7


  • Учителю
  • Матеріали до уроку 'Національно-визвольна війна 1648-1657 рр. '

Матеріали до уроку 'Національно-визвольна війна 1648-1657 рр. '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Передумови та початок Національно - визвольної війни українського народу проти польського панування

Мета уроку

навчальна

охарактеризувати і дати оцінку основним подіям Національно - визвольної війни 1648 - початок 1649 років, визначити їх значення; показати напрямки найважливіших козацьких походів під час Національно - визвольної війни, місця найголовніших битв, визначити хронологічну послідовність подій;

розвиваюча

розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами та підручником, аналізувати та порівнювати їх, робити висновки, визначати значення історичних подій, висловлювати свою думку щодо них, складати хронологічну таблицю;

виховна

виховувати в учнів національно - патріотичні почуття.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

• застосовувати та пояснювати на прикладах термін «Національно-визвольна війна»;

• визначати причини та передумови Національно-визвольної війни;

• скласти історичний портрет Богдана Хмельницького;

• називати імена сподвижників Богдана Хмельницького;

• аналізувати та порівнювати історичні джерела.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь

Методи:пояснювально-демонстративний, частково-пошуковий,

Репродуктивний

Основні поняття: «Національно-визвольна війна», рушійні сили, полонізація, національна еліта.

Основні дати: 1595-1657 рр. - роки життя Б. Хмельницького;

22 січня 1648 р. - початок Національно-визвольної війни;

1648-1657 рр. - Національно-визвольна війна українського народу під проводом Б.Хмельницького

Обладнання: стінна карта, портрет Богдана Хмельницького та його сподвижників, ілюстрований матеріал, роздатковий матеріал, презентація, відео.

План уроку

І. Організація навчальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

ІV. Вивчення нового матеріалу:

  1. Передумови та причини Національно-визвольної війни

  2. Б. Хмельницький та його соратники

  3. Початок війни

V. Закріплення нових знань учнів

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

На нашому уроці сьогодні присутні гості. Тож привітайтеся з ними


Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчення нової віхи історії, нового розділу: «Початок Національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст.» Дана тема складається з 7 уроків, а підсумком нашої роботи буде контрольна робота. Отже, Національно-визвольна війна 1648 - 1657 років є безумовним і одним з найяскравіших доказів того, що українці - народ дуже благородний і який не терпить бути підкореним. Сама собою Хмельниччина (традиційна історична назва) це повстання та історичний період 1648 - 1657 років під проводом Богдана Хмельницького, під час яких Річ Посполита втратила контроль над центральною частиною українських етнічних земель, на базі яких постала козацька держава, очолювана гетьманом, що проіснувала до 1760-их років. Про що ми звами будемо говорити на наступних уроках.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

(на кожній парті ще перед початком уроку підготовлені аркуші паперу)

Тому давайте відразу перенесемо свою уяву в минулі часи. А допоможе нам в цьому - «Влучний вистріл» (на ватмані, прикріпленому на дошці накреслена схема з подвійним скотчем, у мене червоні карточки із запитаннями, які я потім прикріплюю на таблицю)


1

2

3

5

А

Б

В


(Називаю прізвище дитини, вона говорить букву і цифру, я зачитую питання, вони відповідають на нього і самі виходять до дошки і закривають аркушем паперу свою ціль)

А 1 - Назвіть прізвище діяча, який у 1620 році очолив відновлену київську митрополію (Іова Борецький)

А 2 - В якому році відбулося повстання на чолі з Марко Жмайлом? (1625 р.)

А 3 - Яку посаду обійняв Петро Могила в 1632 році? (митрополит київський)

А 4 - Назвіть прізвище діяча церкви, прихильника унії православної та римо-католицької церкви (Іпатій Потій)

Б 1 - У ході якої війни, походу, бою чи битви, Богдан Хмельницький потрапив у турецький полон, а його батько - Михайло Хмельницький - загинув? (Цецорська битва 1620 р.)

Б 2 - В якому році сталася подія, під назвою «Тарасова ніч»? (1630 р.)

Б 3 - Назвіть сучасне місце розташування Хотинської фортеці (Чернівецька область)

Б 4 - Назвіть прізвище засновника Лаврської школи в Києві (Петро Могила)

В 1 - Назвіть переможців у Цецорській битві (турки й татари)

В 2 - В якому році було засновано Київське братство? (1615р)

В 3 - В якому році було укладено Берестейську унію? (1596 р.)

В 4 - Дайте визначення терміну «єзуїти» (чернечий орден, покликаний боротися з єретиками)

Ось ми з вами і згадали події, дати, історичні постаті, які вивчали протягом останніх уроків. І як підсумок всьому вище сказаному, яка подія була ОСНОВНОЮ? Подія, яка можливо в деякій мірі змінила хід усієї історії України в XVII ст? (ВИНИКНЕННЯ КОЗАЦТВА). А коли була перша згадка про українських козаків (1492)


ІV. Мотивація навчальної діяльності

Дійсно, з виникненням козацтва, наприкінці ХV - на початку ХVІ ст. в Україні прокотилася хвиля козацько-селянських повстань, що були викликані посиленням польського гніту на українських землях. Кожне подальше повстання козаків відзначалося більш високим рівнем організованості, охоплювало дедалі більшу територію, кількість повстанців також зростала. Український народ усвідомлював, хто виступає його ворогом. І в середині ХVІІ ст. починає розгортатися з новою силою національно-визвольна боротьба, боротьба за звільнення з-під влади Речі Посполитої. А коли виникла Річ Посполита? (1569)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Давайте з'ясуємо, що таке національно - визвольна війна. У словниках можна знайти таке визначення

«Національно-визвольна війна» ( рухи поневолених народів за повалення чужоземного панування, ліквідацію національного й колоніального гноблення, завоювання національної незалежності)

Давайте з'ясуємо, чому почалася національно визвольна війна, тобто визначимо причини війни.


Визначимо причини війни, заповнивши схему.

Заповнити схему


Соціально економічні причини

Національні причини

Релігійні причини

Обмеження прав козацтва

1.

1.

1.

1.

2.

2.

2.

2.

3.


3.

3.

4.


4.

4.

5.

5.



Заповнити схему

Соціально економічні причини

Національні причини

Релігійні причини

Обмеження прав козацтва

1.Зростання в Україні землекористування польських магнатів і шляхти

1.Обмеження українців у правах при зайнятті урядових посад та в органах самоврядування міст

1. Наступ католицизму та уніатства на права та свободу української православної церкви

1. Ухвалення польським сеймом у 1638 р

« Ординації Війська Запорозького »

2. Покріпачення селян і зростання панщини

2.Оголошення другосортності та неповноцінності українців

2. Насильницьке окатоличення населення

2. Придушення будь - яких виявів покозачення населення

3. Визиск з боку європейських орендарів


3. Впровадження обов'язкового податку для населення на утримання католицької та уніатської церкви

3. Позбавлення реєстровців права обирати гетьмана й старшину.

4. Утиски козацтва та міщанства


4. Діяльність єзуїтів в Україні

4. Перебування на Запоріжжі польських залог, будівництво фортеці Кодак

5. Нерівність у правовому та політичному положенні української православної шляхти, ії утиски з боку польських магнатів та шляхти



5. Заборона козакам без згоди польського уряду організовувати походи проти Османської імперії та Кримського ханства



Давайте визначимо, які групи населення були незадоволені своїм положенням? Селяни,козаки, міщани,українська шляхта,православне духовенство.

Отже. Тепер ми з вами зможемо визначити рушійні сили національно-визвольної війни.

Пригадайте, Що таке рушійні сили?

рушійні сили (велика за чисельністю група людей, яка об'єднана певною

метою чи ідеєю)


Якою ж метою вони були об'єднанні?(звільнення із під влади Польщі)

Рушійні сили Характер


селяни міщани козаки національн. визвольний соціальний .

православне духівництво релігійний



Отже в Україні Невдоволення народу зростало, як сніговий ком. Але що ще необхідно, щоб почався відкритий виступ? Той, хто очолить цю боротьбу І цією людиною став Б. Хмельницький. Він не просто історична постать, він син українського народу.

Давайте подивимось відеофільм і дамо відповіді на такі запитання

  1. Яка подія стала приводом для початку війни? (Чигиринський староста Чаплінський захопив хутір Суботів та до смерті побив сина Б. Хмельницького)

  2. Що відбулося в 1647 році? (Б. Хмельницький разом із старшим сином втік до Запорізької Січі, та вже через рік розпочав боротьбу)

  3. Що передувало відкритим збройним виступам Б.Хмельницького? (передувала активна підготовча діяльність - він заручився союзом із Туреччиною та Кримським ханством, які надали йому політичну і військову допомогу)

  4. В якому році, як і з яким проханням звернувся Хмельницький до народу? (В 1648 р. він звернувся до народу із універсалами, в яких закликав народ вступати до козацтва)

  5. Яку за чисельністю армію зібрав Б.Хмельницький? (Він зібрав 40 тисячну армію)


А яка січ існувала в цей час? Відповідь знайдіть в атласі.( ст..17) Микитинська січ. Але чому Б. Хмельницький зупинився неподалік Микитинської Січі, на острові Томаківка, де його прийняли незадоволені польською владою реєстрові козаки. Чому він не зміг піти на Микитинську Січ. (Там за Ординацією знаходилася польська залога). Заручившись підтримкою реєстровців, у січні 1648 р. Б Хмельницький здобув Січ, повністю очистивши Запоріжжя від польських військ. Почалася національно-визвольна війна українського народу.

