- Учителю
- Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.
Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.
Пәні : Қазақстан тарихы
Күні:
Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.
Сабақтың мақсаты.
-
Хандықтардың әлеуметтік және мемлекеттікәкімшілік кұрлысы туралы.
-
Қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.
-
Мемлекеттердің тарихындағы ортақ ұқсастықтарды қөрсете отырып. Оқушылардың сабақ үстінде тақырыпты толық меңгеріп, тәлім-тәрбие алуына қолайлы жағдай тудыру.
Сабақтың түрі: Аралас
Сабақтың әдісі: топмен жұмыс, сто әдістері
Сабақтың көрнекілігі: Карта, оқулық,
Сабақтың барысы. 1. Ұйымдастыру
2. Ұй тапсырмасы
3. Жаңа сабақ: Ақ Ордның, Моғолстанның,Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.
Ұй тапсырмасы мен тығыз байланысты. Ол үшін мынандай сұрақтарды негізге алу қажет.
Сынып 4 топқа бөлінеді.
1-топ а) Мемлекеттердің әлеуметтік құрылысын саты түрінде көрсету.
ә) ҚР-ның әлеуметтік құрылысы
2-топ а)Жерғе меншік иеленудің түрлерін көрсету
Ә)ҚР- дағы меншік түрлерін қөрсету
3 -топ а) Салық түрлері
ә) ҚР ның салық түрлері
4-топ а) Қоғамдық-әкімшілік кұрлысы түралы
ә)ҚР-ның мемлекеттік және әкімшілік кұрылысы
Кім жылдам?
4-топка ортақ сұрақ. Анықтаманы оқи отырып,ұғымды ата.
-
Қарапайым халық, кедейлер--------------------
-
Әскері ақсүйек өкілі--------------------------
-
Үлеске бөлінген иелектер-------------------------
-
Ханның аң аулау ісін басқараушы------------------
-
Хан мұрагерін тәрбиелеуші--------------------------------
-
Ұлыс билеушісі----------------------------------
-
Ханның қеңесшісі---------------------------
-
Салық жинанушылар--------------------------------
4-топқа ортақ сұрақ. Сәйкестендіріңдер.
-
Мемлекеттік жерлер Дин мекемелері мен қызметшілерінің жерлері.
-
Вақфтық жерлер Хан қарамағындағы жерлер
-
Інжу Шыңғыс тұқымдарының алған жерлері.
Тарихи лото. Салық түрлерін кімнен алынғандығын көрсет.
-
Тағар
-
Зекет
-
Харадж Малшылар
-
Қалан Егіншілер
-
Соғым Қала халқы
-
Баж
-
Қапшуыр
4.Сабақты бекіту: Бір-біріне сұрақ қою арқылы
Сабақты қорытындылау:
5.Бағалау: Топтарды бағалау
6.Ұйге тапсырма: