- Учителю
 - 'ҚАзақстан территориясындағы ғұн тайпалары' (10-сынып)
 
'ҚАзақстан территориясындағы ғұн тайпалары' (10-сынып)
 
Қордай ауданы №28 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі Нысырбаева Марьяш Айкеевна
 
Сыныбы: 10 сынып
Пәні: Қазақстан тарихы
 
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы ғұн тайпалары
Сабақтың мақсаты:
Ғұн атауы, ғұндардың шаруашылығы мен тұрмысы, ғұн мемлекетінің саяси және мәдени дамуын анықтап, қазіргі Қазақстан жетістіктерімен байланыстыру.
Сабақтың міндеттері:
-  
Ғұндардың өмірі, кәсібі мен тұрмысын суреттей алады.
 -  
Ғұн мемлекетінің саяси және мәдени дамуына үлес қосқан саяси жетекшілердің қызметіне салыстырмалы талдау жасайды.
 -  
Қазақстан территориясында өмір сүрген тайпалардың өзара байланысын талдап,тарихи оқиғаға өз бағасын береді.
 
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
-  
«Сыйлық» ойыны.
 -  
Стикерлер тәсілімен топқа бөлу.
 -  
Джигсо.
 -  
БҮҮ тәсілі
 -  
Концептуалдық кесте.
 
Бағалау түрлері:
-  
БҮҮ - өзін-өзі бағалау.
 -  
Критерий бойынша бағалау.
 -  
Суммативті бағалау.
 -  
«Маған не ұнады?» кері байланыс парағы.
 
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта, постер, маркер, стикер.
 
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
-  
Сәлемдесу. Түгендеу. Назарын сабаққа аудару.
 -  
«Сыйлық» ойыны.(сергіту сәті)
 -  
Стикерлер арқылы топқа бөлу. /4 топ/.
 
 
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақ-жауап:
-  
Сақтар - ежелгі Қазақстан тұрғындары.
 -  
Сақтардың өмір салты, шаруашылығы және тұрмысы.
 -  
Парсылармен соғыс.
 
4.Теңдесі жоқ жәдігер.
 
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіруге даярлау.
ІV. Жаңа сабақ
 
 
 
Тапсырма: Жигсо.
1 топ - Ғұндар.
2 топ - Ғұндардың шаруашылық өмірі мен тұрмысы.
3 топ - Ғұндардың жеңімпаз жорықтары.
4 топ - Халықтардың ұлы қоныс аударуы.
Бағалау: «Басбармақ» арқылы.
 
Тапсырма: Концептуалдық кесте
1 топ - Мөде
2 топ - Атилла
 
Адам
Ішкі саясаты
Сыртқы саясаты
Бағалау
 
БҮҮ тәсілі:
 
Білемін
Үйрендім
Үйренгім келеді
Бағалау: «Смайликтер» арқылы.
 
«Маған не ұнады» кері байланыс парағы.
 
 
Бағалау критерийлері:
-  
Ғұн тайпалар туралы және орлардың шаруашылығы мен тұрмысы туралы біледі, суреттей алады.
 -  
Ғұн мемлекетінің саяси және мәдени дамуына үлес қосқан саяси жетекшілердің қызметіне салыстыра алады.
 -  
Қазақстан территориясында өмір сүрген тайпалардың өзара байланысын талдап,тарихи оқиғаны бағалай алады.
 
 
V. Үйге тапсырма беру: п. 19-20 «Халықтардың ұлы қоныс аударуы»
VІ. Суммативті бағалау.