- Учителю
- Бейнелеу өнері сабағынан ашық сабақ тақырыбы: Жобалау
Бейнелеу өнері сабағынан ашық сабақ тақырыбы: Жобалау
Жобалау сабағы
Бейнелеу өнері 6 «А » сынып
Мұғалімі Құмаржанова Мира Ахметовна
Сабақтың тақырыбы : «Дизайн және макет жасау»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сәулет өнері туралы түсінік беру
Дамытушылық: Шығармашылық қабілеттерін, өнерге қызығушылықтарын дамыту. Ғимарат жобасын сыза білуге үйрету
Тәрбиелік: эстетикалық тәрбие беру
Сабаққа қажетті құрал жабдықтар: түрлі - түсті қаламдар, қағаз , ватман, желім, қайшы, сызғыш, өшіргіш,
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: жобалау
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, суреттер, макет
№
өткізу технологиясы
Мұғалімнің іс -әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
әр жақты оқу әрекеттерін қалыптастыру
1
1. Ұйымдастыру кезеңі:
2. Үй тапсырмасын қайталау:
3. оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
Қызығушылығын ояту
Мақал мәтелдерді көрсету (слайд)
Үй баласымен базарлы,қонағымен ажарлы.
Туған үй дің түтіні жылы, туған ананың күтімі жылы
Бүгінгі сабағымыздың, жобамыздың тақырыбы - үйдің макетін жасау
Сыныптың жұмысқа дайындығы: тыңдаймыз, есімізге сақтаймыз, бір де минутты босқа өткізбейміз
өзін өзі бақылау
Реттеуші: мақсат қою
Коммуникативті : сабақтағы мұғалім және сыныптастарымен бірге істейтін жұмысын жоспарлай білу
2
Сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын кою
Сабақтың тақырыбын оқушылар тұжырымдайды
-
алдымызда үйдің жаймасы, арыкарай не істеу керек ?
-
сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы
-
мұғалім тақтаға тақырыбын жазады.
Тақырыпқа қараңыздар шы , біз кім боламыз бүгінгі сабақта?
Мұғалімнің көмегімен сабақтың тақырыбын тұжырымдайды және сабақтың мақсатын қояды
-
үйдің кескін жаймасын қиып алу
-
үйдің макетін жасау
-
құрылысшылар
Реттеуші: алдына мақсат қоя білу;
Танымдық:
Жалпы білім алу :, өз бетімен алдына мақсат қоя білу ; логикалық ойлау, өзекті мәселені қалыптастыру
3
Жобаны орындау жоспары:
1 Дизайнерлер
Дизайн туралы түсінік қысқаша беру
Жұмыстың мақсатын құрастыру, әр түрлі идеяларды қарастыру, біреуін таңдау
2. инжинерлер
Сәулетшілер туралы түсінік беру
Эскиз жасау, сызбаны сызу, құралдарды,материалдарды таңдау
3 құрлысшылар
Іс әрекеттері туралы шолу
Жоспарды орындау
4
Практикалық жұмысқа дайындық
Жұмыстың алдында қауіпсіздік ережелерді еске түсірейк
Оқушылар ҚЕ еске түсіреді:
-
Қайшыны лақтырма, сермеме. Қайшының ашасын ашық тастама.
2 Қайшыны партаның оң жақ жоғарғы шетіне қой.
3 Қайшыны ұсынғанда өзің жүзінен ұстап алушыға сабын бер.
4 Желіммен жұмыс кезінде партаның бетіне төсеніш төсе.
5 Желімді аузыңа, көзіңе тигізбе.
6 Желіммен жұмыс соңында қолыңды жу.
Реттеуші
Бақылау,
Коррекция
5
Практикалық жұмыс
Оқушылардың жұмыс орындарын , дайындығын және қауіпсіздік ереже сақтауларын қадағалау
өздік жұмыс.
Жобаны құрастырылған жоспарды орындау ( қиналған оқушыларға көмектесу)
Реттеуші
өз жұмысына баға беру, оны дұрыс орындау, қадағалау, коррекция
6
физминутка
Оқушылармен бірге орындау
Видео физминутка
Сергіту сәтін орындау
7
Практикалық жұмыс сызба жазбасын жинау
Оқушылардың жұмыс орындарын , дайындығын және қауіпсіздік ереже сақтауларын қадағалау,
өзін өзі бақылау, өз бетімен кезен бойынша жұмысты орындау,
Реттеуші
Жұмысына баға беру ді білі және оны дұрыс орындауға тырысу
8
Рефлексия жұмыстың қортындысы
Рефлексияны өткізу
-
бүгін сабақта біз не жасадық?
-
Кім болып жұмыс істедік?
-
Жобаны аяқталды деп айтуға болама?
-
Бүгін біз құрлысшілар болып жұмыс істедік
Құрлысшы, сәулетші мамандығы туралы келесі алгоритмы бойынша айтып беріңіз
Тақтада ( қағаз бетінде жазылған)
-
аты
-
жұмыс түрі
-
жұмыстың нәтижесі
-
жұмыс орны
-
керекті құралдар
-
адам үшін маңыздылығы
мұғалім бақылайды
үй тапсырмасын түсіндіру
келесі сұрақтар бойынша жобаны қорғау:
- макет талапқа сай ма?
- Макет сапалы орындалды ма?
- Жобаның сапасын қалай жақсартуға, өзгертуге болады?
- Сенің жұмысқа көзқарасың қандай?
Осы сабаққа , орындаған жұмысқа қандай баға қоясың?
өзінің оқу қызметіне , жұмысына баға береді, алдарына қойылған мақсаттарымен жасаған жұмыстарына баға береді, жұмыстың нәтижесін қарастырады, өз ой пікірлерімен бөліседі
-құрлысші ретінде :
-макет аяқталды
(аяқталмады). Кемшіліктерін айту
Үй тапсырмасын күнделікке жазу
Коммуникативті :
өз ойыңды толық жеткізіп айту
танымдық: рефлексия;
Реттеуші: өз жұмысын дұрыс бағалау , орынедау және нақты баға беру