- Учителю
- Планирование 7 класс 'Қазақ халқының шығармашылық дәстүрлері'
Планирование 7 класс 'Қазақ халқының шығармашылық дәстүрлері'
Сынып: 7
Пән: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының шығармашылық дәстүрлері
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларды ХҮ-ХҮІ ғасырлардағы қазақ ақын-жыраулардың шығармашылығы туралы, саз өнері мен музыкалық аспаптармен жан-жақты таныстыра отырып, танымдық түсініктерін қалыптастыру;
-
Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
-
Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: оқулықпен жұмыс, сұрақ-жауап, әңгімелеу
Көрнекілік: суреттер, сызба, карта
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгендеу
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
-
«Мәдениет» ұғымын қалай түсінесің?
-
Материалдық мәдениет дегеніміз не?
-
Ұлттық материалдық мәдениетке не жатады?
-
Рухани мәдениет дегенді қалай түсінесің?
-
Ауыз әдебиетінің түрлерін айтып, оның бір түріне талдау жасаңдар
-
Ислам дінінің қазақтар арасында таралуының қандай ерекшеліктері болды? Қандай діни жоралғылар ұстанды?
III. Жаңа сабақтың жоспары:
Жыраулар поэзиясы
-
Сыпыра жырау
-
Асан қайғы
-
Қазтуған жырау
-
Қотан ақын
-
Доспанбет жырау
-
Шалкиіз жырау
-
Жиембет жырау
-
Марғасқа жырау
-
Ақтанберді жырау
-
Бұқар жырау
Саз өнері
Қазақтың музыкалық аспаптары
-
Жетіген
-
Шертер
-
Домбыра
-
Қобыздаңғыра
-
Дауылпаз
-
Шыңдауыл
-
Дабыл
-
Асатаяқ
IY.Сабақты бекіту:
-
ХҮ ғасырдағы ақын-жырауларды ата
-
Жыраулар деп кімдерді айтамыз, олардың ақындардан айырмасы қандай?
-
ХҮІ ғасырдағы ақын-жыраулардан кімдерді білесің?
-
ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырдағы ақын-жыраулар?
-
Саз өнері қай кездендами бастады?
-
Шетел ғалымары қазақ халқының саз өнеріне қандай баға берді?
-
Қазақтың саз аспаптарының түрлерін атап беріңдер.
Y. Бағалау
YI.Үйге тапсырма: §46-47, мазмұндау, тест