7


  • Учителю
  • Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері 4 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Амирова Гульжан МедетовнаБейнелеу өнері 4 сыныпСабақтың тақырыбы: а) білімділігі: оқушылардың сәндік қолданбалы өнері жайында білімдерін толықтыру, бейнелеуге баулу; Пәнаралық байланыс: еңбек, тарих, әдебиетСабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы Сабақтың әдісі:С
предварительный просмотр материала

Амирова Гульжан Медетовна Бейнелеу өнері 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: «Қазақтың ұлттық киімдері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: оқушылардың сәндік қолданбалы өнері жайында білімдерін толықтыру, қазақ халқының ұлттық киім үлгілерімен,түрлерімен таныстыру…

б) дамытушылығы: оқушылардың ой - өрісін дамыту, ұлттық киім түрлерін дұрыс бейнелеуге баулу;
в) тәрбиелігі: оқушылардың эстетикалық талғамын арттыруға, ұлттық дәстүрге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: еңбек, тарих, әдебиет

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары: «Жигсо», «Ойлан,жұптас,бөліс», «Ақылдың алты қалпағы», «Post-it»
Көрнекілігі: ұлттық киім үлгілерінің суреттері, үлестірмелі парақтар,интерактивті тақта.
Қажетті құрал - жабдықтар: қарындаш, формат, субояқ, қылқалам, акварель бояуы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Түстер арқылы топтастыру Ою - өрнек түстері:

: ақ түс - әділеттіліктің, шындықтың, тазалықтың;

жасыл түс - көктемнің, жастықтың;

қызыл түс - күннің, оттың;

сары түс - даналықтың, білімділіктің;

көк түс - судың, ашық аспанның символдарын білдіреді.

3. «Өз-өздерін бағалау» бетшесімен үлестіру. 1 минут

Оқушының аты жөні.

Жеке жұмыс

3 ұпай

Ой толғаныс

5 ұпай

Топтық жұмыс.

3ұпай

Жұптық жұмыс

4 ұпай

Жалпы ұпай.


12-15 ұпай- Өте жақсы. 9-11 ұпай - Жақсы. 5-9 ұпай - Қанағаттанарлық.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?
2.Киіз үй жабдықтарын ата?
3.Ісмер дегеніміз не?
4.Ою - өрнектер неше топқа бөлінеді?

5. Аңдарың дене бітіміне байланысты өрнектер.
6. Құстарға байланысты өрнектер.
7. Жер - суға байланысты өрнектер.
8. Аспан әлеміне байланысты өрнектер.
9. Түрлі жәндіктерге байланысты өрнектер.
10. Адам қаңқасына байланысты өрнектер.
11. Қару - жарақтарға байланысты өрнектер.
12. Геометриялық өрнектер.

3. Сөзжұмбақ «Ою - өрнек»
1. Адамның көркем бейнесі. (Портрет)
2. Жансыз заттарды бейнелеу.(Натюрморт)
3. Әрбір ұлттың тарихымен сабақтаса дамып келе жатқан халықтық көркем туынды. (Қолөнер)
4. Бояу езуге, араластыруға пайдаланатын жұқа тақтайша.( Палитра)
5. Қазіргі заман талабына сай өте қажетті өнердің бір саласы.(Дизайн )
6. Зәулім ғимарат, құрылыстарда бедерлеу мен нақыш өнері.(Сәулет)
7. Бір түсті бояу, қарындаш, көмір, т. б бейнелеу өнерінің құралдарымен орындалған көркем шығарма. (Графика)
3. Жаңа тақырып.

-Жақында біз қандай мерекені атап өтеміз? (наурыз мейрамы)

Дұрыс, осындай мерекелік іс-шараларда адамдар қандай киімдер киеді? (ұлттық киімдер)

Мына суреттердегі қай ұлттың киімдері деп ойлайсыңдар (қазақ халқының)

Дұрыс айтасыңдар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Қазақтың ұлттық киімдері

< Жаңа сабақты меңгеру.
Қазақы киім көненің көзі. Қазақ киімдері көп, үлгісі де көп. Кейбірінің сырт көріністерімен атаулары өзбек, қырғыз ағайындардың киімдеріне ұқсас болғанымен, біздің халықтың киім пішіндері мен нақыштары өзгеше.
Қазақ киімдерін күнделікті тұрмыстық және салтанаттық - сәндік деп екіге бөлуге болады. Біріншісі арзанқол, бірақ шаруа жұмысқа берік, қарапайым үлгіде тігілсе, ал екіншісі бағалы, көргенде көз тартатын әдемі, сапалы маталармен сәнді пішіліп, үлгісіне лайық безендіріліп әсем тігіледі. Жалпы алғанда, қазақы киімдер етек - жеңі мол, қарапайым жұмысқа, жүріп - тұруға үйлесімді, дене сымбатын ашады. Енисей жазуларының таңбаларынан құстарға, басқа да жан - жануарлардың бейнесі мен ізіне ұқсаған ою - өрнектерді табуға болады.
Презентацияны қорғау. Оқушылар шығармашылығы: (зерттеу жұмыстары)
І Топ басшысы «Ұлттық бас киім»,

