- Учителю
- 7 сынып Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
7 сынып Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
Пәні: | Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | 7«в»сыныбы | Гуманитарлық бағыт | ||||||
С/тақырыбы | Хақназар хан(1538-1580) | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Хақназар ханның ел билеуі. Біртұтас қазақ мемлекетінің тарих сахнасынан нық орын алып, дәуірлеуі, саяси жағынан ыдырай бастаған қазақ хандығын біріктіріп, жерін кеңейтудегі, Қазақ хандығының халықаралық жағдайын нығайтудағы Хақназар ханның орасан зор еңбегі туралы әңгімелеу. Қазақ тарихындағы ролі туралы білімін қалыптастыру | ||||||||
Сілтеме | 1.7сынып орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 2.Тарихи тұлғалар Алматыкітап-2006 ж Тоғысбаев Б,Сужикова А, 45-51 бет 3.І.Есенберлин«Көшпенділер»трилогиясы 4.Қазақ елі видео 2 бөлім | ||||||||
Оқу нәтижелері | 1. Хақназар ханның Қазақ хандығының саяси жағынан ыдырай бастаған кезеңіндегі қазақ хандығына жүргізген саясатын оқып үйренеді. | 2.Біртұтас Қазақ хандығы құрамына барлық қазақ жерлерін біріктіруді аяқтаған Хақназар хан қызметі арқылы оқушы ойлау қабілеттерін дамыту Оқушылар бейнебаянды көріп, ой түйіндейді, оқулықпен жұмыстанып жаңа материалды игереді | 3.Хақназар ханның тарихи тұлғасына,қызметіне баға беру арқылы тарихи тұлғаларды құрметтеуге, ұлтжандылыққа баулу,қазақ хандығын нығайтудағы еңбегін қосымша мәліметтер келтіру,талдау баулу | ||||||
Күтілетін нәтиже | 1. Топтық, жеке зерттеу жұмыстары арқылы шығармашылықпен айналысады. 2.Оқушылар бейнебаянды көріп, ой түйіндейді, 3.оқулықпен жұмыстанып жаңа материалды игереді, 4.қосымша материалдармен жұмыстанады, сипаттама береді 5.сұрақ - жауап дайындайды, шығармашылық ізденісте болады, топтық бағалауға үйренеді.. | ||||||||
Тапсырмалар | Миға шабуыл, өзбеттік тапсырма, топтық жұмыс, шығармашылық ізденіс, | ||||||||
Сабақ кезеңдері, уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер | ресурстар | Бағалау/ | ||||
1.Ұйымдастыру 3минут Психологиялық ахуал. | Оқушылармен амандасу. | Оқушылар түрлі стикерлер арқылы топқа бөлінеді.Оқушыларбүгінгі сабақтан не білгілері келетіндерін стикерге жазып .тақтаға жабыстырады | АКТ Оқыту үін бағалау және оқуды бағалау | Сынып, оқушылар, оқу құралдары | Формативті бағалаужүреді | ||||
2. Үй тапсырмасын тексеру( Білу 10мин)
| 2.Өткел бөлім А)Ғасырлар бойы қазақ хандары қандай саясат жүргізді? ә)Қасым хан тұсында Қазақ хандығы қандай табыстарға қол жеткізді?б)Қасым хан ішкі жағдайды ретке келтірді ме,реттесе қандай? В)Қасым хан тұсында қазақ жерлерін толық біріктіру аяқталды ма? | 1. Үй тапсырмасы бойынша сұраққа жауап береді 2. Оқушылар жұмыстарын қорғап, өзгелерді тыңдайды | АКТ Талант.дарынбаламен жұмыс Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер
| Оқулық, мультимедия интерактивті тақта, қосымша оқулықтар |
| ||||
3-кезең: Жаңа сабақ Мағынаны ажырату (Түсіну,қолдану, талдау 20минут)Хандықтың ішкі сыртқы саясаты туралы біледі,түсіну:тақырыпты өз сөзімен қысқаша бір-біріне түсіндіреді, қолдану
| Сабақтың тақырыбымен, мақсатын түсіндіреді. Оқушыларды топқа бөліп тапсырма беріледі. Сынып 3 топқа бөлінеді: Аквариум әдісі Оқулықпен жұмыс:1. Жұптық жұмыс І топ:Хақназар ханның шығу тарихына сипаттама беру Хақназар хан тұсында қазақ хандығының күшеюі себептерін анықтау ІІ топ: Хақназар ханның тұсында қазақ хандығының ішкі саясатына сипаттама беру -ІІІ топ: Хақназар ханның сыртқы саясатындағы бағыттарын анықтау
.
| 1. Оқулықпен, қосымша материалдарды пайдаланып, ой түйіндейді, материалды игереді. 2. Диалогтік оқытуға араласып сұрақ - жауап дайындайды. 3. Картамен жұмыс жасайды 4. Пікірталасқа қатысады 5. Шығармашылық ізденісте болады Ітоп ханның басқарған жылдарына(1538-1580)Көшпелі мемлекеттің ханы болғанын,Шығу тегі Жошы ұрпағынан тараған Орыс хан-Құйыршық хан-Барақ-Жәнібек-Қасым хан-Хақназар екенін сипаттайды.хан тақ үстіненде,ат үстіненде бірдей танылған біртуар тұлға екендігін оқулықтан тауып айтады. ІІ топ Хақназарға дейінгі хандар(Мамаш,Қасымның немере інісі-Тақыр,Тақырдың інісі-Бұйдаш хандардың тұрақсыздығы Қазақ хандығын әлсіреуін,Қасымның баласы Хақназар хан Қазақ хандығы қайта нығайғандығын,сауда орталықтарын ашқандығымықты қолбасшы,шебер саясаткер,көршілес халықтарды Қазақ хандығына қосу), ІІІ топ-Қазақ жері Хақназар хан тұсында Сібір,Ресей мен сауда саттық ,дипломатиялық байланыс,Оңтүстік қалалары үшін Мүхаммед-Шайбани шайқасын баяндайды | Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер Диалогтық оқыту
Көшбасшылық танытады | Аквариум әдісі Үш топ оқушылары тақтаға шығып берілген тақырыптары бойынша талдайды,топтағы оқушының барлығы сөйлейді, тақырып бойынша топтағы оқушыға сұрақ қойылады. | Формативті және жиынтық бағалау жүреді | ||||
4. кезең Бекіту (жинақтау 6мин) | 1топ- Сандар сөйлейді 2топ Детальдарды қосу 3топ-Хандар кестесі | Тарихи датаға тоқталу картамен жұмыс Хандарды ретімен жазу | Жеке топтық жұмыс | Шапшаң -дыққа,есте сақтауға тарихи тұлға -ларды тануға берілетін тапсыр малар |
| ||||
5.Бағалау «Ой толғаныс»- 6 мин | І«Көшпенділер» романынан үзінді оқу, а) Қазақ хандарының алдында қандай міндеттер тұрды деп ойлайсыз? | Хақназар ханның тарихи қызметіне баға беру. Ол үшін І. Есенберлиннің «Көшпенділер» романынан үзінді оқып, оқушыларға саяси тұлға жөнінде тарихи тұжырым жасауға үйрету,баға бере отыра оқушы тақырыпты зерттейді,сыни тұрғыдан ойланады, қуатты мемлекетке жеткендігін,қазақ мемлекетінің үлғайғандығын талқылайды | Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқытужәне оқу Сыни тұрғысынан ойлау | І.Есенберлиннің «Көшпенділер» | Кері байланыс: «Бас бармақ» | ||||
.Бағалау
| Топ жетекшісінің бағалауы. Критериалды бағалау: 8 - 12 ұпай - "5" 6 - 8 ұпай - "4 3 - 5 ұпай - "3" | Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесін біледі | Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды |
|
| ||||
Кері байланыс: | «Бас бармақ» | Бас бармақ-тігінен -түсіндім. Көлденең-жартылай түсіндім төмен-түсінбедім |
|
|
|
Сабақ жоспары