- Учителю
- Разработка урока на тему: 'Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».
Разработка урока на тему: 'Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».
5 клас
число
Тема уроку:
Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».
Мета уроку: ознайомити учнів з ходом боротьби слов'ян з кочовиками в Київській Русі, продовжувати розвивати вміння аналізувати матеріал, виховувати громадянську компетенцію.
Тип уроку: комбінований
Основні дати: 1053-1125 - роки правління Володимира Мономаха, 1103, 1109, 1110, 1111 рр. - походи проти половців, 1113 р.- повстання у Києві,
1094 р. битва з половцями на р. Сула., 1097 - Любецький з'їзд князів
Основні терміни: кочовики, «Повчання дітям», Любецький з'їзд князів
Структура уроку.
I. Організаційний момент.---------------------------------------------------2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.------------------------------------5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу---------------------------------------------28 хв.
-
Теорії появи Київської Русі
-
Правління Аскольда та Діра
-
Правління Олега
-
Правління князя Ігоря.
-
Походження назви «Русь».
ІV. Закріплення нових знань учнів------------------------------------5 хв.
V. Підсумки уроку---------------------------------------------------------2 хв.
VI. Домашнє завдання----------------------------------------------------3 хв.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
«Світ не пізнаєш, не вивчивши своєї історії, свого краю, своєї батьківщини, своєї землі».
Учням було задано завдання підготувати розповідь про одного з правителів Київської Русі до правління Володимира Мономаха. Вчитель пропонує учням скласти команду за типами доповіді школярів. Проводимо міні - гру «історичний брейн-ринг».
-
Варязькі воїни, надали сх. слов'янам військову підтримку, звільнили від данини кочівникам і стали князювати в Києві. (Аскольд та Дір)
-
Київ стає центром руської держави - "матір'ю городів руських" при якому князі (Олег)
-
«Запорожцем на престолі» став (Святослав)
-
Став першим київським князем за автохтонною теорією (Кий)
-
«Як внадиться вовк між вівці, то повиносить усе стадо, поки його не уб'ють. Так буде і з нами, як його не вб'ємо, то нас вигубить». (Святослав)
-
«Хочу жити над Дунаєм. Тут середина моєї землі, сюди зводиться всяке добро». (Святослав)
-
Програв візантійцям і через нього було відмінено угоди 907 та 911 років
За методом «сніжна куля» провести опитування учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу за блок схемою (додаток №1)
-
Теорії появи Київської Русі
-
Правління Аскольда та Діра
-
Правління Олега
-
Правління князя Ігоря.
-
Походження назви «Русь».
ІV. Закріплення нових знань учнів
Прочитати вірш автора Юрія Куковякіна, завдання для учнів - прослухати а потім повторити історичні події (прийом «хто більше»)
По смерти Святополка-Михаила,
Собрали киевляне свой городской совет.
Решили, что у власти, у ее кормила
Им более по нраву лишь «Мономаха» свет.
И были Святославичи согласны таковому.
Отдали они все свои ему права.
Престола Всероссийского и никому другому.
Его, казалось им, светлей всех голова.
Святым своим благодеяньем,
Владимир имя, «Мономаха» укрепил.
Начал с того, что княжеским решеньем,
Закон о должниках в Уставе заключил.
Сей государь был нрава не крутого.
Однако знал, нужна была «гроза»
Для усмиренья бунта, восстания любого,
Для устрашенья отроков и внешнего врага.
Такой политикой навел в стране порядок:
Сын Мстислав Финляндию походом усмирил.
Георгий, младший сын, хазар гнал без оглядок,
Затем болгар Казанских данью обложил.
А третий - Ярополк, вблизи самого Дона
Балин, Чешлюев, Сугров тогда освободил.
Пленил строптивых Ясов, что жили у кордона,
И девушку оттуда он в жены прихватил.
И следом, из России Владимир тоже выгнал
Всех печенегов подлых, подобных им торков
Охотно по-отечески, он беловежцев принял,
Что около Чернигова искали с ним торгов.
Так, имя «Мономаха» узнали сразу в мире.
Его боялись, втайне, по обе стороны.
Он ужасы вселял - на Западе, Востоке.
Считалось, нет опаснее другой такой страны.
Успехи Государевы дошли до самой Греции.
Боясь, что Русь усилилась, собрали ей дары.
В соборном храме Киева все «Мономаха» специи
Преподнесли Владимиру, Царем здесь нарекли.
Но внутренние распри покоя не давали.
От них душа Владимира расстроена была.
Князь сделал все тогда, чтоб о Руси сказали:
Едина, неделима - вся русская земля.
Княженьем в Государстве Владимир добивался,
Чтобы Россия больше внутри войн не вела.
Через 12 лет внезапно он скончался,
И почести посмертные ему Русь воздала.
Владимира любили за добрый нрав и сердце,
Что так болело сильно, за все в стране дела.
И в православной вере, а также иноверцев,
Любовь всего народа до наших дней дошла.
Своею родословною обязан был он деду, -
Царю Восточной Греции, что «Мономахом» был.
За доблесть, честь и славу, и волю за победу,
Василием в религии - Единоборцем слыл.
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
1-3
4-6
7-9
10-12
Виписати терміни до теми уроку
Скласти тези за темою уроку
Переказ за темою уроку
Порівняти діяльність В.Мономаха з іншим князем Київської Русі на вибір
Додаток № 1.
Боротьба слов'ян з кочовиками
-
Правління Ярославичів
-
Володимир Мономах та його діяльність