Уже на початку війни серед повстанців особливо помітними були сподвижники гетьмана - видатні полководці і дипломати. Про декого з них ми зараз і почуємо розповідь.

V. Узагальнення та систематизація знань

Робота з контурною картою

Завдання

1 Позначте Микитинську Січ.

2. Позначте кордони держави, що стала союзником Б. Хмелюницького

3. Підпишіть міста: Варшава,Чигирин, Центр реєстрових козаків Трахтемирів, Бахчисарай

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 14, закінчити роботу в контурній карті

Скласти історичний портрет Б Хмельницького.

Схема 1.Передумова та причина Національно-визвольної війни


3. Невдоволення народу зростало, як сніговий ком, але потрібна була
людина, яка б могла організувати та згуртувати націю на боротьбу. І цією
людиною став Б. Хмельницький. Він не просто історична постать, він син
українського народу.

Б. Хмельницький виходець з дрібної шляхти українського походження. Закінчив Львівський колегіум, вільно володів польською, латинською, турецькою, французькою мовами. Служив реєстровим козаком в Чигиринській сотні. Був у турецькому полоні, з якого його викупили. У 1637 р. став писарем в козацькому війську. Пізніше стає сотником Чигиринського реєстрового полку. Важким став для Хмельницького 1646 р. Скориставшись його відсутністю поляк Чаплинський привласнив його родинний хутір Суботів, до смерті забивши молодшого сина та привласнивши його дружину. Хмельницький звертався до суду та польського короля, але не знайшов справедливості. Тому вирішив приєднатися до козацької старшини що готувала постання проти польської влади.

25 січня 1648 р. Хмельницький оволодів запорізькою Січу, невдовзі на козацькій раді йог обрали гетьманом. Він звертається з маніфестами в яких закликає народ піднятися на боротьбу. Собі в союзники взяв татар, уклавши договір з Кримським ханом Іслам - Гіреєм III. На допомогу козакам було надіслано 6 тис. татарських кіннотників.

  1. Використовуючи картосхеми, історичні атласи та презентацію вчитель описує битву під Жовтими Водами та Корсунем та робить висновок, що перемога в даних битвах підірвала панування поляків в Україні, та сколихнула народ.

  2. Висновки до теми

* Експансійна політика Річі Посполитої на українських землях створила

передумови до початку Національно - визвольної війни;

  • Б. Хмельницький згуртував український народ для боротьби за свої права та свободи;

  • Національно - визвольна війна українського народу середини XVII століття розпочалася після оволодіння військами Хмельницького Запорізькою Січчю;


III. Закріплення набутих знань.

  1. Проаналізуйте історичний документ (літопис ) та визначте підсумки Жовтоводської битви.

  2. Історична вправа.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Позначте правильне твердження знаком «+», а помилкове знаком «-»

  1. Однією з причин Національно - визвольної війни було насильницьке окатоличення населення.

  2. Національно - визвольна війна розпочалась в 1645 р.

  3. Головною рушійною силою у війні витупило селянство, а політичною силою і лідером - козацтво.

  4. Б. Хмельницький був вихідцем із родини священика.

  5. Союзниками українців були татари.

  6. Б. Хмельницький ніколи не був у турецькому полоні.

  7. У січні 1648 Б. Хмельницький очолив Національно - визвольну війну.

  8. Перша битва між поляками і козаками відбулася на Жовтих Водах.

  9. Польське військо очолив король.

10) Після перемоги під Жовтими Водами військо Хмельницького рушило
до Корсуня.

3. Використовуючи § 14 та §15 (пункт 1.) створіть опорний конспект про
початок Національно - визвольної війни

IV. Домашнє завдання.

1.Опрацювати § 14 та §15 (пункт 1.)

  1. Дати відповіді на питання після параграфів

  2. Написати реферати на тему: «Б. Хмельницький - видатна історична постать», «Битва на Жовтих водах та під Корсунем»




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал