7


  • Учителю
  • Бейнелеу өнері пәнінен сабақ жоспары 'Ұлттық нақыштар' (6-сынып)

Бейнелеу өнері пәнінен сабақ жоспары 'Ұлттық нақыштар' (6-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала




Махамбеткеримова Индира Бодаубековна

№ 47 орта мектептің бейнелеу өнері және сызу пәндерінің мұғалімі.

Бірінші санатты. Деңгей: III


Сабақ № 7

Күні:

Пәні:

Мұғалімнің аты жөні:

Мектеп:

47

Сыныптар:

6-сыныптар

14.10.2014

Бейнелеу өнері

Махамбеткеримова И.Б

Оқушы саны:

24

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық нақыштар


Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың ұлттық нақыштар туралы көркемдік білімдерін арттырып, ой қиялы арқылы топтық композиция құрастыруға бейімдеу, бейнелеу дағдыларын жетілдіру, бірлесіп жұмыс жасау, достарымен пікірлесу, талдау жұмыстары арқылы өзін-өзі дамытуға жағдай жасау.

Нәтиже:

Қазақтың ұлттық нақыштарының мәні мен мазмұнын түсінеді;

Ұлттық нақыштағы заттардан құралған композициялық натюрморт құрастырады;

Сабақ мазмұнында кластер дайындайды.

Тақырып мазмұнында ойлаудың қырларын түсінеді.

Топтық жұмыс арқылы өзін-өзі дамытады, сөйлеу мәдениеті қалыптасады.

Әдіс-тәсілдері:

«Ойлан жұптас талқыла», критериалды бағалау, «ойлаудың алты қалпағы», «комплимент айту», «кластерлер», шығармашылық жұмыс дайындау, сергіту,кері байланыс парағы


Негізгі дереккөздер:

Слайдтар, Арғынбаевтың Қазақ қолөнері, А.Ғалымбаева «Қазақтың ұлттық киімдері» альбомы, «Қазақтың дәстүрлі мәдениеті», үлгі жұмыстар

сайты http://www.babyblog.ru/community/post/Advertising/1697722

Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1. Сәлемдесу.

2. Ұйымдастыру.

3. психологиялық ахуал тудыру. /комплимент айту/

4. Топқа бөлу. /ұлттық нақытар суреттері арқылы/

5. Үй тапсырмасын сұрау.

Әлемнің атақты суретшілері.

Өзіндік жұмыс дайындау.

6. Сабақтың мақсатымен, міндеттерімен, сабақтың барысымен таныстыру.


Сәлемдесу.

Өздерін ретке келтіру. Кітап құралдарды, сурет дәптерлерді дайындыққа келтіреді.

Шаттық шеңберін құрып, бір-біріне комплимент айтады.

Үй тапсырмасын дайындайды.

Өзіндік жұмыстарын қорғайды.

Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Қызығушылықты ояту. 7 мин (барлық сыныппен)

Видеоролик «Көкшетау қолөнершілері»

Берілген видео бойынша тобымен талқылап, ортақ ой түйеді. Ойды жеткізу.


Сабақтың негізгі бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады) 25 мин.

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

  1. Ойлан, жұптас, талқыла 10 минут

Оқушыларға ұлтық нақыштар тақырыбында ресурстар таратылады. Сол бойынша жұмыс жасайды.

1-топ Ұлттық ыдыс-аяқтар

2-топ Ұлттық музыкалық аспаптар

3-топ Зергерлік бұйымдар

4-топ Ұлттық киімдер

(1 қосымшада)

Сергіту сәті. Көңілді күн.

  1. Практикалық жұмыс 15 минут

Берілген ресурс бойынша сәндік сурет пен кластер құрастыру тапсырмасын беру.

Жұмыстарға бағыт беру.

3. Суреттерді бағалау критерийлері:

1.Қағаз бетіне үйлестіру./суретшілер/

2.Бейнелеу заңдылықтарының сақталуы. /суретшілер/(Жарық, көлеңке, түстік, тондық ерекшеліктер)

3. Тақырыптың ашылуы. /Өнертанушылар/

4. Эстетикалық сапа./екеуіне ортақ/

5. Уақыт./екеуіне ортақ/

Бес балдық жүйемен:

22-25 ұпай - «5» «ең үздік сурет»

18-21 ұпай -«4» «көркем сурет»,

14-17 ұпай - «3» «қанағаттанарлық сурет»

Жұмыстар формативті бағаланады.


Рерурс бойынша жеке ойланып, жұбымен пікірлесіп, одан соң топпен талқылайды. Бейнелеу өнері оқулығынан материалдармен танысады.

67-75 бет.

Берілген тапсырмалар бойынша топ ішінде «суретшілер» және «өнертанушылар» болып бөлініп, суретшілер сәндік сурет салумен, өнертанушылар кластер құрастырумен айналысады

Тапсырмаларды бағалаудың ортақ критерийлерімен танысады..


Топтар


критерийлер

1

2

3

4

5

1


2


3


4


5


жалпы


Бағасы

Топтар бір бірлерінің суреттерін бағалайды.

1-2-3-4-5-1 әдісімен.

Ой толғаныс 6 мин

«Қазіргі кезде қазақтың ұлттық киімінің орны қандай?» тақырыбында Эдуард де Бононың «Ойлаудың алты қалпағы» бойынша жұмыс.

Ақ (ақ бұлттар) - фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беру

Қызыл (от) - ішкі сезім, эмоция, сезінулер және интуицияны білдіру

Қара (тұман) - негативті ойлау, мысалы: "бұл орындалмайды, себебі...."

Сары (күн) - оптимизмді, ашықтықты, позитивті және конструктивті ойлар, ұсыныстар, мысалы: «неге, бұл міндетті түрде орындалады!»

Жасыл (дала) - жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойлар

Көк (аспан) - жоғары деңгейдегі жалпы көзқарастарды, білдіреді, қорытындылайды

Қорытындылау

Оқушылардың ойын қорыту.

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытады.

Бағалау 2 мин.

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Критерийлерді ескере отырып, жиынтық баға шығару

2-қосымшада

Бірін-бірі формативті бағалайды.

Үйге тапсырма 1 мин

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Тапсырмаларды түсіндіру

Ұлттық нақыштардың нобайлық эскиздерін салып келу, ою өрнектермен әшекейлеу.

Тапсырмаларды күнделіктеріне белгілеп алады.

Рефлексия 2 мин


Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Не ұнады?», «Не ұнамады?», әдісі бойынша пікірін білу.

Өздерінің пікірлерін, стикерге жазып іледі.



Сабақты бағалау критерийі

/2-қосымша/

Бағалау критерийлері

Орындалатын деңгейлер

Межелі

ұпайлар

Өзінің

ұпайы

Мұғалімнің

ұпайы

Үй жұмысына атсалысуы

Жартылай

1


9-10 ұпай- «5»

6-8 ұпай- «4»

4-5 ұпай- «3»



толықтай

2

Берілген тақырып бойынша топтық талқылауларға қатысуы

Жартылай

1

толықтай

2

Берілген уақытты тиімді пайдалануы

Жартылай

1

толықтай

2

Практикалық жұмыстағы белсенділігі

жартылай

1

Толықтай

2

Сабақ барысында басқаларға сұрақ қоюы.

аз мөлшерде

1

айтарлықтай

2

Жалпы



/1-қосымша/ Ресурстар



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал