7


  • Учителю
  • Урок з всесвітньої історії на тему: ' Англія в ХI- ХV столітті' (7 клас)

Урок з всесвітньої історії на тему: ' Англія в ХI- ХV столітті' (7 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Англія в ХІ - ХV ст.


Мета:

  • розвивати вміння показувати на карті Англію, її основні міста;

  • мати уявлення про розвиток Англії у період Середньовіччя;

  • розповідати про реформи Генріха II Плантагенета;

  • знати про процес формування в Англії станової монархії.
    продовжити формування уміння встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, висказувати думки на ґрунті отриманої інформації;

  • формувати повагу у школярів до боротьби англійського народу за свою незалежність.

Після уроку учні:
• показуватимуть на карті Англію, її основні міста;
• матимуть уявлення про розвиток Англії у період Середньовіччя;
• розповідатимуть про реформи Генріха II Плантагенета;
• знатимуть про процес формування в Англії станової монархії.


Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник Всесвітня історія 7 клас Ліхтей І. М. 2015 ;

атлас з історії середніх віків для 7 класу ; роздавальний матеріал;

історичні тексти, ілюстрації


Хід уроку:

І. Організаційна частина уроку


ІІ. Актуалізація опорних знань


На цьому етапі уроку можна використовувати гру «Чарівний олівець». Учитель пропонує учням виправити намальовані з помилками зображення вікінга і дракара.

Учитель перевіряє домашнє завдання.
Метод «Історичне фехтування» - учні ставлять питання одне одному. Цей етап уроку можна провести й у формі гри «Дерево знань». Учитель наперед готує на великому аркуші малюнок дерева, до якого прикріплює листочки-питання.
Питання для гри «Дерево знань»
1. Що таке «руна»? (Таємниця, у норманів існувало рунічне письмо; вважалося, що воно наділене магічною силою.)
2. Як у норманів звали бога війни, мудрості та прародителем писемності й поезії? (Один)
3. Про кого нормани говорили: «Це дуже приємна у спілкуванні людина, поки її не розсердили»? (Берсеки)
4. Чим для норманів була веселка? (За уявленнями норманів, веселка вела до небесного царства, обителі богів.)
5. Як на Русі називали норманів? (Варяги)
6. Яким шляхом йшли торговці зі Скандинавії до Візантії? (Торговим шляхом «з варяг у греки».)
7. Як перекладається слово «норман»? (Північна людина)
8. На чому плавали нормани, який вигляд мали їхні кораблі? (На дракарах, що мали дерев'яну безпалубну туру, весла й вітрило.)
9. Які країни відкрили нормани? (Ісландію, Гренландію, узбережжя Америки)
10. Хто з північних королів першим прийняв християнство? (Гарольд Синьозубий)
11. Назвіть причини норманських завоювань? (Суворий клімат, нестача родючих земель; військова здобич служила додатковим джерелом існування; переможені у міжусобних війнах вирушали у вигнання.)
12. Які держави були засновані норманами? (Нормани заселили Ісландію, заснували герцогство Нормандію, Сицілійське королівство, держави в Ірландії та Англії.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. В Англії централізовану державу почало складатися в другій половині 11 століття, тобто набагато раніше, ніж у Франції. Спробуйте з'ясувати, чому і як це сталося?


ІV. Вивчення нового матеріалу


1. Норманське завоювання Англії
Учитель. На початку Х ст. на півночі Франції з'явилося нове князівство - Нормандія. В XI ст. його очолив енергійний, властолюбний та розумний герцог Вільгельм.
В Англії у цей час тривала боротьба з датчанами. У 1042 р. англійський король Едуард Сповідник вигнав датчан з острова. У 1066 р. він помер, не залишивши спадкоємця. Англійці обрали нового короля - Гарольда.


Цей етап уроку можна провести з допомогою гри «Tubula rasa».
Учитель пише на дошці питання, на які повинні відповісти учні, прочитавши документи. Після відповіді на питання запис на дошці стирається. Цей вид роботи краще проводити в парах.
1) Як ви вважаєте, хто був автором документа - прихильник чи противник нормандського завоювання?
2) На якій підставі Вільгельм II почав завоювання Англії?
3) Чому, на вашу думку, Гарольд програв битву при Ґастінґсі?
4) Яким чином Вільгельм II зумів утримати владу над Англією?
5) Який громадський порядок, що існував у Західній Європі, змінив Вільгельм II?
6) Що було записано у «Книзі страшного суду»? Чому ця книга отримала таку назву? Для чого ця книга була складена?
Текст 1. З діянь Вільгельма II, герцога норманів, короля англів [20, C. 264]
Раптово дізналися у нас (в Нормандії)..., що Англія позбавилася свого короля Едуарда [Сповідувача] та що Гарольд оволодів його короною... Вільгельм порадився зі своїм оточенням і вирішив помститися зброєю за завдану йому образу... він зважився повернути силою спадок, якого його позбавили...
Папа Олександр (II)... дав йому... благословення.
Нарешті, цілий флот, зібраний з такими стараннями, залишив гирло р. Діви..., де він доволі часто чекав на попутний вітер, і... безперешкодно увійшов до порту Пепепсеп поблизу Ґастінґса, 28 вересня 1066 р.
Текст 2. З великої історії Англії, або хроніки від 1066 до 1259 рр. Матвія Паризького [22, C. 78-79]
Зі смертю Едуарда перервалася королівська лінія в Англії... Гарольд.., посівши трон, поклав на себе без церковного благословення корону.
Вільгельм, герцог Нормандії..., відправив послів до папи Олександра з проханням затвердити... задумане ним завоювання (Англії)... Вільгельм зібрав... баронів й спитав у кожного... думку щодо цієї виправи. Усі вони зобов'язалися діяти із завзяттям, дали герцогові багато обіцянок... У призначений день вони... прибули... Усі зійшли на кораблі й за сприяння швидкого вітру, пристали до Ґастінґса...
Гарольд..., коли до нього дійшла звістка про прибуття Вільгельма..., негайно поспішив до Ґастінґса...
З обох сторін зроблені були всі... приготування. Англійці..., піші, озброєні своїми двосічними сокирами і з'єднавши щити..., утворили непроникну стіну... Гарольд - також піший - стояв разом з братами біля свого прапора, щоб нікому не могло спасти на думку втекти... Вільгельм озброїв свій передовий загін піхотинців луками та дротиками, вершники... йшли за ними... Бились оскаженіло... Обидві сторони не хотіли поступатися. Раптом з'явився Вільгельм і подав своїм військам сигнал до удаваної втечі. Побачивши це, англійці послабили свої щільні лави і швидко погналися за втікачами... Між тим нормани, повернувшись до ворога, напали на нього й, у свою чергу, змусили тікати англійців... Втім, перемога не схилялася ні на той, ні на той бік... Врешті, Гарольд, поранений стрілою в голову, загинув на полі битви і тим приніс перемогу норманам...
Текст 3. Грамота Вільгельма місту Лондону [20, C. 266]
Вільгельм-король Вільгельму-єпископу... та всім лондонським городянам, франкам та англам дружній привіт. Бажаю, щоб ви користувалися всіма законами часу короля Едуарда, про що й доводжу до вашого відома. І бажаю, щоб кожен син був спадкоємцем свого батька після його смерті. І не потерплю, щоб будь-хто завдавав вам образу. Бережи вас Господь.
Текст 4. З «Саксонської хроніки» (1086 р.) [20, C. 266]
Прийшов він [Вільгельм] в день св. Петра... в Сальсбері, і з'явилися тут до нього… землевласники всієї Англії, хто б вони не були, і всі били йому чолом, і зробилися його людьми, і присягнулися клятвою вірності в тому, що вірно служитимуть йому проти всіх.
Текст 5. Із «Книги Страшного суду» [22, C. 79]
Тут записане обстеження земель, як їх королівські барони обстежували, а саме: за клятвою шерифа графства, всіх баронів та їх вільнонароджених дітей та всієї сотні (адміністративний підрозділ графства), священика, старости, шести вілланів з кожного села. А саме, як називається помістя, хто володів ним за Едуарда короля, хто тепер володів; скільки в ньому гайд, скільки плугів на панській землі, скільки у людей, скільки вілланів, скільки ктаріїв, скільки рабів, скільки вільних людей, скільки сокменів, скільки лісу, скільки луків, скільки млинів, скільки рибних угідь, скільки додалося або зменшилося; скільки давало все разом (раніше) і скільки дає тепер; скільки там кожна вільна людина і сокмен мав (раніше) і має (тепер). Усе це тричі, саме: за часів Едуарда короля, і коли король Вільгельм дав, і як воно є тепер; і чи може давати більше, ніж дає нині.