ІІ топ басшысы «Ұлттық киімдер»

ІІІ топ «Ұлттық аяқ киім» тақырыптарындағы дайындаған мәліметтерін слайд арқылы айтып шығады.


«ЖИГСО»стратегиясы

Оқушыларды 1,2,3 сандарына санау арқылы жұмыс тобына бөліну.

Постер қорғау:І топ. Бас киім. Бөрік Тымақ Сәукеле Тақия
ІІ топ. Киім Шапан Тон, ішік Кимешек Көйлек Қамзол Жейде Шалбар
ІІІ топ. Аяқ киім Мәсі Кебіс Әйелдер етігі Ерлер етігі
ІҮ. Сергіту сәті. Қара жорға биі

ІІІ. Қолдану. 6 минут

«Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы.

Практикалық жұмыс: топқа тапсырма беру.
1 жұп: Ер адамның сырт киімдерін бейнелеу.
2 жұп: Әйел адамның сырт киімдерін бейнелеу.
3 жұп: Қазақтың ұлттық бас киімдерін бейнелеу.


4 жұп: жұмбақ шешу.
1. Адамның сәні, онсыз жоқ мәні. /киім/
2. Дорбаға тығып бас жағын,
Байлай салдым бас жағын. /тымақ/
3. Іші егіс, сырты тегіс. /тон/
4. Аузы бір құбыр. /шалбар/
5. Дөңгелек өзі, төртеу көзі,
Ұстайды мықтап, тұрғанды сырттан. /түйме/
6. Әшекейлі күбіні,
Үюлі тұрған шөмеле,
Кигіздім биік төбеге. /сәукеле/
5 жұп: «Қолөнер» сөз жұмбағын шешу.
1. Дөңгелек шеңбер етіп иілген, киіз үйдің ең жоғарғы сүйегі?
2. Жеңсіз жеңіл киім?
3. Сәндік үшін білекке тағатын әшекейлі бұйым?
4. Жеті түрлі дәнді - дақылдардан сүт қосып пісірілген сұйық ас?
5. Сурет салып тоқылған киім?
6. Нәрестеге арналып жасалған ағаш төсек?
7. Теріден жасалған, қымыз құятын ыдыс?

6 жұп. Семантикалық карта.

Р/с

Киімдер

Бас киім

Аяқ киім

қолөнер

1

Кимешек


2

Сәукеле


3

кебіс


4

мәсі


5

Ою-өрнек


6

тымақ


Ү. Жинақтау. «Қарлы кесек» әдісі. 2 минут

І топ ІІ топ.

ІІІ топ


Сарапшы :барлық топтардың жұмысын қорытындылап, пікірін айтады, қай топтар тапсырмаларын жүйелі орындағанын сынайды.


«Ақылдың алты қалпағы »

Әр топқа түрлі түсті қалпақтар таратылады. Сол қалпақ түсі негізінде пікірлерін қорытындылайды.

1.Ақ қалпақ-ұлттық киімдердің мәнін ашады.

2.Қызыл қалпақ- киімнің тарихи маңыздылығы

3.Қара қалпақ-ұлттық киімді толықтырып, қайта қарастыратын кемшін тұстарына ұсыныс жасау.

4.Сары қалпақ-Ұлттық киімнің үш тиімділігін айту

5.Жасыл қалпақ- Ұлттық киімді өрбітуге ұсыныс

6.Көк қалпақ-.ұлттық киім туралы түйін


Рефлексия. POST-IT стикер

1

2

3


Не нәрсе оңай болды?

Не нәрсе қиын болды?

Не білгің келеді? - сұрақтарына жауаптарын стикерге жазып, кестеге ілу.


Бағалау


Үйге тапсырма


Қорытындылау : «Қазақстандағы Халықтар Ассамблеясына 20 жыл» .Презентация

ҮІІ.Оқушылардың білімін бағалау. Бағалау бетшесін ескере отырып бағалау. 1 минут


ҮІІІ Үйге тапсырма: Басқа ұлттық киімдер туралы мәлімет іздестіру.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал