- Учителю
- 'Кенесары хандығы' сабақ жоспары
'Кенесары хандығы' сабақ жоспары
Күні, уақыты |
| ||||||||||
Қазақстан тарихы | 8 сынып | ||||||||||
|
| ||||||||||
Тақырыбы | Кенесары хандығы | ||||||||||
Сілтемелер | Қазақстан тарихы оқулығы Ж.Қасымбаев Алматы: Мектеп баспасы 2012жыл. Ж.Қасымбаев ІІІ деңгей Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. Интербелсенді әдістемені ЖОО-да қолдану мәселелері Оқу құралы Алматы 2013ж А.Әлімов | ||||||||||
Мақсаты: | Кенесары хандығы кезіндегі ұлт-азаттық қозғалыстың мәні мен маңызы туралы білім беру, оқушылардың білімдерін дамыта отырып, шығармашылық қабілеттерін ашу, жерімізді қорғаған батырлар мен халықтың ерлік істерін дәріптеп, отансүйгіштікке тәрбиелеу. | ||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Кенесары хандығының құрылымы мен XVI-XVII ғасыр. Қазақ хандығын салыстыра алады. Көтерілісшілер, патша әкімшілігі және жазалау отрядтары жайлы өз көзқарастарын білдіре алады. Қозғалыстың тарихи маңызын анықтай алады. | ||||||||||
Қамтылған модуль | АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту) | ||||||||||
Тақырыпты ашуға байланысты әдіс-әсілдер. | Топтық жұмыс, жеке жұмыс әдісі. «ойлан, жұптас, талқыла» талдау, ментальді карта, деңгейлік тапсырмалар критерий арқылы өзін-өзі бағалау, «Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтық өзара бағалау, рефлекция | ||||||||||
Құрал-жабдықтары | Оқулық , интерактивті тақта, стикерлер, кесте, карта, постер, маркер, АКТ. | ||||||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа материалды меңгерту. | ||||||||||
| Қызығушылықты ояту | ||||||||||
Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Оқыту үшін бағалау | |||||||||
Білу. 15мин |
|
| |||||||||
«Шеңбердегі комплименттер» әдісі арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. 3 топқа бағалау үшін бағалау парағы беріледі
Үйге берілген тапсырмасын «Кім жылдам» әдісі арқылы сұраймын. Деңгейлік тапсырмалар №1 тапсырма Сөйлемге қажетті сөзді тауып қой №2 тапсырма Оқиғалардың хронологиялық ретін орналастыр №3 тапсырма Сәйкестендір
Оқушылардан үйге берілген шығармашылық жұмыстарын сұрау
Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу Кенесары Қасымұлы, Карта, Абылай хан «Кенесары хандығы» тақырыбында бейнетаспа көрсетіледі. | Оқушылар шеңберлене тұрып, бір-біріне комплименттерін айтуы керек. «Алтын ереже» еске салынады.
Өткен тақырып бойынша алған білімдері анықталады. Әр топтың оқушылары топпен деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Әр топ шығармашылық жұмыстарын тақтаға шығып қорғайды
«Мозайка» арқылы 3 топқа бөлініп отырады 3 топқа бөлінген суреттерге байланысты сұрақтарға жауап береді «Ой қозғау» Оқушылардың пікірлері тыңдалады, бейнетаспадан көрген көрсетілім бойынша білгендерін ортаға салады. | топтық бағалау
Әр топ бір-бірінің жұмысын кретерийлер арқылы бағалайды | |||||||||
Түсіну 8 мин | Мағынаны тану. |
| |||||||||
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар таратылады «Кенесары хандығы»
| «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша берілген мәтінмен жұмыс жасап, топ ішінде талдайды.
|
| |||||||||
Қолдану 8мин Постермен жұмыс Мәнмәтін бойынша постер жасау
| Өз командасын топтың оқушылары қорғайды Оқығандары мен тыңдағандары бойынша мәтіннен алған әсерін, түсінгендерін постерге суреттеп түсіреді. Постерді іліп, қорғайды. Сергіту сәті 2 мин | Валюта арқылы бағалау | |||||||||
Талдау 5мин |
|
| |||||||||
Топтарға тапсырмалар беріледі «математикалық ойын»
«Ойлан тап» деп аталады.
| Қима қағаздардағы тапсырмаларға жауап береді «математикалық ойын» 1 топ
2 топ
3 топ
«Ойлан тап» 1. Кенесары хандықты кімдер арқылы басқарды? ж | а | с | а | у | ы | л | д | а | р |
2. Мал өсірушілерден алынатын салық түрі.
з
е
к
е
т
3. Диқандардан алынатын салық түрі.
ұ
ш
ы
р
4.Кенесары хан орыс армиясының үлгісі бойынша өз әскерлеріне қандай белгі енгізді?
а
й
ы
р
ы
м
5.Ерлігімен ерекше көзге түскен сарбаздардың қатарынан кімдер тағайындалды?
ж
ү
з
б
а
с
ы
л
а
р
мен
м
ы
ң
б
а
с
ы
л
а
р
6. Қырғыздардың ақсүйек рубасылары.
м
а
н
а
п
7. Байырғы жергілікті халық-көшпелі қазақтар.
н
о
м
а
д
т
а
р
8. Кенесарыны Ресейлік ғалымдар қалай атаған?
б
ү
л
і
к
ш
і
л
с
ұ
л
т
а
н
9. Халықтың сүйікті ханының қалай қаза тапқанын «Наурызбай-Қаншайым» дастанында жырлаған ақын.
Н
ы
с
а
н
б
а
й
Жинақтау 4 мин
Ой толғау
Топтастыру
Тарихи сөз тізбек.
Топтастыру кестесін орындайды
Кенесары
Қасымұлы
Тарихи сөз тізбек.
З
І
Б
Й
Е
Д
Н
Е
Г
Д
Р
Ү
Ж
П
Ы
Р
Ы
Е
І
Г
Ы
З
Ы
У
А
Д
Ж
Ң
Е
Н
Ы
С
А
А
Л
Қ
Қ
Н
Ы
Ң
А
Л
Ғ
А
Я
А
Д
Ұ
Ш
П
А
Н
Ы
А
З
А
Қ
Б
А
Л
А
С
Т
К
І
М
Н
Е
Н
Кім бірінші шешеді 1 мин ойлану.
Бағалау 5 мин
Әр топтын топ басшылары топ жұмысының бағалау кестесіне тоқталады
Үйге тапсырма «тәуелсіздік-бабалар арманы» тақырыпта ойтолғау жазып келу
Кері байланыс стикерлерді толтырады
Кері әсер парағын толтырады
Бүгінгі сабақтан алған әсерім.
Ең қызығы не болды?
Не қиын болды?
«математикалық ойын»
1 топ
-
2000-800+638=1838
-
1800*2-1758=1842
«математикалық ойын»
2 топ
-
900*900+45=1845
-
1000+900-53=1847
«математикалық ойын»
3 топ
-
1000*2-157=1843
-
3000:2+344=1844
Тарихи сөз тізбек.
З
І
Б
Й
Е
Д
Н
Е
Г
Д
Р
Ү
Ж
П
Ы
Р
Ы
Е
І
Г
Ы
З
Ы
У
А
Д
Ж
Ң
Е
Н
Ы
С
А
А
Л
Қ
Қ
Н
Ы
Ң
А
Л
Ғ
А
Я
А
Д
Ұ
Ш
П
А
Н
Ы
А
З
А
Қ
Б
А
Л
А
С
Т
К
І
М
Н
Е
Н
«Ойлан тап»
1. Кенесары хандықты кімдер арқылы басқарды?
2. Мал өсірушілерден алынатын салық түрі.
3. Диқандардан алынатын салық түрі.
4.Кенесары хан орыс армиясының үлгісі бойынша өз әскерлеріне қагдай белгі енгізді?
5.Ерлігімен ерекше көзге түскен сарбаздардың қатарынан кімдер тағайындалды?
мен
6. Қырғыздардың ақсүйек рубасылары.
7. Байырғы жергілікті халық-көшпелі қазақтар.
8. Кенесарыны Ресейлік ғалымдар қалай атаған?
9. Халықтың сүйікті ханының қалай қаза тапқанын «Наурызбай-Қаншайым» дастанында жырлаған ақын.
Тарихи сөз тізбек.
З
І
Б
Й
Е
Д
Н
Е
Г
Д
Р
Ү
Ж
П
Ы
Р
Ы
Е
І
Г
Ы
З
Ы
У
А
Д
Ж
Ң
Е
Н
Ы
С
А
А
Л
Қ
Қ
Н
Ы
Ң
А
Л
Ғ
А
Я
А
Д
Ұ
Ш
П
А
Н
Ы
А
З
А
Қ
Б
А
Л
А
С
Т
К
І
М
Н
Е
Н
Тарихи сөз тізбек.
З
І
Б
Й
Е
Д
Н
Е
Г
Д
Р
Ү
Ж
П
Ы
Р
Ы
Е
І
Г
Ы
З
Ы
У
А
Д
Ж
Ң
Е
Н
Ы
С
А
А
Л
Қ
Қ
Н
Ы
Ң
А
Л
Ғ
А
Я
А
Д
Ұ
Ш
П
А
Н
Ы
А
З
А
Қ
Б
А
Л
А
С
Т
К
І
М
Н
Е
Н
Топтастыру.
Кенесары Қасымұлы