7


  • Учителю
  • Урок художньої культури у 9 класі

Урок художньої культури у 9 класі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок художньої культури у 9 класі

Тема. Жанрова палітра музичного мистецтва. Музично - театральні жанри (опера, балет, оперета, мюзикл).

Мета: - ознайомити учнів із музично-театральними жанрами; розширювати та поглиблювати знання учнів щодо музичного мистецтва;

- розвивати вміння їх аналізувати, встановлювати зв'язок між творами музичного та драматичного мистецтв;

- виховувати слухацьку культуру та емоційну чутливість до творів різних видів мистецтв.


Хід уроку


«Без мистецтва немає справжнього життя»

Евріпід

«Театр уж полон..»

Олександр Пушкін «Євгеній Онєгін»

І. Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

1.Бесіда

  • Які види музичного мистецтва ви знаєте?

  • Який із видів ми розглядали на попередньому уроці?

  • Які жанри вокальної музики ви знаєте?

  • Який жанр вокальної музики вам найбільш подобається? Чому?

  • Чи знайомі ви з інструментальною музикою?

  • Назвіть композиторів, з творами яких ви знайомі.

  • Якщо ви дивились «Ікс - фактор» минулої п'ятниці, то чи були виконавці, які вам сподобались? Поділіться з нами своїми враженнями.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Це дуже добре, що багато хто з вас дивиться передачі «Ікс - фактор», «Україна має талант», які свідчать про те, що наша Україна дійсно «співуча», бо в них беруть участь дуже багато людей (різного віку!) закоханих у пісню.

З попередніх уроків ми вже зробили висновки, що музика супроводжує людину протягом усього її життя і впливає на її внутрішній світ, вона може давати насолоду або, навпаки, викликати сильну душевну тривогу, збуджувати слухача до роздумів і відкривати перед ним чудові, невідомі раніше таємниці життя.

Минулої суботи ми з вами їздили до Дніпропетровська, відвідали музично - драматичний театр імені Т.Г. Шевченка, де переглянули спектакль «За двома зайцями». На зворотному шляху ми поспілкувалися з приводу вистави, обмінялися враженнями. То ж сьогодні і поговоримо про вид мистецтва, в якому, як ви уже впевнились, задіяні різні види мистецтва: література , музика, хореографія, живопис


ІV ФЗУН

Отже, сьогодні ми познайомимося із жанрами музично - театрального мистецтва і спробуємо дослідити, чи будуть жити в ХХІ столітті такі жанри музичного мистецтва як опера, балет, оперета, мюзикл, і чи, при нагоді, ви захочете відвідати оперний театр, театр оперети чи мюзикл - холли, почути і побачити «вживу» театральні вистави.

Для цього на минулому уроці ви об'єдналися в групи і отримали домашнє завдання: розкрити особливості, дати характеристику, виявити специфіку того чи іншого жанру та продемонструвати нам кращі зразки та надбання з цих жанрів.

Перед початком першої презентації послухайте арію Фігаро з опери геніального австрійського композитора В.А. Моцарта «Весілля Фігаро» у виконанні оперного співака Віталія Косенко.

Питання:

- Що на вашу думку, перш за все характеризує оперу? (Відповіді учнів)

- Прошу групу учнів, яка готувала повідомлення про оперу, познайомити нас ближче із цим музично-театральним жанром.

2. Презентація І. Опера. (Історія виникнення, розповсюдження, особливість музично-театрального жанру)

Учитель: А зараз перегляньте фрагмент з фільму - опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм». Дует Одарки і Карася «Звідкіля ж це ти узявся? Де ти досі пропадав?..». Зверніть увагу на майстерність виконавців

Перегляд відеофрагмента


Учитель. Дайте відповідь, будь ласка, на питання:

- Чи сподобався вам цей фрагмент?

- За допомогою чого актори - співаки виражають почуття?

- Елементи яких ще видів мистецтва доповнюють оперу?


Учитель. Підведемо підсумок і запишемо у зошити:

Опера - це музично - сценічний твір, що поєднує вокальну й інструментальну музику, поезію, драматургію, хореографію та образотворче мистецтво. Завдяки синтезу мистецтв опера є не тільки найскладнішим, але й найяскравішим із музичних жанрів.

Учитель. Послухайте, будь ласка, цей музичний твір. Що ви про нього можете сказати? ( Прослуховуємо «Вальс квітів» із балету П.І.Чайковського «Лускунчик»)

Відповіді дітей. (Це вальс, виконує симфонічний оркестр. Настрій бадьорий, піднесений, світлий і в той же час граціозний, ліричний)

Учитель. Так, це вальс. Ви всі знаєте казку Гофмана «Лускунчик». Чайковський П.І. написав музику до сценічного твору за сюжетом цієї казки. І зараз ми познайомимося з цим жанром театрально - музичного мистецтва, у якому вокальна музика відсутня, але він є не менш колоритним, яскравим і цікавим. Як, на вашу думку, що це за жанр?


3. Презентація ІІ. Балет. (Історія виникнення, розповсюдження ,особливість музично-театрального жанру)


Учитель. Зараз ми переглянемо фрагмент із балетної вистави Петра Чайковського «Лускунчик». Зверніть увагу, що у балеті про події та взаємини персонажів розповідають рухи й танці, які виконуються під музику.

