7


  • Учителю
  • Урок з всесвітньої історії на тему: 'Вікторіанська Британія' (9 клас) .

Урок з всесвітньої історії на тему: 'Вікторіанська Британія' (9 клас) .

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Вікторіанська Британія.

Велика Британія в 50-60-х роках ХІХ століття.


Мета:

  • охарактеризувати економічний розвиток В.Британії в 50-60-х роках ХІХ ст.., визначити причини економічного піднесення Британії; охарактеризувати політичну систему Британії, порівняти політичні платформи лібералів і консерваторів, охарактеризувати суть Другої парламентської реформи; визначити напрямки зовнішньої політики Британії;

  • розвивати вміння учнів: аналізувати джерела історичних знань, встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, критично оцінювати історичні події, порівнювати історичні події і явища, аргументувати власну думку;

  • виховувати толерантність, бажання мати власну думку.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу


Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 9 клас» (Я.М.Бердичевський, І.Я.Щупак, Л.В.Морозова)(§ 12); настінна карта «Колоніальні володіння з 1789 по 1876 рік»; атлас з всесвітньої історії 9 клас;мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.


Основні поняття: протекціонізм, метрополія, колонія, домініон


Хід уроку:


І. Організаційний етап.


ІІ. Оголошення теми та мети уроку (сл..2 - 3)


ІІІ. Мотивація. Відчути дух старої Англії нам допоможе зустріч з відвідувачем Першої всесвітньої промислової виставки( робота зі слайдами презентації).

Виступ відвідувача Першої всесвітньої промислової виставки 1851 року, що проходила в Лондоні, демонстрація презентації «Експонати виставки».

Велика виставка промислових робіт усіх народів проходила у з до (сл..4). На виставці були представлені промислові товари та різні вироби, машини, виробничі методи, а також корисні копалини і роботи . Організацією і керівництвом виставки займався англійський держслужбовець та винахідник і комітет із 24 людей за сприяння . Для проведення виставки був зведений , гігантська будівля зі скла і сталі розміром 80 тисяч м² (сл..5). Виставку відвідало приблизно 6 мільйонів людей. Найбільшу кількість експонатів(7381) представили англійські виробники, вони ж отримали більшу кількість перших винагород(сл..6-7). На виставці можна було побачити даггеротип, паровий молот, друкарський верстат, що робив 5 тисяч відтисків за годину, телеграф, «провісник бур», діамант «Кохінор» та ін.(сл..9-12) Ініціативу проведення всесвітніх виставок одразу підхопили французи, які через чотири роки провели . З тих пір такі заходи почали проводити регулярно.

Запитання до учнів: яку мету переслідували організатори виставки? (продемонструвати велич Великої Британії, її перевагу над іншими державами) (сл..13).

ІІІ. Актуалізація. Ми залишили Велику Британію на початку ХІХ ст., що ми вже знаємо про цю країну нам допоможе перевірити вправа «Знайди помилку»(сл..14)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

План.

  1. Економічний розвиток Британії.

  2. Формування ліберальної та консервативної партій.

  3. Друга парламентська реформа.

  4. Зовнішня політика Британії.

  1. Особливості економічної розвитку визначаються на основі аналізу історичних джерел (робота по рядах):

1-й ряд 2-й ряд 3-й ряд

Картографічний відділ Статистичний відділ Медіа-відділ

(аналіз карти атласу -с.7) Аналіз статистичних даних Аналіз статті англійсь-

кого економіста С.Дже-

ванса


Завдання для 1-го ряду:

  • визначте, які галузі промисловості були галузями спеціалізації Британії;

  • Назвіть найбільші промислові центри;

  • Які факти свідчать про перебіг промислового перевороту?

  • Зробіть висновок про рівень економічного розвитку Британії в середині ХІХ століття? Чому її називали «майстерня світу» і «світовим перевізником»?


Завдання для 2-го ряду

Проаналізуйте статистичні дані, які висновки можна зробити про рівень економічного розвитку Британії, чому її називали «майстерня світу» і «світовим перевізником»?

