- Учителю
- Сабақ тақырыбы: XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы
Сабақ тақырыбы: XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы
Сынып: 11 ДЖТ
Тақырыбы: XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы.
Мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
-
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
-
XX ғасыр басындағы қоғамдық санадағы бетбұрыстар, ғылым мен техниканың дамуы, өнер саласындағы өзгерістер жайлы толық мағлұмат беру;
-
Пәнге деген қызығушылығын оятып, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.
Дамытушылық: Жалпы оқу іскерліктерін үйрену,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.Өздігінен жұмыс істеулеріне дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын жеткізе білуіне,қарым-қатынас жасауды үйрету.Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: жеке, жүптік, топтық жұмыс, сұрақ жауап, әңгіме
Көрнекілік:тірек-сызбалар
Сабақтың жоспары: 1 кезең-ұйымдастыру. 4 кезең-бекіту.
2 кезең- үй тапсырмасын сұрау. 5 кезең-үйге тапсырма беру.
3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту. 6 кезең- қорытынды, бағалау.
Сабақ барысы:
Кезең
Мұғалім әрекеті
Оқушылар әрекеті
1
Оқушымен амандасып, оқушының зейінін сабаққа аударады.
Амандасады Кітап, дәптерін шығарып сабаққа дайын отырады.
2
Үй тапсырмасын тексеру «Карточкамен жұмыс»
1. Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін қандай мемлекеттердің әлемде саяси ықпалы күшейді? Жауабы АҚШ, КСРО
2. «Қырғы қабақ соғыс» деген ұғымның мағынасы?
3. Біріккен Ұлттар Ұйымы қай жылы құрылды?
4. БҰҰ мүше кірген елдер саны
5. НАТО әскери саяси одағы құрылған жылы және ұйымының негізгі мақсаты
6. Варшава шарты Ұйымы құрылған жылы және ұйымының негізгі мақсаты
7. Куба дағдарысына сипаттама жасау
8. Ауғаністан дағдарысына сипаттама жасау
9. «Қырғи қабақ соғыстын» аяқталуы себебі
10. 2001 жылғы 11қырқүйекте АҚШ жасалған лаңкестіктен кейін қандай іс қимылдар басталды
Жаңа тақырыпты дәптеріне жазады. Мұғалімді тыңдап, керек жерлерін дәптерге қысқаша жазып алады.
3
Теориясы: «Білу»
(Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)
Теориясы: «Талдау» (салыстыр, ерекшелігі неде? т.б. және ең бастысын бөліп шығар)
Теориясы: «Жинақтау» (Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, сөзжұмбақ, ребус, т.б. толықтыру.)
Жаңа тақырыпқа шығу үшін ПАЗЛ стратегияны пайдалану
«Ассоциация» әдісі арқылы сабақтың мақсатына шығу
-
Ортақ тапсырмалар. Жаңа ұғымдармен жұмыс
Ұғым
анықтама
Негізін салушылар, көрнекті тұлғалар
Модернизм
Трагизм, төніп келе жатқан жаңа соғыс трагизімін айқын бейнелейді
Абстракционизм
Шындыққа жету, жаңа мұраттар іздеу, эксперимент жасау.
Индустриалдық қоғамның барлық әлсіз нүктелері мен постиндустриалық мәдениетке өту проблемаларын зерттеу. Ақпараттық революция
Авангардизм
Өмір адамға дүшпан, сандырақтық бастама, адамға деген сенімсіздік, пессимизм
-
Топтық тапсырма. КЛАСТЕР ЖАСАУ (топқа бөлу «геометриялық әдіс»)
Мәдениеттің бөлінуі
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп ПАЗЛ құрады және тақырыпқа шығады
«Ассоциация» әдісі арқылы мақсатың ашады.
Оқушы тақырыпты оқиды. Керек жерін дәптеріне жазып алады.
Оқулықта берілген кестелерге талдау жасап, дәптерлеріне сызады.
4
Практикасы: «Баға беру» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)
Тақырыпты бекіту үшін мұғалім «Блум түймедағы» тапсырманы береді (сұрақтарды құрастыру)
Немесе СИНКВЕЙН тапсырмасы
Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды.
5
Стратегия «Оцени себя» «Ұлкен бармақ» әдісі
ОЦЕНИТЕ СЕБЯ
Большой палец - насколько вы были целеустремленными за урок, проявляли волю и настойчивость
Указательный - насколько выполняли требования учителя
Средний - насколько были активны на уроке
Безымянный - насколько хорошо ощущаете себя эмоционально
Мизинец - насколько успешно взаимодействовали с другими учениками
Ладонь - напишите ваши достижения за урок
24 оқу мазмұндау. Мәтін соңындағы тапсырмаларға жауап беру.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
6.
Сабаққа қатысқаны бойынша бағалау.
Стратегия «Өзінді бағала»
Бас бармақ - сабақта қаншама мақсатқа бағытталған екенің сезінесін
Балан үйрек - мұғалімнің талаптарың қаншама орындадың
Ортаң түймек - сабақта қаншама белсенді болдын
Шүлдір шүмек - өзінді эмоционалды қаншама жақсы сезесін
Кішкентай бөбек - басқа оқушылармен бірігіп жұмыс жасағаның қалай бағалайсын, сендер бірігіп мақсатқа жеттіндер ме?
Алақан - сабақта өз жетістіктерін жаз
Рефлектівтік күнделік Оқушының аты жөні______________________________
Не білдім
Не түсінген жоқпын
Не теренірек білгім келеді
Рефлектівтік күнделік Оқушының аты жөні______________________________
Не білдім
Не түсінген жоқпын
Не теренірек білгім келеді
Рефлектівтік күнделік Оқушының аты жөні______________________________
Не білдім
Не түсінген жоқпын
Не теренірек білгім келеді
Составьте «СИНКВЕЙН» по теме:
Существуют определённые правила написания синквейна:
1. первая строка - тема стихотворения, выраженная одним словом, обычно именем существительным;
2. вторая строка - описание темы в двух словах, как правило, именами прилагательными;
3. третья строка - описание действия в рамках этой темы тремя словами, обычно глаголами;
4. четвертая строка - фраза из четырёх слов, выражающая отношение автора к данной теме;
5. пятая строка - одно слово - синоним к первому, на эмоционально-образном или философско-обобщенном уровне повторяющее суть темы.
Процесс написание синквейна очень заинтересовал учащихся на всех звеньях обучения. Это творческое задание позволяет даже слабым учащимся понять самое важное. Когда зачитываются работы, повышается самооценка. Сначала учащиеся просили не читать вслух их работы, но затем боязнь сказать что-то не то, прошла, ведь каждое мнение имеет право на существование, особенно, высказанное в стихах!
Например: На уроке по истории мира по теме «хан Абылай»
Хан Абылай
Дальновидный, смелый, мудрый,
Воевал, защищал, укрепил
Вечная память предков
Ромашка Блума
Прогнозирование с помощью открытых вопросов
Простые вопросы - фактические Что? Где? Когда?
Уточняющие - ты так считаешь? То есть ты сказал?
Объясняющие - Почему?
Творческие - в вопросе есть частица «бы», элементы условности, предположения, прогноза.
Оценочные - выяснение критериев оценки тех или иных событий, явлений, фактов: «Чем что-то отличается от того-то?»
Практические - вопрос направлен на установление взаимосвязи между теорией и практикой: «Как поступили бы на месте героя?», «где в обычной жизни…?»
Тапсырма №1 Кестені толтыр
1-задание. КЛАСТЕР. Заполни схему - Кластер (виноградная гроздь):
Дерево успеха
Где я был в начале, а где сейчас?
самооценка!?
Дерево успеха
Где я был в начале, а где сейчас?
самооценка!?
Бағалау парағы: 11 сынып
Оқушының
Аты жөні
Қандай
топта
І кезен
ІІ кезен
ІІІ кезен
Қорытын
-дылау
Ұй жұмысы
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту кезені.
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
Карточкамен жұмыс
№1 тапсырма
Ұғымдармен жұмыс.
№2-тапсырма
КЛАСТЕРМЕН жұмыс.
№3 тапсырма
СИНКВЕЙН
немесе
Блум түймедағы
№4 тапсырма
1-деңгейлік
тапсырма.
2-деңгейлік
тапсырма.
3-деңгейлік
тапсырма.
нәтижесі
Бағалау парағы: 11 сынып
Оқушының
Аты жөні
Қандай
топта
І кезен
ІІ кезен
ІІІ кезен
Қорытын
-дылау
Ұй жұмысы
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту кезені.
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
Карточкамен жұмыс ПАЗЛ
№1 тапсырма
Ұғымдармен жұмыс.
№2-тапсырма
КЛАСТЕРМЕН жұмыс.
№3 тапсырма
СИНКВЕЙН
немесе
Блум түймедағы
№4 тапсырма
1-деңгейлік
тапсырма.
2-деңгейлік
тапсырма.
3-деңгейлік
тапсырма.
нәтижесі
2001 жылғы 11қырқүйекте АҚШ жасалған
лаңкестіктен кейін қандай іс қимылдар басталды
Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан
кейін қандай мемлекеттердің әлемде
саяси ықпалы күшейді?
«Қырғы қабақ соғыс»
деген ұғымның мағынасы?
Біріккен Ұлттар Ұйымы қай жылы құрылды?
БҰҰ мүше кірген елдер саны
НАТО әскери саяси одағы құрылған
жылы және ұйымының негізгі мақсаты
«Қырғи қабақ соғыстын» аяқталуы себебі
Варшава шарты Ұйымы құрылған
жылы және ұйымының негізгі мақсаты
Куба дағдарысына сипаттама жасау
Ауғаністан дағдарысына сипаттама жасау
Лист оценивания: 11 класс
ФИ ученика
Группа
І этап
ІІ этап
ІІІ этап
Подведение итогов
Д/з
Новая тема
Закрепление материала
Индивидуальная работа
Парная, групповая
Индивидуальная работа
Работа с карточками
Задание №1
Диаграмма Венн
Задание №2
Фишбоун.
Задание №3
СИНКВЕЙН
или
«ромашка Блума»
Задание №4
Задание
1-уровень
Задание
2-уровень
Задание
3-уровень
итого
Лист оценивания: 11 класс
ФИ ученика
Группа
І этап
ІІ этап
ІІІ этап
Подведение итогов
Д/з
Новая тема
Закрепление материала
Индивидуальная работа
Парная, групповая
Индивидуальная работа
Работа с карточками
Задание №1
Диаграмма Венн
Задание №2
Фишбоун.
Задание №3
СИНКВЕЙН
или
«ромашка Блума»
Задание №4
Задание
1-уровень
Задание
2-уровень
Задание
3-уровень
итого