- Учителю
- Бөкей хандығының құрылуы сабақ жоспары
Бөкей хандығының құрылуы сабақ жоспары
Күні, уақыты
Қазақстан тарихы
8 сынып
Тақырыбы
Бөкей хандығының құрылуы
Сілтемелер
Қазақстан тарихы оқулығы Алматы: Мектеп баспасы 2012жыл. Ж.Қасымбаев ІІІ деңгей Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. Интербелсенді әдістемені ЖОО-да қолдану мәселелері Оқу құралы Алматы 2013ж А.Әлімов
Мақсаты:
Бөкей ордасындағы 1836-1837 ж. көтеріліс алдындағы саяси және шаруашылық дамуға баға беру, ордада жүргізілген өзгерістерге Жәңгір ханның тікелей әсерін ашу
Күтілетін нәтиже:
Бөкей хандығында орын алған оқиғаларды тарихынта алатын орны ерекше екендігі туралы мәлімет алып, білімдері кеңейеді.Өз бетімен жұмыс жасай отырып практикалық тапсырмаларды орындау барысында қолдана алу дағдысы қалыптасады.
Қамтылған модуль
АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Тақырыпты ашуға байланысты әдіс-әсілдер.
Топтық жұмыс, жеке жұмыс әдісі. «Жигсо» талдау, ментальді карта, «Кім жылдам» деңгейлік тапсырмалар
Құрал-жабдықтары
Оқулық , интерактивті тақта, стикерлер, кесте, карта, постер, маркер, АКТ.
Сабақтың түрі:
Жаңа материалды меңгерту.
Қызығушылықты ояту
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Оқыту үшін бағалау
Білу. 15мин
«Өзіңізге тілегенді - басқаларға тілеңіз!» әдісі арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.
Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу
3 топқа бағалау үшін бағалау парағы беріледі
Үйге берілген тапсырмасын «Қатесін тап» әдісі арқылы сұраймын.
Шығармашылық тапсырмалар
«Бөкей ордасы туралы» бейнетаспалар көрсетіледі.
Оқушылар шеңберлене тұрып, бір-біріне тілектерін, жылы лебіздерін білдіреді.
«мозайка арқылы 3 топқа бөлініп отырады
«Алтын ереже» еске салынады.
Өткен тақырып бойынша алған білімдері аықталады.
Оқушылар төмендегідей сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарды құрастырып, жауап береді
Қима қағаздардағы тапсырмаларға жауап береді
1 топ
Көтеріліске 60 тан астам сұлтан би старшындар қатысты.
Кенесары әскерлерінің жеке отрядтарын басқарғандар арасынан Қазақтың үш жүзінің де белгілі батырларын кездестіреміз.Көтеріліске тек қазақ ұлтымен шектелді.
2 топ
Ж.Тіленшіұлының ұйымдастырған көтерілістің басты мақсаты- отаршылдар күшпен басып алған жерлерді иелеріне, патша үкіметіне қайтару.
Қасым төренің баласы Кенесары сұлтан көтерілісінің басты мақсаты- Қазақстанның Ресейдің құрамына кірмеген өңірлерді кіргізу.
3 топ
1844 жылы тамыз айында Кенесарының қолы Ташкентке аттанды. Кенесары әскерінің 1844жылғы шілде айының 20-сынан 21-іне қараған түнінде болған шайқасы жеңіліспен аяқталды.
Оқушылар өздерінің шығармашылық тапсыррмаларын тақтаға шығып қорғайды
«Ой қозғау» Оқушылардың пікірлері тыңдалады, бейнетаспадан көрген көрсетілім бойынша білгендерін ортаға салады.
Түсіну 10 мин
Мағынаны тану.
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар таратылады Бөкей ордасының құрылуы
«жигсо» әдісі бойынша берілген мәтінмен жұмыс жасап, топ ішінде талдайды.
Қолдану 10 мин
Талдау
Постермен жұмыс
Мәнмәтін бойынша постер жасау
Өз командасын топтың оқушылары қорғайды
Оқығандары мен тыңдағандары бойынша мәтіннен алған әсерін, түсінгендерін постерге суреттеп түсіреді.
Постерді іліп, қорғайды.
Сергіту сәті 2 мин
Валюта арқылы бағалау
Жинақтау 5 мин
Ой толғау
1.Көтеріліс дегеніміз не?
2.XVIII ғасырда Қазақстанда қандай көтерілістер болды?
3.Кіші жүз қазақтары қандай көтерілістерге қатысты?
4. Бөкей Ордасы қандай орда, қай жерде орналасқан
Ішкі Ордадағы көтеріліс үш кезеңге бөлінеді
I кезең
1836 жылдар- көтерілістің басты алғышарттарының қалыптасуы
II кезең
1837 жылдың басынан осы жылдың аяғына дейін-көтерілістің етек алған кезеңі, патша жазалаушы әскерімен, хан итаршыларымен қақтығыстар
III кезең
1837 жылдың желтоқсан айынан 1838 жылдың шілде айына дейін- көтерілісшілер күшінің әлсіреп, жеңілу кезеңі
Бағалау 5 мин
Әр топтын топ басшылары топ жұмысының бағалау кестесіне тоқталады
Бөкей ордасы туралы қосымша іздену
Кері байланыс стикерлерді толтырады
Кері әсер парағын толтырады
Бүгінгі сабақтан алған әсерім.
Ең қызығы не болды?
Не қиын болды?
I кезең
II кезең
III кезең
I кезең
II кезең
III кезең
I кезең
II кезең
III кезең