- Учителю
- Мұхтар Әуезов «Қараш-Қараш оқиғасы'
Мұхтар Әуезов «Қараш-Қараш оқиғасы'
Пәні: әдебиет | Сыныбы:8 | ||||
Тақырыбы: | Мұхтар Әуезов«Қараш-Қараш оқиғасы» (хикаяттан үзінді ) 1-сағат | ||||
Сабақтың мақсаты: | Кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне орай баға бере білуін дамыту, оқушы ойын белгілі мәліметтер арқылы дәлелдеуге үйрету; | ||||
Күтілетін нәтиже | Кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне орай баға беріп, оқушы өз ойын белгілі мәліметтер арқылы дәлелдеуге үйренеді | ||||
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер: | «Серпілген сауалдар» «Қалың және жұқа сұрақтар» | ||||
Тапсырмалар: | Топтық, ұжымдық, | ||||
Түйінді идея | Байлардың таңы атқан, кедейдің күні батқан | ||||
Дерексөздер: | Оқулық, М.Әуезовтің әңгімелер жинағы | ||||
| |||||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушының іс-әрекеті: | |||
Ұйымдастыру | Оқушыларды тізім бойынша төрт топқа бөлу |
| |||
Б І Л І М | Шығарманың бас кейіпкері Бақтығұлдың прототипі тарихи тұлға Рысқұл екендігі айтылады. Сейіт - Тұрар Рысқұлов . Осы тұста 1968 жылы «Қазақфильм» мен «Қырғызфильм» киностудиялары бірігіп, «Выстрел на перевале» («Асуда атылған оқ») көркем фильмі түсірілгені айтылады | Түсінік алады. | |||
Т Ү С І Н У
| Жарасбай мен Сәлменге салыстырмалы мінездеме бер. | Ой қорытады | |||
Қ О Л Д А Н У
| Билер алдындағы «Не болса да ақпын», «Менде айып жоқ» деген ойынан бастап, Бақтығұл монологын қайта оқып шық. Осы монологтың маңызы неде деп ойлайсың? | Кітаппен жұмыс жасайды | |||
Т А Л Д А У
| 1. Бақтығұлдың барымтаға аттануына, ұрлық жасауына қалай қарайсың? 2.Ақтайсың ба, қаралайсың ба? Жарасбай болысқа баруын құптайсың ба, жоқ па? | Өз пікірін білдіреді. Ой қорытады. | |||
Ж И Н А Қ Т А У
| 1. Ақылды, әрі күшті рухы бар Бақтығұл неге қол шоқпар, барымташы, сорлы малайға айналды? 2.«Қараш-Қараш оқиғасы» арқылы жазушы қандай мәселелерді көтерген? Шығарма неге «Қараш-Қараш оқиғасы» деп аталған? | Берілген сұрақтарға жауап береді. | |||
Үйге тапсырма | Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасау | ||||
Бағалау | «Бағдаршам» әдісі арқылы сабаққа баға беріледі. | ||||
Рефлексия | Егер мен ... бастасам, қазір мен ... | ||||
Табыс критериі | Морфологиялық талдау жасау қабілеттері артады.
|
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 8
Тақырыбы:
М. Әуезов Қараш - Қараш оқиғасы хикаятындағы Бақтығұл бейнесі(2-сағат)
Сабақтың мақсаты:
Шығарма мазмұнына шолу жасай отырып, кейіпкерлер іс - әрекеті арқылы Бақтығұл бейнесін жан - жақты ашу. Кейіпкерлердің өмірдегі шынайы бейнесін таныту
Күтілетін нәтиже
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:
Тапсырмалар:
Түйінді идея
Дерексөздер:
,
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру
Б
І
Л
І
М
Шығарманың композициялық құрылымы.
.1.Оқиғаның басталуы- Ауру Тектіғұл.
2. Дамуы.- Бақтығұл есіндегі ауыр күндер.
3. Шиеленісуі- Тектіғұл өлімі
4. Шарықтау шегі- Боз биені ұрлау
5.Шешімі - Қуғыншылардың соққысы.
1. Оқиғаның басталуы. Бақтығұлдың Жарасбаймен жақындасуы.
2. Дамуы. Болыстың бар қызметін атқаруы немесе адал еңбекті адам
3. Шиеленісуі. Жарасбайдың Бақтығұлды ұры деп көрсетуі немесе сатқындық
4.Шарықтау шегі . Бақтығұл- қашқын
5. Шешімі. Жарасбайды өлтіру,кек алу
Т
Ү
С
І
Н
У
Жарасбай кім?
1. Өз есебімен Бақтығұлды қол астына алып, паналатты
2. Бар жұмысын жасатты
3.Бақтығұлды ұрлыққа жұмсап,ұры етті.
4.Болыстыққа таласты.
5.Өз қара басын ойлап, Бақтығұлды сатып кетті.
Қ
О
Л
Д
А
Н
У
Кейіпкерлер: Сәлмен
Тектіғұл
Бақтығұл
Жарасбай
Мінездеме беру
Т
А
Л
Д
А
У
Венн диаграммасы:
Көксерек пен Бақтығұл өмірінің ұқсас, айырмашылығын салыстыру.
Жазушының кейіпкер психологиясын суреттеудегі шеберлігі.
Ж
И
Н
А
Қ
Т
А
У
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма
Бағалау
.
Рефлексия
Табыс критериі
Морфологиялық талдау жасау қабілеттері артады.
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 8
Тақырыбы:
Мұхтар Әуезов Қараш - қараш оқиғасы
Сабақтың мақсаты:
сын тұрғысынан ойлап, өз пікірін қорғай білуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:
Тапсырмалар:
Түйінді идея
Дерексөздер:
,
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру
Б
І
Л
І
М
Жоспары
1. Тектіғұлдың қазасы
2. Ағайындылардың аянышты тағдыры
3. Бақтығұлдың кек жолындағы ұрлығы
4. Сәлменнің айбары
5. Шұғыл шешім
6. Жарысбай болыстың панаыснда
7. Барымташы - Бақтығұл
8. Жарға соққан жалғыздық
9. Қараш - қараш асуында атылған оқ.
Т
Ү
С
І
Н
У
Кейіпкерлеріне тоқталсақ.
Басты кейіпкер - Бақтығұл мен інісі Тектіғұл. Қозыбақ ауылындағы байлар - ағайынды Сәт пен Сәлмен, Жарасбай болыс, Қоқыш жандайшап, Досай аулынан - Бәйтен бай, қарындасы Қалыш т. б.
Бақтығұл қандай адам? (топтастыру әдісімен )
Бақтығұл - еңбекқор, бейнеткер, адамгершілігі мол, кедей, батыл, ержүрек, әділ, жалшы, барымташы, жалғыз, кекшіл, ұзын бойлы, денелі, иықты аңғал, сенгіш адам.
Қ
О
Л
Д
А
Н
У
І топ: Хикаяттан басты кейіпкердің портретін тауып, ондағы жазушы қолданған бейнелі сөздер арқылы жазушының шеберлігін дәлелдеп айту.
ІІ топ: Бақтығұлдың монологын оқып, ондағы жазушы қолданған көркем образды сөздерді табу.
ІІІ топ: Табиғатты суреттейтін тұсты мәтіннен тауып, жазушы оны кейіпкердің жан дүниесімен қалай астастыра алғанын дәлелдеу.
Т
А
Л
Д
А
у
Пікірсайыс. Дебат үлгісі бойынша ой - талқы.
Жақтаушы топ
Резолюция: Бақтығұлдың іс - әрекеті дұрыс
Критерий: Кек қайтару - намысты қолдан бермеу
Аргументі:
1. Зорлыққа, қиянатқа қарсы тұру - әділ іс
2. Аштықтан құтылу - өмір үшін күрес.
Даттаушы топ
Контрреволюция: Бақтығұлдың іс - әрекеті дұрыс емес
Критерий: Ұрлық түбі - қорлық
Аргументі:
1. Заманың түлкі болса тазы боп шал
2. Ебін тауып тірлік жасау - өмір талабы
Ж
И
Н
А
Қ
Т
А
У
«Ол заман мен бұл заман» Венн диаграммасы арқылы Бақтығұл дәуірі мен бүгінгі кезеңді салыстыру, ұқсас қасиеттерін табу.
Үйге тапсырма
«Жарға соққан жалғыздық» тақырыбына ой толғау жазу.
Бағалау
.
Рефлексия
Табыс критериі
Пікірталасқа түсіп өз өз ойын нақты фактілермен дәлелдеп шығады.