  • кількість вовняних фабрик зросла з 1,9 млн. у 1850 році до 2,6 млн. у 1870 році;

  • виплавка чавуну зросла з 3,2млн. тон до 5млн. тон і становила 50% від світової виплавки;

  • видобуток вугілля зріс з 61 до 93 млн. тон і становив 50% світового видобутку;

  • довжина залізниць зросла з 8 до 12 млн. миль, І місце по довжині залізниць;

  • частка Британії у світовому промисловому виробництві становила 32%;

  • Британія володіла 1/3 торгових суден світу.


Завдання для 3-го ряду

Зі статті англійського економіста С.Джеванса про становище Британії в середині ХІХ століття.

«Рівнини Північної Америки є нашими хлібними полями; Канада і Прибалтика - наші виробники деревини; в Австралії пасуться отари наших овець; в Аргентині стада наших биків. З Південної Америки тече золото. Індуси вирощують для нас чай, Іспанія і Франція є нашими виноградниками. Наші бавовняні поля простяглися тепер майже на всі жаркі території земної кулі. Наші кораблі перевозять вантажі(промислові товари) у найвіддаленіші куточки світу.»

  • Як документ характеризує становище Британії серед інших країн світу?

  • Чому Британію називали світовим перевізником?

  • Які товари Британія вивозила з країни, а які - ввозила?

Підведення підсумків щодо економічного розвитку Британії. Який висновок ми можемо зробити, що поєднує всі документи?

Обговорення загальним колом: якими були причини економічного лідерства Британії?

1.Завершення промислового перевороту Економічне

2. соціальний «спокій» лідерство

3. використання ресурсів колоній Британії

4. економічна політика урядів (протекціонізм)


Робота з підручником: с.136, абзац 2. Як змінилася економічна політика урядів Британії. (перехід від протекціонізму до вільної, безмитної торгівлі).


МЕТОД ПРЕСС: Чому Британія перейшла до політики вільної торгівлі? (англійські товари були дешевшими і інші держави не складали конкуренції англійським товарам)


  1. Формування ліберальної та консервативної партій.

Середина ХІХ століття - період не лише економічної, а і політичної модернізації.

В цей час відбувається становлення двох політичних партій Британії - ліберальної та консервативної.

Створення ігрової ситуації: виступи представників ліберальної і консервативної партій. Учні - представники робітників, лендлордів, великої буржуазії.

Постановка завдання перед класом: прослухати виступи і заповнити таблицю.

План порівняння

Консервативна партія торі

Ліберальна партія-віги

Лідери партій

Бенджамін Дізраелі

Вільям Гладсон, Генрі Пальмерстон

Соціальна база (чиї інтереси представляла)

Торгівельно-промислова буржуазія

Лендлорди, частина промислової буржуазії

Внутрішня політика

а) ставлення до приватної власності


Непорушність приватної власності


Захист приватної власності

б)ставлення до регулювання економіки державою

Вільна ринкова економіка, проти державного регулювання

Ринкова економіка, вільна

в)шляхи розвитку суспільства (реформізм чи збереження традицій)

Реформи суспільства, введення загального виборчого права, закріплення рівних прав громадян

Прихильність до старих норм, уникнення революцій і реформ

Зовнішня політика

Політика колоніальних завоювань, свобода торгівлі

Політика колоніальних завоювань, свобода торгівлі

Висновок: спільне і відмінне у діяльності політичних партій.

Голосування, чому підтримували різні партії? Хто не мав права голосувати? (робітники). Обговорення загальним колом: на прикладі Британії спробуйте пояснити вислів: «Економічне життя диктує політику».


  1. Друга парламентська реформа.

Постановка проблемного завдання: уявіть себе депутатом парламенту від консервативної партії і спробуйте переконати присутніх у необхідності проведення парламентської реформи. (після реформи 1834 року збереглися «гнилі містечка», високий майновий ценз - 10 ф.с. позбавляв виборчих прав робітників (з 14 млн. населення право голосу мали лише 670 тисяч). Промислові міста швидко зростали, а їх представництво в парламенті залишалося незначним).


Вправа «Кольорові капелюхи»

Опрацювати зміст ІІ парламентської реформи за правилами «Кольорових капелюхів».

Зміст реформи: (с.141 підручника)

З акта про реформу 1867 р.

Починаючи з 1868 р. й надалі кожен дорослий чоловік має право зареєструватися як виборець і голосувати за кандидата у парламент від міського виборчого округу, якщо він задовольнить такі вимоги:
• якщо він досягнув повноліття (21 рік) та не притягався до суду;
• якщо він мешкав у цьому виборчому окрузі протягом року як власник чи орендар житлового будинку з річною платою 10 фунтів стерлінгів;
• якщо його річний доход складає 5 фунтів стерлінгів (за попередньою реформою - 10)
• якщо він своєчасно сплатить до 20 липня передбачений податок на користь бідних.

В ході реформи знищувалося 46 «гнилих містечок». Міста в парламент надавалися великим містам - Ліверпулю, Бірмінгему, Лондону, Манчестеру. Кількість виборців зросла до 2, 25 млн. чоловік.

Збереглося до 1872 року відкрите голосування.


Білий капелюх - зміст реформи

Жовтий - позитивні сторони реформи

Чорний - негативні

Синій - висновок

Червоний - власне ставлення

Зелений - власне бачення проблеми, ваші пропозиції.


Проблемне запитання: чому консерватори, противники реформ, стали ініціаторами проведення парламентської реформи?


  1. Зовнішня політика

Схема на мультимедійній презентації чи на дошці:

Напрямки зовнішньої політики Британії


Розширення Підтримка Південних

сфери впливу у Китаї штатів у Громадянській війні


Війни в Персії Підтримка Італії

та Афганістані в процесі об`єднання

Участь у Кримській війні на боці Туреччини


  • визначте напрямки зовнішньої політики Британії

  • якими були завдання зовнішньої політики Британії

  • яким був головний напрямок (колоніалізм)

  • який статус мала Британія по відношенню до своїх колоній(метрополія)

Робота з настінною картою і атласом - фронтально.

  • користуючись картою поясніть, чому Британію називали імперією, над якою ніколи не заходе Сонце?

  • Покажіть на карті колоніальні володіння Британії

  • У 50-60 роках Британія зробила спробу завоювати Персію, Афганістан. Чим завершилися ці спроби.

  • Яким був статус Канади, чим він відрізнявся від інших володінь?(домініон)

С.145 підручника (витяг з Акту про Британську Канаду) - статя 17:

«Для Канади засновується єдиний парламент, до вкладу якого входять Королева, Верхня Палата, що називається Сенатом і Палата Общин»

Поясніть на основі аналізу статті, як ви розумієте поняття «домініон»?

Обговорення загальним колом: чи існує зв`язок між економічним розвитком Британії та її зовнішньою політикою.


V. Закріплення (виконання тестових завдань)

  1. Однією з причин економічного зростання Британії була:

а)політична не стабільність; б) завершення промислового перевороту; в)революції

2. У 1846 році уряд Великої Британії перейшов до політики: а)протекціонізму;

б) вільної торгівлі

3) Ідеї реформізму і модернізації суспільства були притаманні: а)лібералам;

б) консерваторам

4) Лідером консервативної партії був: а) Б.Дізраелі; б) В.Гладсон

5. Консервативна партія захищала інтереси: а)великої буржуазії; б)лендлордів

6. Колонією Британії не була країна: а)Австралія; б)Китай; в)Індія.

7. Першим домініоном Британії стала колонія:а)Нова Зеландія; б)Індія; в) Канада

8. Друга парламентська реформа була проведена у………році

9. Ініціаторами проведення реформи стали лідери партії…………….

10. Держава, що володіє колоніями, називається………………

11. Основними товарами експорту Британії були……………………….

12. Законодавча влада в Британії належала……..


2) Закінчіть речення: Для мене Вікторіанська епоха в Британії - це період…….…..


VІ. Підведення підсумків, співставити з завданнями на початку уроку.

Оцінювання, самооцінювання

Домашнє завдання: Опрацювати §12, відповідати на запитання 3, 6. Скласти історичний портрет королеви Вікторії.

Випереджаюче завдання: підготувати повідомлення «Авраам Лінкольн», «Рух аболіціоністів у США»


Відповіді на тест:

  1. б

  2. б

  3. а

  4. а

  5. а

  6. б

  7. в

  8. 1867 рік

  9. консервативна

  10. метрополія

  11. машини, обладнання, тканини двохпалатному парламенту






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал