- Учителю
- Сабақ жоспары 6 сыныпқа 'Қобыланды батыр' жыры
Сабақ жоспары 6 сыныпқа 'Қобыланды батыр' жыры
Сыныбы 6 «А», 6 «Ә» Қазақ әдебиеті. | Күні: 09/092015 | Тексерген: С.Е.Капсиева | ||||||||||
Тақырыбы | Жырдағы кейіпкерлер, композициялық құрылымы. | |||||||||||
Мақсаты | "Қобыланды батыр" жырын композициялық құрылымына талдау. Әдеби теориялық талдау жасау. | |||||||||||
Күтілетін нәтиже | А. Жырды бөлімдерге бөліп ат қояды, композициялық құрылымына талдайды. Жырдағы кейіпкерлерді топтастырады. | |||||||||||
В. Әдеби теориялық талдау жасайды. Жоғары, төмен мәртебелі сұрақтар дайындап жауап береді. Қобыланды мен Қараманға Венн диаграммасы арқылы салыстырмалы мінездеме жазады, іс-әрекетіне баға береді. | ||||||||||||
С. «Ат - ер қанаты» ауызша әңгіме құрастырады. "Ер елі үшін туады" тақырыбына шығарма жазады. | ||||||||||||
Әдіс-тәсілдер: | Топтастыру, Венн диаграммасы. Топтық жұмыс. «Әдебиет лотосы» ойыны. | |||||||||||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Қазақ әдебиеті. 6-сынып. | |||||||||||
Сабақтың барысы: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||
Кіріспе | 1.Тұлғааралық байланысты орнату. Сыныппен амандасу, 2. «Ой қозғау» стратегиясы. 1.Қобыландының ерлік істері мен адамгершілік қасиеттері жырда қалай бейнеленген?? 2. Құртқаның ақыл парасаты қандай оқиғалардан көрінеді? 3. Жырдағы кейіпкерлерді ата? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
| ||||||||||
Тұсаукесер | «Әдебиет лотосы» ойыны. Жырдың аты | Қазақ әдебиетінің түрі | Басты кейіпкер | Жағымды кейіпкерлер | Жағымсыз кейіпкерлер | Батырлар жырының тәрбиелік мәні неде? | ||||||
|
|
|
|
|
|
Оқушылар кестені толтырады.
Негізгі бөлім
Венн диаграммасы. Қобыланды мен Қараманға салыстырмалы мінездеме береді.
Кестені толтыр.
Жырда сөз болатын салт-дәстүрлер
Батырдың қару жарақтарының аты
Ер-тоқым әбзелдері
Әдеби теориялық талдау.
Теңеу
Эпитет
Гипербола
Литота
Венн диаграммасын Қобыланды мен Қараманға салыстырмалы мінездеме беру арқылы толтырады. Жырда кездесетін салт-дәстүрлер мен ат-абзелдерін кестеге жазып толтырады. Әдеби тоериялық талдау жасайды.
Қорытынды
«Ат - ер қанаты» ауызша әңгіме құрастырады Жоғары және төмен мәртебелі сұрақтар.
Рефлексия.
Маған ұнады, білдім, үйрендім.
Ұнамады.
Білгім келеді.
Бағалау.
Жоғары, төмен мәртебелі сұрақтар қояды.