- Учителю
- Ашық сабақтың тақырыбы: Орта жүздің және Кіші жүздің Ресейге қосылуы
Ашық сабақтың тақырыбы: Орта жүздің және Кіші жүздің Ресейге қосылуы
Қысқа мерзімдік жоспар
Сыныбы
Күні: 11.04.
Сабақтың тақырыбы
Кiшi жүз бен Орта жүздiң Ресейге қосылуы
Мақсаты
Хандық биліктің жойылуының алғышарттарын айқындау ,1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін түсіну.
Күтілетін нәтижелер
А.ХҮІІІ ғасырдың соңындағы қазақ жерінің сыртқы саяси жағдайын айта алады.
В. 1822 жылғы Сібір қазақтары жөніндегі жарғы бойынша қазақ жерінің әкімшілік бөлінісін түсіндіреді, Орта жүзге қандай өзгерістер енгізілгенін картадан көрсетеді
С. 1822 жылғы және 1824 жылдардағы жарғыларды салыстырып, ортақ белгілері мен ерекшеліктерін біледі.
Керекті жабдықтар
Қазақстан тарихы 10 сынып,авторлары: Ә.Төлеубаев, Ж.Қасымбаев, М. Қойгелдиев, Е. Қалиева, Т.Далаева, электрондық оқулық, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фломастер, бейнеролик, электронды оқулық, карта, тірек- сызба, бағалау парағы, рефлексия парағы, хронологиялық кесте, интернет материалдары.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
-
Амандасу
-
Сыныпты түгендеу
-
Оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
-
Үйге берілген тақырыпты «Джокер» әдісімен сұрау.
-
Топта үздік дайындалып келген оқушыларды анықтау.
-
Мұғаліммен сәлемдесу;
-
Кезекшілік қызметін атқару;
-
Сабаққа зер салу
Үй тапсырмасына жауап беруге дайындалады, Үй тапсырмасына жауап беруге дайындалады, «Джокер» әдісі бойынша әдісі бойынша топтар үй тапсырмасын айтып шығады, сонаң соң дайындықтары жөнінде топ ішінде өзара бағалау жүргізеді, яғни топ мұшелерінің дайындығы туралы айтады.
Тұсаукесер
Оқушыларды «Кіші жүз» және «Орта жүзге» саяхат жасаймыз деп екі топқа бөлемін. Оқушылардың ішінен 2 оқушы ортаға шығады, оларға:
-
осы сыныптан өзіңізбен саяхатқа шығу үшін серіктес таңдандар;
-
отын жағатын кісіні таңдандар;
-
тамақты дәмді пісіретін кісіні таңдандар.
Осы кісілермен «Орта жүз» және «Кіші жүз» болып топқа бөлініп отырыңыз.
Оқушыларға өздерінің ішінен оқушы таңдауына мүмкіндік беріледі. Содан соң екі оқушы өзінің тобына сыныптастарынан ішінен топ мүшелерін таңдайды.
Негізгі бөлім
Оқушыларға «Кіші жүздің және орта жүздің Ресейге қосылуы» бейнеролик көрсетіледі.
Екі топқа бейнероликтен көрген материалдарын және оқулықтағы материалды пайдаланып постер шығаруға тапсырма беремін. жасауға тапсырма беремін.
«Кіші жүз» тобына тапсырма: Кіші жүздің Ресейге қосылуы және хандық биліктің жойылуы.
Орта жүз тобына тапсырма: Орта жүздің Ресейге қосылуы. Постер шығару үшін оқушыларға қажет ресурстар беріледі. (мәтін, видео)
Оқушылар осы материалдарды пайдалана отырып постер шығарады және қорғайды.
«+- қызықты» әдісімен екі топ бірін бірі бағалайды.
Оқушылар бейнероликті қарайды.
Екі топ мүшелері берілген тапсырма бойынша постер шығарады және қорғайды. «+- қызықты» әдісімен екі топ бірін бірі бағалайды.
Қорытынды
«Кір жаятын жіп» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймын. Кір жаятын жіпке мынандай сұрақтарды іліп қоямын.
-
Игельстром реформасының көздеген мақсатын түсіндіріңіздер.
-
Қай жылы Нұралы хан таққа отырды?
-
Қоқан, Хиуа хандықтары қазақ жеріне қандай қауіп төндірді?
-
1822 жылы және 1824 жылғы жарғыларды салыстырып, ортақ белгілері мен айырмашылықтарын айтыңдар.
-
1822 жылғы Сібір қазақтары жөніндегі жарғы бойынша қазақ жерінің әкімшілік бөлінісін түсіндіріңдер.
-
1824 жылғы жарғының мазмұынын түсіндіріңдер.
-
ХҮІІІ ғасырдың соңындағы қазақ елінің сыртқы саяси жағдайы қандай болды?
-
1822 жылғы Жарғы бойынша Орта жүзді басқаруға қандай өзгерістер енгізілді?
Сабақтың басында берілген табыс критерийлерімен оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастыру.
Оқушы бағалауын тыңдап, өзім қорытындылап бағалаймын
Үй тапсырмасы: Қазақстанның Ресейге қосылуы кезеңіндегі маңызды оқиғалардың хронологиясын жазу.
Сабақ соңындағы рефлексия «Баспалдақ» әдісі
Оқушылар ортаға шығып жіпте жайылып тұрған киімдерді алып сұрақтарға жауап береді.
Содан соң «Бағдаршам» әдісі бойынша өзін өзі бағалайды.
Сабақтың басында берілген табыс критерийлеріне қайта оралады. Әр оқушы табыс критерийлеріне қаншалықты жеткенін талдап, өзін-өзі бағалайды.
Оқушылар «Баспалдақ» әдісі бойынша бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендіктерін өздері бағалайды.