Зробимо висновок і занотуємо:

Балет - музично - хореографічна вистава, зміст якої втілений засобами музики, танцю й пантоміми. Образи створюються за допомогою умовних прийомів, жестів, поз, рухів.


Учитель. Давайте переглянемо ще один фрагмент музично - сценічної вистави Імре Кальмана "Баядера",

Дует Марієтти і Філіпа із оперети співають і запально танцюють солісты Московського театру оперети В'ячеслав Шляхтов та Інара Гулієва. (Переглядаємо фрагмент із оперети)

Це був музично - театральний жанр оперети. З особливостями оперети нас познайомить наступна група


4. Презентація ІІІ. Оперета.

(Історія виникнення, розповсюдження, особливість музично-театрального жанру)

Доповідач від групи підводить підсумок, який учні записують в зошити : Оперета - музично - сценічна вистава, переважно комедійного змісту, з вокальними і танцювальними сценами в супроводі оркестру та чергуванням розмовних епізодів.

Учитель. Як ви вже зрозуміли, із всіх музично-театральних жанрів ми ще не познайомилися із мюзиклом.

5. Презентація ІV. Мюзикл. (Історія виникнення, розповсюдження особливість музично-театрального жанру)

Учень - доповідач від групи підводить підсумок, який учні записують в зошити: Мюзикл - ( від англ. musical play ) музично - сценічна вистава, в якій поєднуються різноманітні жанри й виражальні засоби естрадної та побутової музики, різних стилів: біг-, рок -, поп- музики. Мюзикл будується на пластичній драматургії і може бути не тільки комедією, але і драмою

.

Перегляд фрагменту мюзиклу «Нотр - Дам де Парі», композитор Рікардо Коччанте, лібрето Люка Пламондона. (Мюзикл дебютував у Парижі 16 вересня1998 року, попав до Книги Рекордів Гіннеса за дуже великий успіх у перший же рік показу).

- Зверніть увагу, що у мюзиклі використовуються різноманітні засоби естрадної і побутової музики, драматичного, хореографічного та оперного мистецтва.

Учитель. Тож давайте підведемо підсумки того, що ми почули і побачили:

- Назвіть жанри музично - театрального мистецтва, з якими ми сьогодні познайомились на уроці, дайте визначення.

- Що спільного в цих жанрах і чим вони відрізняються?

- Який з цих жанрів найбільше подобається вам, чому?


6. Робота у парах .

Учитель. За допомогою фломастерів спробуйте створити логотипи жанру музично - театрального мистецтва, визначеного у вас на картці.

Учні демонструють свої роботи і пояснюють їх.


7. Презентація дослідницької роботи (попереднє завдання)

2.Учитель. Заховаєва Настя і Дружиніна Елізабет отримали попереднє завдання і провели опитування у мешканців нашого міста: Як вони ставляться до музично - театрального мистецтва, і чи є у музично - театрального мистецтва майбутнє? Про результати опитування дівчата зараз нам розкажуть.

Настя. Ми з Елізабет склали невеличку анкету, за допомогою якої вияснили:

- як ставляться люди до опери , балету, оперети, мюзиклу;

- чи відвідують театр ;

- які мають улюблені вистави;

- чи є, на їхню думку, майбутнє у музично-театрального мистецтва

Елізабет. Ми звернулись до 41 громадянина, троє з них відповіли , що це питання їх не цікавить. Підрахунки показали, що:

до музично-театрального мистецтва із 38 опитуваних :

34 - ставляться позитивно;

  1. - не знайомі з мюзиклом;

6 - люблять тільки окремі арії із оперет і опер

в театрі бувають тільки 11:

двоє з них дуже часто; останні вважають, що можна будь-який спектакль подивитись дома по телевізору, або в інтернеті

улюблені вистави мають 18 чоловік

20 - вважають, що у мистецтва майбутнє є, що театр треба відвідувати, але у нас в місті театру (професійного) немає, і було б добре, якби театри приїздили зі своїми виставами до нас;

10 опитуваних вважають: театр житиме, але через телевізор або інтернет;

п'ятеро вважають - майбутнє за мюзиклом;

троє вважають - у театрального мистецтва майбутнього немає, його витісняють різноманітні телевізійні шоу.


V Рефлексія

1. Міні - диспут

- А як на вашу думку , чи є майбутнє у музично - театрального мистецтва?

Від кого , чи від чого залежить його доля? (проводимо диспут)

2. А зараз - сюрприз: тріо у складі Титаренка Кості, Дащенка Влада і Бардакова Вані виконають нам пісню "Belle" із мюзикла «Нотр- Дам» (тріо хлопців виконують пісню).


3. Учитель

- Звернімося до епіграфу нашого уроку. Чи погоджуєтеся ви з першим висловом ?

- Як ви гадаєте, яку мрію висловила я, підбираючи другий вислів?

(Відповіді учнів).


V. Д/з. Підготувати презентацію твору з будь - якого жанру музично-театрального мистецтва, скласти анотацію до нього. Продовжити накопичення своєї «музичної скарбнички»


VI. Підсумки уроку.


5




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал