- Учителю
- Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақстан тарихы
Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақстан тарихы
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | Күні: 28.10.2015 | Сынып: 7 «Ә» | Сабақ: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Ұлы Жібек жолы Пайда болуы Бағыттары | |||||||
Сілтеме |
| |||||||
Мақсаты | Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы туралы оқушылардың білім деңгейі толығады. Топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйренеді және шығармашылық қабілеттерін шыңдалады. Өзара ынтымақтастықты және өзара баға беруді үйренеді. | |||||||
Сабақ міндеттері. |
| |||||||
Күтілетін нәтиже: |
| |||||||
Сабақтың уақыты | 45 минут | |||||||
Сабақ әдісі | СТО; жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс, оқулықпен жұмыс, рефлексия | |||||||
Ресурстар | Интерактивті тақта; үлестірмелі парақша, карта, флипчарт, маркер, бағалау парақтары, мультимедиялық диск | |||||||
Сабақ жоспары
| І. Ұйымдастыру кезеңі:мақсат қою,топқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы. III.Рефлексия IҮ. Үйге тапсырма беру. | |||||||
Үй жұмысын тексеру
| Тарихи тест 3 топқа беріледі Тест жауаптарын тексеру Тестті бағалау 1.Қыпшақ хандығының өмір сүрген кезеңі? ХІ-ХІІІ ғғ. 2.Хан сарайы қалай аталды? Орда 3.Қыпшақ хандығының астанасы? Сығанақ 4.Мемлекет басшысы лауазымы? Хан 5.Насири Хосрау Алтайдан Еділге дейінгі жерлерді қалай атады? Дешті Қыпшақ 6.Қыпшақ хандығы қанша қанатқа бөлінді? Екі 7.Оң қанаттың ордасы қай қала? Сарайшық 8.Сол қанаттың ордасы қай қала? Сығанақ 9. «Жылнамалардағы қыпшақ эпосының іздері» еңбегінің авторы? В.А.Пархоменко 10. «Қыпшақ жері қыста да, жазда да малға жайлы, жазда салқын, қыста жылы» деп айтқан кім? Ибн әл-Асир
| |||||||
Мағынаны тану
| «Адасқан әріптер» ойыны (Ұлы Жібек жолы) | |||||||
Мұғалім іс-әрекеті | Проблемалық сұрақ «Ұлы Жібек жолы дегенде көз алдарыңа не елестейді?» | |||||||
Топтық жұмыс | І топ. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы. ІІ топ. Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы сілемдері. ІІІ топ. Тауарлары. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы.
| |||||||
Сергіту сәті | Ұлы Жібек жолы туралы бейнетаспа тамашалау | |||||||
Мұғалім беретін түсінік | Қосымша мәлімет
| |||||||
Топтық жұмыс | І топ. Ұлы Жібек жолының пайда болуына не себеп болды? ІІ топ. Жібек жолы қалай тармақталса да, неліктен ол Арал теңізі жанынан өтеді? ІІІ топ. Ұлы Жібек жолы әлемдік өркениет дамуындағы рөлі. | |||||||
Дарынды оқушымен жұмыс | Үш топтан бір оқушыға жеке тапсырма беру Оқушының аты-жөні:______________________________________________________
| Мәдени өсімдіктер | Қолөнер бұйымдары | Әртүрлі тауарлар | ||||
|
|
|
|
тапсырма
-
-
Жібек жолы басталған аймақ
А. Жетісу
-
Жібек жолының Қазақстандағы Солтүстік-шығыс тармақ арқылы Монғолияға Мөңке хандығына барып қайтқан елші
Ә. Қытай
-
Жібек өндірузі дамытып, Қытаймен бәсекеге түскен ел
Б. Соғды
-
Ұлы Жібек Жолының шығысқа шығатын басты қақпасы
В. Жапония
-
Ұлы Жібек Жолының Батысқа шығатынын басты қақпасы
Г. Хуанхэ
-
Жібек жолы туралы жазба деректер қалдырған ел
Ғ. Оңтүстік Қазақстан
-
Осы уақытқа дейін жібек өндіру туралы соғды тілінде жазылған қолжазбалар сақталған ел
Д. Рубрук
-
Жеке жұмыс
Контур картамен жұмыс
Жұптық жұмыс
Контур картаны көрші оқушымен алмасып, бір-бірін тексереді
Мұғалім әрекеті
Картаны теқтада көрсету
Ой-толғау
Қазіргі заманда жібек жолын жандандыруға бола ма? Егер пайда болса, қалай атар едіңдер?
Мұғалім әрекеті
Оқушылардан сабақтың басындағы сөздермен сәйкестігін тексеру
Үй тапсырмасы ізденіске
Басқыншылық соғыстары кезінде арабтардың әскербасы Құтайба ибн-Мүсілім неліктен бірінші кезекте жазуды жойып, өз елінің тарихын білген ғалымдарды өлім жазасына кесуге бұйрық берді?
Бағалау
Топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалайды
Бағалау парағы
Оқушының
аты-жөні
Үй тапсырмасы
Тест
1 жұптық жұмыс
2 жұптық жұмыс
Ой-толғау
Жалпы ұпай
Жауап саны
Ұпай
1-2
3-4
5-6
7-8
9-10
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
Критерий:
Топтық жұмыс: Белсенділік танытты, ізденді - 5
Орташа белсенділік танытты - 3
Ой-толғау: Тақырыпты ашты, өз ойларын ортаға салды - 5
Ойларын айтты - 3
Жалпы ұпай: 17-20 -------5
12-16-------4
7-11--------3
Кері байланыс
Ұсыныс себеті және қоқыс себеті