- Учителю
- Тема. Історична карта 5 клас
Тема. Історична карта 5 клас
Урок 4 5-Б.
Тема. Історична карта
Мета: ознайомити учнів з допоміжними для історії науками - нумізматикою, сфрагістикою та геральдикою, пояснювати походження тризуба; засобами художнього твору розкрити специфіку життя скіфських племен, своєрідність їх побуту; формувати уявлення про розмаїття історичних джерел та про науки, пов'язані з історією; формувати вміння на основі тексту стисло розповідати про історичну подію, свідомо читати адаптований історичний текст; розвивати історичну свідомість; розуміти поняття «міста-держави», визначати особливості міст-держав Північного Причорномор'я.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: В. Власов, О . Д анилевська Вступ до історії У країни. - К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії У країни. - К .: Ґенеза, 2005; ілюстрації, дидактичний, роздавальний матеріал, атлас «Історія У країни. 5 клас».
Поняття: «нумізматика», «сфрагістика», «геральдика», «тризуб», «пектораль», «скіфи», «кочівники».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
1. Робота біля дошки з деревом дат: взяти з дерева папірець з датою, визначити століття й прикріпити на лінії часу.
2. Робота біля дошки: відтворити схему «Історичні джерела».
3. Хто такі трипільці і чим вони займались?
4. Робота в парах: поставити одне одному 1-2 питання до попередньої теми.
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь. Сьогодні, діти, ми познайомимося з новими допоміжними для історії науками: нумізматикою, сфрагістикою, геральдикою.
Працюємо з поняттями
1. Поділити клас на групи по 4 чоловіки (по дві сусідні парти). Кожна група отримує тему дослідження - нумізматику, сфрагістику, геральдику. У кожній групі учні розподіляють між собою ролі:
• відповідач;
• організатор;
• доповнювач;
• той, хто стежить за часом.
Визначити правила роботи в групах: поважати одне одного, уважно слухати, роботу починати й закінчувати за командою вчителя.
Прочитати в підручниках інформацію про певні науки, скласти стислу розповідь у 5-6 речень.
• 1-а група «Нумізматика»: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 22-23; Мисан В. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 26-27.
• 2-а група «Геральдика»: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 23-24; Мисан В. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 29-30.
• 3-я група «Сфрагістика»: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 29; Мисан В. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - С. 31-32.
Кожна група по черзі представляє свою роботу.
Учні самостійно оцінюють виступи одне одного, визначають, яка група була кращою. Учитель повинен звернути увагу учнів на те, що їх оцінювання повинно бути об'єктивним, починатися зі слів: «На мою думку,...; мені здається...»
Визначення понять «нумізматика», «геральдика», «сфрагістика» записати в зошити.
Нумізматика - наука, що займається дослідженням монет.
Геральдика - наука, що вивчає герби.
Сфрагістика - наука, що вивчає печатки.
Учні записують визначення поняття в зошит.
2. На дошці у таблиці написані назви наук.
Нумізматика
Геральдика
Сфрагістика
До цих наук потрібно підібрати таблички з допоміжними словами: герб, сургуч, печатка, монета, тризуб, карбування, монетарня, штамп, гроші.
Формуємо просторові уміння
У ч и т е л ь.
Одним з давніх народів, що мешкав на території України і за часів своєї могутності мав власну монету, були скіфи.
Вони прийшли на наші землі понад дві з половиною тисяч років тому й оселилися у Північному Причорномор'ї.
Скіфи були кочівниками. Кочівники - племена, які постійно переходили з місця на місце в пошуках нових пасовиськ для своєї худоби.
Завдання
1. За допомогою карти атласа визначте межі розселення скіфських племен.
2. За допомогою карти атласа знайти грецькі назви, що збереглися до нашого часу.
V. Домашнє завдання
1. Читати й переповідати текст підручника (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - § 4, С. 22- 25, 28-29; Мисан В. Вступ до історії України. - К.: Ґенеза, 2005. - § 4, С. 26-27; § 5 С. 29-30, 31-32).
2. Вивчити визначення нових понять.