2. Реформи Генріха 2.


Англія після норманського завоювання стала являти собою образ централізованої монархії в правління Генріха I (1110-1132 рр) і особливо Генріха II Плантагінета (1154-1189 рр). Під час правління Генріха II були проведені важливі реформи. Вивчення цього питання залежно від підготовки класу може проходити у двох видах: розповідь вчителя, самостійне вивчення тексту підручника (с.143-145) і заповнення таблиці.


Реформи

Зміст

Значення

Судова реформа

1.Право вільним людям звертатися до суду.

2.Расследованіе в суді проводили 12 осіб з числа місцевих жителів

Обмеження влади феодалів над вільними людьми, виникнення суду присяжних.

Військова реформа

1.Заміна обов'язкової військової служби грошовим платежем «щитові гроші»

2.Созданіе найманого лицарського війська.

Зменшилася залежність короля від військових сил феодалів.

Адміністративна

реформа

Посилення влади шерифів: збирав податки, переслідував порушників, головував у суді, командував ополченням.

Влада короля спиралася на чиновників, підлеглих безпосередньо йому.

3.Боротьба короля і феодалів. «Велика хартія вольностей»


Питання про кризу королівської влади в Англії вивчається на основі розповіді вчителя і роботі з документом.

Після смерті Генріха II його сини Річард Левине Серце (1189-1199 рр) і Іоанн Безземельний (1199-1216 рр) продовжували перетворення, намагалися і далі зміцнити авторитет королівської влади. Іоанн зіткнувся з опором баронів, які були незадоволені збільшенням поборів для організації боротьби з французами. Війна велася невдало, король втрачав свої землі у Франції.


  • Які події спричинили підписання хартії?


Король змушений був прийняти вимоги бунтівних баронів і підписати спеціальний документ 15 червня 1215р. «Велика хартія вольностей»( С. 148-149)

Запитання і завдання для учнів.

1.Який принцип проголошувався в статті 39?

2. Про права, яких станів йдеться в документі? Про які станах тут не згадується?

3. Перелічіть права і свободи, названі в документі?

4. Поясніть, чому англійці вважають цей документ «початком англійської свободи».

Наслідки підписання хартії ( визначаються учнями) метод мікрофон:

1.Принцип недоторканності особи

2.Недоторканність володінь баронів, церкви, міських привілеїв.

3.Податки та штрафи в державну казну відповідно до встановлених норм.

4.Сприяння розвитку торгівлі і ремесла


5.Захист від сваволі чиновників.


4. Створення парламенту.


При сина Іоанна Безземельного, Генріху III (! 216-1272 рр) в країні кілька разів встановлювалося баронське правління, яке неминуче вело до громадянської війни. Військо повсталих під проводом Симона де Монфора розгромило королівські сили під Льюсу. Полонені в битві король Генріх і його спадкоємець Едуард були змушені підписати угоду і прийняти вимоги повсталих. Щоб зміцнити свою владу Симона де Монфор 20 січня 1265 в Весмінстере зібрав перший англійський парламент (від французького «парле» - говорити).

Питання щодо виникнення та функцій парламенту розглядаються шляхом практичної роботи ( роботи у малих групах з документами ) С. 149-150

Англійський парламент стверджував податки і збори. В Англії не було ворожнечі між лицарями і городянами. Їх згуртованість призвела до того, що король був змушений в 1297 році видав закон «Про неразріашеніі податків». З цього часу жоден податок не може збиратися без згоди Палати громад.


5. Повстання Уота Тайлера.


Навесні 1381 на південному сході Англії почалося повстання, що охопило половину країни. Селяни громили монастирі і феодальні маєтки, палили списки феодальних повинностей, вбивали складальників податей. На своєму прапорі англійські селяни написали: «Хай живе король Річард і його вірні громади» і пояснювали, що борються не проти короля, а проти його «дурних радників».

перегляд відео https://drive.google.com/file/d/0B_LjrMb3Yzy_QjV2djg1XzV0ejQ/view?usp=sharing

Питання: Про яку межу селянських повстань це свідчить?

Уот Тайлер був заманений на переговори і убитий, після чого феодали розгромили залишилися без ватажка повсталих.

Питання: Як слід охарактеризувати поведінку селян і дію феодалів?

Під час повстання Уота Тайлера, повсталі були фактично господарями Лондона, король написав грамоту, в якій говорилося: «Та стане відомо, що за особливою нашої ласки ми відпускаємо на волю всіх наших підданих і звільняємо кожного і всіх від кріпосного стану». Коли ж повстання було придушене, король оголосив селянам: «Ви були кріпаками і залишитеся ними; ви залишитеся у кріпосному стані, але ще незрівнянно гіршому і більш тяжкий ».

Питання: На підставі цих висловлювань оцініть поведінку короля.

Після придушення повстання Уота Тайлера багатьох його учасників судили. Їх звинувачували в тому, що, захопивши замок або монастир, вони несли документи і судові протоколи, в яких вказувалися розміри селянських наділів і повинностей, знищували списки платників податків в канцеляріях чиновників.

Питання: Чим пояснюються такі дії повсталих селян? Про якої причини повстання свідчать ці факти?


5.Від станово-представницької монархії до необмеженої королівської влади.

Питання про боротьбу Англії вивчається на основі опрацювання відеоматеріалу або роботі у групах з текстом та конспектом ( на вибір вчителя) .

Відео " Війна Білої та Червоної троянд"

https://drive.google.com/file/d/0B_LjrMb3Yzy_dTV4dXhQaHdBbEU/view?usp=sharing


1 група робота з текстом.

Текст.

«Невдалий результат Столітньої війни порушив в Англії велике невдоволення проти Генріха VI. Цим скористався представник Йоркського вдома, інший молодшої лінії прізвища Плантагенетів від того ж Едуарда III, і пред'явив свої права на англійський престол. Таким чином виникла тридцятирічна спустошлива війна в Англії через престолонаслідування (1455-1485 рр), відома в історії під назвою війни Червоної та Білої Троянди, оскільки в гербі Ланкастеровского будинку була червона троянда, а гербі Йорского будинку- біла троянда. Англія розділилася на дві партії: Північна-за Ланкастерів, південна за Йорків.

ПослеГенріха VI Ланкастера престол вдалося отримати Едуарду IV Йоркскому. Після його смерті, за малоліттям його двох синів, жорстокий брат його Річард зробився опікуном їх і правителем держави. Але він, не задовольняючись неповної влада, за допомогою низки вбивств домігся престолу і став англійським королем Річардом III. Проти Річарда III якого звинуватили у вбивстві синів Едуарда VI, виступив родич Ланкастерського будинку Генріх Тюдор. Здобувши перемогу в 1485 році при Босуорт, Генріх зійшов на престол під ім'ям Генріха VII.

Завдання: скласти опорний конспект.

2 група робота з опорним конспектом.

Завдання: скласти текст, використовуючи опорний конспект.

Провести порівняльний аналіз отриманого результату роботи груп.


Висновок: Війна Червоної та Білої Троянди послабила крупну аристократію. Головну роль в управлінні країною грали представники графств і міст. У 1485 році на королівському престолі утвердилася нова королівська династія ТЮДОРІВ. В Англії встановилася обмежена парламентом монархія.

V. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів


Співставте правителя та основні події їх правління



Правителі Англії


Основні події

А

А Вільгельм I

1

Народження англійського парламенту

Б

Б Вільгельм II Рудий

2

Здійснення земельної перепису «Книга Страшного суду»

В

Генріх I

3

Ухвалення «Великої хартії вольностей»

Г

Генріх II

4

Проведення адміністративної реформи: зміцнення влади шерифів в графствах

Д

Іоанн Безземельний

5

Видання закону за яким Англія ставала вільною від влади Папи країною

Е

Генріх III

6

Проведення військової реформи: «Щитові гроші»

Ж

Едуард III

7

Розширення території королівського домену за рахунок земель на кордоні з Уельсом і Шотландією

З

Генріх IV

8

Боротьба проти уікліфіканской єресі


9

Здійснення судової реформи, запровадження суду присяжних

10

Створення нового королівського домену

11

Поводження з хартією, відновлювальної втрачені церквою права

12

Повстання Уота Тайлера


VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати зміст § 13 (с.143-150), відповісти (усно) на питання .

2) Скласти опис-загадки англійських королів для гри «Портретна галерея».

3) Використавши набуті впродовж уроку знання та опрацювавши матеріал параграфу, складіть таблицю:

Творче завдання (для бажаючих):

4) Уявіть , що вам запропонували написати сценарій науково - популярного фільму про війну Білої та Червоної троянд. Напишіть його сценарій за таким планом:

  • причини війни:

  • хід війни;

  • наслідки війни.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал