7


  • Учителю
  • ҚМЖ 'Қазақстан тәуелсіздіктің алғашқы жылдарында'

ҚМЖ 'Қазақстан тәуелсіздіктің алғашқы жылдарында'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Сыныбы

9

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан тәуелсіздіктің алғашқы жылдарында


Мақсаты

КСРО-ның тарауы және тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу кезеңі туралы түсінік қалыптастыру.Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту

Күтілетін нәтиже

А.КСРО-ның ыдырауы және Қазақстанның тәуелсіздік алуы туралы біледі.

В.Қазақстанның тәуелсіздік алу кезіндегі саяси оқиғаларды сипаттай алады.

С.Қазақстанның тәуелсіздік алуының маңызын түсініп, бағалай алады.

Керекті жабдықтар

флипчарт, стикерлер, рефлексия қағазы, бейнекөрініс, смайликтер,интерактивті тақта, маркерлер

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе 5мин



Сәлемдесу. «Қар көшкіні» тренинг өткізу

Мақсаты: сынып ішінде бір-біріне деген психологиялық ахуал тудыру.

Оқушыларды суреттер бейнеленген пазлдар арқылы 3 топқа бөлемін.

Оқушыларға «Өзін-өзі бағалау» парақтарын үлестіремін.

/Оқушылар шеңберге тұрып, өз есімдерін атап, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есім (эпитет) қосып айту керек. Мысалы, Айнаш өз есіміне ақылды, айбынды, асқақ, айлалы т.б./


Пазлдарды құрастыру арқылы топтарға бірігеді.

Тұсаукесер 10мин





Үй тапсырмасы. «Тест» жұмысын орындау.

1.Қазақстанда қандай қоғамдық қозғалыстар ТЖМК-ға қарсы болды?

А) «Әділет», «Алаш» ә) «Азат», «Желтоқсан б) «Азамат», «Отан в) «Лад», «Невада-Семей»

2.Н.Ә.Назарбаев Алматы облысының қай ауданында туған? А)Қаскелең ә)Талғар б)Есік в)Қарасай

3.Тамыз бүлігі қашан болды?

а)19-21.08.1991 ә)19-21.08.1990 б)19-21.12.1991 в)19-21.12.1990

4.1991ж.Қазақстан комсомолының сьезі өтіп, жастар ұйымы енді қалай аталатын болды?

А) «Алаш» ә)Шығармашыл одақ б) Қазақстан жастар одағы в)Социалистік партия

5.1991ж.құрылған Қазақстанның Халық Конгресі партиясының тең төрағалары болып кімдер сайланды?

А)О.Сүлейменов пен Е.Терещенко ә)М.Оспанов пен М.Шаханов б)О.Сүлейменов пен М.Шаханов в)Д.Қожахметов пен Е.Терещенко

«Серпілген сауалдар»:

1.КСРО Халық депутаттарының 1 сьезінде қандай мәселелер қаралды?

2.1991 жылы 19 тамызда қандай оқиға орын алды?

3.ҚР президенті Н.Назарбаев 1991ж.тамызда қандай жарлықтарға қол қойды?

4.Мемлекеттік төңкеріс жасау әрекеті неліктен сәтсіздікке ұшырады?

5.КОКП не себепті таратылды?


Оқушылар берілген тест сұрақтарына жауап белгілейді.


Бағалау.

Оқушылар көршілермен дәптерлерін ауыстырып, интерактивті тақтадағы кілт арқылы жауаптарын тексереді.


Оқушылар сұрақтарға толық жауап береді.

Негізгі бөлім 20мин



Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылықтарын ояту мақсатында интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетемін.

Жаңа тақырыптың аты мен күн жадысын дәптерге жазғызамын. Сабақтың табыс критерийлерімен таныстыру:

А.КСРО-ың ыдырауы мен Қазақстанның тәуелсіздік алуы туралы білемін.

В.Қазақстанның тәуелсіздік алуы кезіндегі оқиғаларды сипаттай аламын.

С.Тәуелсіздіктің маңызын түсініп, оны бағалай аламын.

Топтарға тақырыптар және флипчарт, түрлі-түсті маркерлер беремін. «Ақыл-ой» әдісі арқылы берілген тақырыптарды флипчартқа түсіріп, топ болып қорғау.


Оқушылар мұқият тыңдап, қарайды.Бейнероликтің не туралы екендігі жайлы өз ойларын айтады.

Оқушылар дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазып алады.

1 топ-ТМД-ың қалыптасуы

2-топ-ҚР президентінің сайлануы мен тәуелсіздік туралы декларацияның қабылдануы

3 топ-Тарихи әділеттілік қалпына келуі мен жаңа идеалогияның қалыптасуы.

Берілген тақырыпты оқып, талқылап, флипчартқа түсіріп, топ болып қорғайды.

Топтық бағалау: «Екі жұлдыз, 1 ұсыныс»

Қорытынды 10мин









Сабақты бекітуге «7 кілт сөз» әдісін қолданамын.

7 кілтті сөз :

1. КСРО. 2. Минск. 3. Ашхабад

4. 10.12.1991ж. 5. Н.Ә.Назарбаев

6. ТМД. 7. 16.12.1991ж

« Мен Қазақстанды болашақта қалай көргім келеді ?» ой толғау жаздыру. 2-3 оқушының ойтолғауын тыңдау.



Үйге тапсырма



«Өзін-өзі бағалау» парағын толтырту

Кері байланысты жүзеге асыру үшін рефлексия парағын жинау

7 кілт сөздің мағынасын ашады


Оқушылар ойтолғау жазады.

Ойтолғауларын оқиды.


Тақырыпты оқу, тәуелсіздікке байланысты ұлы адамдардың қанатты сөздерін жазып келу.


Өзін-өзі табыс критерийлеріне қарай бағалайды

Сабақтан алған өз әсерлерін жазады.


Өзін-өзі бағалау парағы

Аты-жөні

Тест жұмысы

Серпілген сауалдар

Постер қорғау

7 кілт сөз

Ойтолғау

Бағалау

Өзін-өзі бағалау парағы

Аты-жөні

Тест жұмысы

Серпілген сауалдар

Постер қорғау

7 кілт сөз

Ойтолғау

Бағалау

Өзін-өзі бағалау парағы

Аты-жөні

Тест жұмысы

Серпілген сауалдар

Постер қорғау

7 кілт сөз

Ойтолғау

Бағалау



Өзін-өзі бағалау парағы

Аты-жөні

Тест жұмысы

Серпілген сауалдар

Постер қорғау

7 кілт сөз

Ойтолғау

Бағалау





Өзін-өзі бағалау парағы

Аты-жөні

Тест жұмысы

Серпілген сауалдар

Постер қорғау

7 кілт сөз

Ойтолғау

Бағалау




Алғабас орта жалпы білім беретін мектебі











Қысқа мерзімді жоспар




Сабақтың тақырыбы:


«Қазақстан тәуелсіздіктің алғашқы жылдарында»


9 сынып.









Өткізген: тарих және география пәнінің мұғалімі Р.К.Дисалиев

2015 жыл.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал