7


  • Учителю
  • Конспект уроку 'Які права мають споживачі в Україні' (9 клас)

Конспект уроку 'Які права мають споживачі в Україні' (9 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: МЕТА –   ознайомити учнів, хто такі споживачі, продавці, виробники; пояснити, якими правами наділені споживачі в Україні за законом; чому споживач має бути обізнаним і з яких причин можуть порушуватись його права;-         розвивати практичні навички попередження ситу
предварительный просмотр материала

Які права мають споживачі в Україні


МЕТА - ознайомити учнів, хто такі споживачі, продавці, виробники; пояснити, якими правами наділені споживачі в Україні за законом; чому споживач має бути обізнаним і з яких причин можуть порушуватись його права;

  • розвивати практичні навички попередження ситуацій придбання неякісних товарів або послуг, критичного аналізу змісту реклами;

  • виховувати якості обізнаних та грамотних споживачів.


Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Для активізації та зацікавленості учнів на початку уроку роздати учням газети, де будуть тексти під рубриками "Продам", "Куплю", "Пропоную послуги" і т. д. звернути увагу на ці рубрики і запитати : як вони думають, про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці?

Оголосити тему уроку, підкреслити важливість вивчення цієї теми і можливість щоденного використання знань, які вони отримають на цьому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота над поняттями

  • Чи доводилося вам користуватися послугами перукаря, купувати продукти в магазині?

  • Чи їздили ви на автобусі, здавали взуття в ремонт?

У всіх цих випадках ви виступаєте як споживач товарів, робіт чи послуг.

Споживач - це людина, яка купує, замовляє товари (роботи чи послуги) для власних побутових потреб.

Окрім споживачів, участь у цих відносинах беруть і продавці - підприємства, установи, організації або громадяни, які реалізують товари.

Коли продавець на прохання споживача погоджується йому продати, а споживач - оплатити товар (роботу, послугу), то між ними досягається угода щодо якості, терміну, ціни за якими здійснюється купівля-продаж, виконуються роботи чи надаються послуги.

Така угода найчастіше оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком.


2. Міні-презентація Закону України "Про захист прав споживачів ".

Учитель. Часто можна уявити таку ситуацію. Ви прийшли в магазин, довго вибираєте те, що вам потрібно. Коли ви вибрали те, що вам потрібно, і розмір підійшов, і колір вам подобається - ви задоволені. Але, нажаль, досить часто виникають ситуації, коли ви не задоволені товаром чи послугою. Ви вийшли з магазину з новими кросівками, одягнули їх, пішли на вулицю ... і загубили підошву. Або консерви, які ви купили, виявилися зіпсованими. Ви вирішили повернути це все у магазин, а там вас зустрічає сердитий продавець. Ви нервуєтесь.

- Чи виникали у вас подібні ситуації? Наведіть приклади.

- Чи знаєте ви, що споживач повинен бути уважним, мудрим та обізнаним? Таку обізнаність йому дають знання Закону України "Про захист прав споживачів".

У нас працювала творча група правознавців, які опрацювали цей закон і для кращого розуміння презентують його ще і у віршованій формі

Учень1 Право на вільний вибір товару (роботи, послуги).

Згідно з цим правом ви можете вільно вибирати товар (роботу, послугу) у зручний для вас час у будь-якого продав­ця (виконавця).

Продавець (виконавець) зобов'язаний всіляко сприяти вам у вільному виборі товарів. Йому забороняється приму­шувати споживача купувати чи замовляти неякісні або не­потрібні товари.

(слайд 4)

Вибирать товар ми можем

В будь-якого продавця.

Він постійно допоможе

Вибрати сальця, м'ясця.

Нам завжди він посприяє

Вибрать вільно речі ці,

Бо закон забороняє

Тиснути на покупців.

Учень 2 .Право на гарантований рівень споживання.

Держава гарантує споживачам можливість придбання то­варів (робіт, послуг) у такій кількості, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я всіх жи­телів країни.

(слайд 5)

Ми купуємо товарів

Стільки, скільки треба,

Щоб задовольняли нас

Аж в усіх потребах

Учень 3. Право на належну якість товарів (робіт, послуг), торго­вельного та інших видів обслуговування.

Під час купівлі ви маєте право вимагати від продавця, щоб якість придбаного вами товару (виконаної роботи, на­даної послуги) відповідала вимогам (наприклад, продукти харчування мають бути свіжими, послуга надаватись своєчасною і така, про яку ви домовлялися). Споживач має право на перевірку якості, ваги, ціни товарів, що купуються, демонстрацію безпечного і правильного їх використання. У продавця повинні бути документи, що засвідчують якість то­вару, і споживач може перевірити такі документи.

(слайди 6,7)

Як купуєте продукти,

То перевіряйте все:

Якість, ваги, гроші, ціни

Продавця просіть ви миттю

Документ хай принесе,

Щоб засвідчитись іще раз,

Що це - якісний товар.

От тоді лише купуйте

Геть усе - увесь базар.

Учень 4. Право на необхідну, доступну й достовірну інформацію про кількість, якість і асортимент товарів (робіт, послуг).

Інформація про товар (роботу, послугу) доводиться до відома споживачів продавцем або виконавцем у технічній документації, що додається до товарів на етикетці, чи іншим способом. Надання інформації іноземною мовою без пере­кладу слід розцінювати як відсутність необхідної інформації.

(слай8)

Є технічні документи,

Що розкажуть про товар.

Їх шукай на етикетці

Чи талона вимагай.

Розказати все там мусять

Нам по-українськи,

Не по-польськи чи китайськи

І не по-англійськи.

Учень5. Право на безпеку товарів

Споживач має право на те, щоб товари (роботи, послуги) були безпечними для його життя, здоров'я, навколишнього природного середовища, а також не завдавали шкоди його майну. Якщо після закінчення терміну якості товар стає небезпечним, продавець зобов'язаний попередити про це спо­живача.

(слайди 9,10)

Якщо йогурт трішки здувся,

Ковбаса уже смердить,

То неси усе назад ти,

І негайно, у цю ж мить.

Має право споживач

На безпечнії товари,

Щоб не шкодили здоров'ю,

Й домішок не мали.

Учень 6. Право на відшкодування збитків, завданих товарами (роботами, послугами) неналежної якості, а також шкоди, за­подіяної небезпечними для життя і здоров'я людей товарами
(роботами, послугами).

Якщо вам було завдано збитків товарами або послугами неналежної якості, ви маєте право на їх відшкодування про­тягом гарантійного терміну.

Стосовно товарів, на які гарантійні терміни не встановле­но, споживач має право пред'явити вимогу про відшкоду­вання збитків, якщо вади було виявлено протягом шести місяців.

Споживач має право на відшкодування у повному обсязі шкоди, заподіяної його життю, здоров'ю або майну товара­ми, що мають конструктивні виробничі, рецептурні або інші вади. Право вимагати відшкодування зберігається протягом установленого терміну служби.

(слайди 11,12,13)

Я сидів та грав у гру,

Враз комп'ютер задимів.

Купив його я не давно,

То чому ж він вмить згорів?

Знаю я , що право маю

На відшкодування збитків,

Чи товаром, чи грошима.

Збережу пожитки!

Учень7. Право на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

(слайд 14)

Якщо ж порушили мої права,

То звернусь до суду.

Суд наш мудрий, як сова,

Захищеним буду.

3. Практична вправа "Мудрий покупець".

(слайд 15)

Клас ділиться на 2 групи. Кожна група обирає спікера, які виходять і тягнуть табличку із назвою товару, який вони нібито збираються купити.

(одяг фотоапарат, комп'ютер, книга)

(слайди 16, 17)

Дайте відповідь на питання:

  1. Чи є ця річ тим, що вам необхідно, чи тим, що ви хотіли би мати?

  2. Назвіть місця, де можна її придбати; якому з них ви віддаєте перевагу?

  3. Чи є в продажу різні моделі цього виробу? Які фактори можуть вплинути на ваш вибір тієї чи іншої моделі?

  4. Як можна дізнатися про товар, що вам потрібен? Про що саме ви дізналися б перед тим, як здійснити покупку?

4. Ознайомлення з «Пам'яткою покупця»

Учні самостійно опрацьовують "Пам'ятку покупця". (Додаток 1)

5. Реклама

Кожного дня на вулицях, дорогах, телеканалах, радіо нас супроводжує реклама, що закликає щось придбати, відвідати.

Спеціальна інформація про осіб, продукцію чи послуги, що розповсюджується в будь-який спосіб із метою одержання прибутку, називається рекламою.

Реклама має значний вплив на споживачів. Вона радить нам, що їсти і пити, як одягатися, куди й куди ходити за товарами, які кінофільми дивитися, де подорожувати, як виглядати, які ліки вживати і т. д.

  • Наведіть приклад реклами, яка вам сподобалася, та поясніть, чим саме.

  • Чи придбали б ви товар, який рекламується? Поясніть чому.

  • Наведіть приклад реклами, що вам не сподобалася або яку ви вважаєте шкідливою. Поясніть чому.

Реклама може бути корисною або такою, що вводить в оману. Деякі рекламні оголошення допомагають споживачам у компетентному виборі товару. Наприклад, реклама сповіщає споживачам про нові товари і послуги, містить інформацію про споживчі властивості товарів, вміст у них шкідливих для здоров'я речовин, правила та умови їх ефективного використання. Така реклама є корисною для споживача.

Іноді в рекламних оголошеннях важлива інформація про товари чи послуги замовчується або викладається неточно. Деколи реклама містить неправдиву інформацію ( перебільшує властивості товару, дає підстави для двозначних висновків. Часто реклама спрямована на наші почуття і підштовхує купувати те, що нам не потрібно.

Реклама, що може ввести в оману є недобросовісною. І її у нашій державі заборонено. Законом України "Про рекламу" встановлено обмеження. Забороняється реклама:

- з використанням зображень неповнолітніх, які споживають продукцію, призначену для дорослих чи заборонену для неповнолітніх ;

- з використанням справжньої чи іграшкової зброї;

- з прямими закликами до дітей придбати ту чи іншу продукцію.

Забороняється розміщення реклами у приміщеннях шкіл та ін.. закладах освіти.

6. Формування відношення до недобросовісної реклами методом "Займи позицію"

На дошці висить 3 плакати зі словами "Погоджуюсь"; "Не знаю"; "Не погоджуюсь"

Вчитель зачитує вислови, що стосуються реклами, а учні висловлюють своє відношення до цих тверджень, займаючи місце біля плакату з тим чи іншим висловом. Вони можуть рухатись по класі від одного до іншого плакату у залежності від зачитаного твердження. Тут немає правильних відповідей, лише думка учнів.

1. Уряд повинен повністю заборонити продаж усіх шкідливих товарів.

2. Необхідно повністю заборонити продаж товарів у невстановлених місцях, а на осіб, які порушують це правило, накладати відповідальність.

3. Уряд повинен заборонити рекламу , яка не містить усієї необхідної інформації.

4. На більшість покупців не впливає реклама на телебаченні і радіо.

5. Продавців, які обманюють споживачів, слід суворо карати.

6. Батьки повинні мати право повернути товар на суму більше 50 грн., продавцеві, якщо він придбаний неповнолітнім до 14 років.

7. Аналіз ситуації "Зіпсований відпочинок"

Світлана М. придбала в магазині "Спорттовари" намет. Купуючи товар, вона неуважно його розглянула. В момент придбання товару були присутні дві подруги Світлани, з якими вона постійно розмовляла. Продавець узяв гроші, не оформивши купівлі через електронний контрольно-касовий апарат, і не видав чек покупцеві Гарантійний строк на намет не встановлювався

Через декілька днів дівчата відправилися на відпочинок. Встановлюючи намет, вони виявили його неякісність: розірваний, кепсько пофарбований. До того моменту дівчата намет не використовували і зберігали в нормальних умовах. Настрій І відпочинок подруг було зіпсовано. Наступного дня Світлана звернулася до продавця магазину, де було здійснено купівлю, пояснила, в чому полягали вади намету, показала товар і попросила замінити його на такий самий належної якості. Продавець відмовився замінити намет, оскільки покупець його вже використовував.

Проаналізуйте ситуацію та дайте відповідь на запитання:

  1. Які помилки було допущено споживачем і продав­цем під час купівлі-продажу товару?

  2. Чи підлягає вимога Світлани задоволенню?

  3. Чи правомірною є відмова продавця?

  4. Що слід було 6 робити Світлані в такій ситуації?

8.Робота в групах. Практична вправа "Написання скарги на випадок придбання товару неналежної якості"

Клас ділиться на 6 груп

Учні отримують зразок скарги на випадок придбання товару неналежної якості. (Додаток 2)

Завдання: скласти за зразком скаргу-претензію в одній із запро­понованих ситуацій:

  1. для задоволення вимог Світлани М.;

  2. ви купили в магазині молоко тривалого зберігання в пакунку, яке виявилося квасним наступного ранку;

  3. у вашій квартирі вже тиждень відсутня без будь-яких причин гаряча вода;

  4. ви купили новий годинник, на якому є напис «проти­ударний», але через три дні після купівлі він упав на підлогу і зупинився;

  5. у вас у квартирі побував майстер, який ремонтував ваш телевізор, але ввечері, відразу після вмикання, телевізор почав шипіти, потім екран взагалі погаснув;

  6. ви прийшли на концерт знаменитого співака, але раптом вам повідомили про його хворобу і заміну іншим артистом, про якого ви ніколи не чули.

ІV. Підсумки уроку

- Які права мають споживачі в Україні?

- Про що треба пам'ятати мудрому покупцеві?

- Як слід ставитись до реклами на телебаченні , радіо та у пресі?

V. Домашнє завдання

Опрацювати тему 15 підручника.

Уявіть, що ви - видавець спеціального журналу для споживачів. Складіть письмово список тем, які обов'язково висвітлюватимуться у вашому журналі.

Додаток 1

ПАМ'ЯТКА ПОКУПЦЯ

1. ПОДУМАЙТЕ, ЧИ СПРАВДІ ВАМ ПОТРІБЕН ЦЕЙ ТОВАР

2. ЗНАЙДІТЬ ІНФОРМАЦІЮ ПРО СХОЖІ ТОВАРИ:

• ПОРІВНЯЙТЕ АНАЛОГІЧНІ ВИРОБИ РІЗНИХ МОДЕЛЕЙ У РІЗНИХ МАГАЗИНАХ;

• УВАЖНО ВИВЧІТЬ ЦІНИ.

3. ДЕТАЛЬНО З'ЯСУЙТЕ:

> ОСНОВНІ СПОЖИВЧІ ВЛАСТИВОСТІ ТОВАРУ, А ЩОДО ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ - СКЛАД І ВМІСТ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН;

> ДАТУ ВИГОТОВЛЕННЯ ТОВАРУ;

> ЯК ПРАВИЛЬНО КОРИСТУВАТИСЯ ТОВАРОМ;

> ТЕРМІН СЛУЖБИ (ПРИДНОСТІ);

> ГАРАНТІЙНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯВИРОБНИКА;

> НАЙМЕНУВАННЯ ТА АДРЕСУ ПІДПРИЄМСТВА, ЩО ПРОВОДИТЬ РЕМОНТ ТА ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ.

4. МОЖЕТЕ ВИМАГАТИ ДОКУМЕНТ ПРО ЦІНУ.

5. ВИМАГАЙТЕ НАДАТИ ВАМ ІНФОРМАЦІЮ (ІНСТРУКЦІЮ, СЕРТИФІКАТ ЯКОСТІ) ПРО ТОВАР МОВОЮ, ЯКОЮ ВИ ВОЛОДІЄТЕ.

6. ПЕРЕВІРТЕ ГРОШІ, ЩО ДАЄТЕ, ОДЕРЖАВШИ ЗДАЧУ, ПЕРЕРАХУЙТЕ ЇЇ В ПРИСУТНОСТІ ПРО­ДАВЦЯ.

7. ВІЗЬМІТЬ КВИТАНЦІЮ, ЧЕК, ЩО ЗАСВІДЧУЄ ФАКТ КУПІВЛІ.

Додаток 2

ЗРАЗОК СКАРГИ (претензії) на випадок придбання товару неналежної якості.


Директорові магазину ______________________ (зазначається найменування підприємства (власника);

юридична адреса)

______________________________________________ (в родовому відмінку зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса, телефон споживача)


СКАРГА (ПРЕТЕНЗІЯ)


«___» _________20__ року у Вашому магазині я придбав/придбала _____________________________,

(найменування товару)

вартістю _________ гривень.

Через ________ після покупки _________________________________________________________

(найменування товару)

Вийшов з ладу (інше) ________________________________________________________________

Згідно з п. 1 ст. 14 Закону України «Про захист прав споживачів» вимагаю заміни неякісного _____________________________________________________ на новий доброякісний негайно, якщо аналогічних товарів немає в продажу - протягом місяця.

У разі відмови у моїй законній вимозі залишаю за собою право звернутися до суду з позовною заявою про примусову заміну _____________________________________________________________

(найменування товару)

а також про стягнення моральної шкоди, заподіяної мені вашими незаконними діями.

Про прийняття рішення прошу повідомити мене письмово в установлений законом строк.


Дата ___________ Підпис _________________



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал