- Учителю
- XVIII ғ Қазақ әдебиеті
XVIII ғ Қазақ әдебиеті
Қазақстан тарихы
Сабақ № 8 - сынып күні: ____________
Тақырыбы
ХVІІІ ғасырлардағы Қазақ әдебиеті
Мақсаты
Оқушыларға ХVІІІ ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы халық ауыз әдебиеті Бұқар жырау, Ақтамберді жырау, Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би және т.б, жыраулардың өмірі мен шығармалары туралы мәліметтер беру
Міндеттері
- Оқушылардың уақытын тиімді пайдалануын дағдыландыру.
- Болашақтағы жұмыс жайлы мағлұмат беру;
- Шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- Сыни тұрғыдан ойлай отырып, алған білімін өмірде қолдануына жетелеу.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар ХVІІІ ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы халық ауыз әдебиеті Бұқар жырау, Ақтамберді жырау, Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би және т.б, жыраулардың өмірі мен шығармаларын біледі
Ресурстар
Ж.Қасымбаев Қазақстан тарихы, 8 сынып, Алматы «Мектеп» 2012. флипчарт, маркер, түрлі түсті бояу, АКТ, интерактивтік тақта, бағалау парақтары.
Кіріспе
Сәлемдесу
Сабақтың мақсат-міндеттерімен танысу
Оқу құралдарын түгендеу
Топқа бөлу. «Жоңғарлар», «Батырлар», «Шайқастар», «Саяхатшылар».
3 мин
Тұсаукесер
Ұйымдастыру кезеңі. « Миға шабуыл ».
Сұрақтарға жауап беру:
1. Алғаш ірі экспедиция жасап сәтсіз аяқтаған зерттеушіні ата:
2. І Петрдің қазақ жері туралы не деді?
3. «Жоңғария картасын » жасаған:
4. «Сібір таихы» еңбегінің авторын ата:
5. П.С.Палластың қандай авторы бар?
6. Зерттеушілер қай хандардың тұсында келген?
7. Әбілқайыр, Нұралы хандар тұсында келген саяхатшыларды ата:
Кесте толтыру.
Саяхатшылар
Еңбектері
Еңбектерінің мазмұны
7 мин
Негізгі бөлім
І топ. Ақтамберді жырау, Төле би
ІІ топ. Тәтіқара жырау, Қазыбек би
ІІІ топ.Үмбетей жырау, Әитеке би
ІV. Бұқар жырау, Жанақ ақын
Постермен жұмыс, кластер құру және қорғау.
20 мин
Қорытынды бөлім
Топтар өзара үш сұрақтар қояды. топтан бір оқушы «Атақты жыраулар» тақырыбына эссе жазады.
7 мин
Бағалау
Топпен және өзін-өзі бағалау.
3 мин
Рефлексия
Мен қандай жетістікке жеттім?
Сіздің әрбір қызмет түрінен қаншалықты көп білгеніңді сипаттайтын санды дөңгелет:
Мен көп нәрсені үйрендім
Мен аз нәрсе үйрендім
Мен ештеңе үйренбедім
Өз жұмысымды бағалағанда
3
2
1
Өз бетімше жұмыс істегенде
3
2
1
5 мин
Үйге тапсырма
Қосымша материал, реферат жазып келу.