7


  • Учителю
  • Стоянки древнейших людей на территории Украины

Стоянки древнейших людей на территории Украины

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Історія України. Всесвітня історія ( інтегрований курс), 6 клас

Урок № 9

Тема: Основні стоянки та пам'ятки первісних людей на території України.

Мета: - ознайомити учнів з місцями розташування основних стоянок первісних людей на території України;

- поглибити знання учнів з теми «Життя людей за первісних часів» шляхом вивчення особливостей пам'яток первісних людей на території України, узагальнити основні характеристики трипільської культури;

- розвивати образне мислення, мовно-логічні мисленеві операції на підставі змістів історичних малюнків та окремих предметів;

- виховувати самостійність у прийнятті рішень, індивідуальну та колективну відповідальність.

Очікувані результати: Після цього уроку учні навчаться:

  • показувати на карті й називати період існування найвідоміших стоянок первісних людей Королеве, Мізинську, Кирилівську стоянки, Амвросіївське костище;

  • виконувати прості завдання на контурній карті;

  • описувати за малюнками заняття й спосіб життя первісних людей, долучати знання з опису предметів, які знаходяться у шкільному музеї;

  • описувати буденне життя людей стоянок пізнього палеоліту - енеоліту, використовуючи малюнки-реконструкції

  • складати повну описову характеристику, спираючись на аналіз трипільських пам'яток.;

  • встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між способом життя людини і впливом на неї природних умов.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.

Форма уроку: практичне заняття.

Обладнання та наочність: комп'ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, Smart Notebook, презентація «Стоянки та пам'ятки первісних людей на території України», експонати шкільного музею, підручник «Історія стародавнього світу» ( авт. Бандровський, Власов), атласи , контурні карти.

Структура уроку

І. Організаційний момент ( 1 хв.)

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності учнів ( 2 хв.)

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.( 2 хв.)

ІУ. Оголошення теми, представлення її змісту та очікуваних результатів ( 2 хв.)

У. Опрацювання нового навчального матеріалу. Формування й вдосконалення вмінь і навичок. (28-30 хв.)

УІ. Систематизація та узагальнення ( 3 хв.).

УІІ. Підведення підсумків уроку ( 3 хв.)

УІІІ. Інструктаж з домашнього завдання ( 2 хв.)



Хід уроку

І. Оргмомент

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності учнів, щоб повторити поняття, які будуть використовуватися на уроці.

Вправа «Співвіднеси термін і поняття» (Виконується швидко за допомогою програмного забезпечення Smart Notebook 10)

1 Кераміка Колектив родичів, що разом працював і мав спільне майно

2 Стоянка Перший метал, який почали обробляти первісні люди

3 Ремесло Виготовлення гончарних виробів з глини

4 Археологічна культура Досвідчені члени роду

5 Старійшини Заняття з виготовлення знарядь праці, побутових предметів

6 Родова община Декілька великих сімей, об'єднаних в родову общину

7 Мідь Не укріплене поселення для проживання в період кам'яного віку

8 Рід Речові залишки, знайдені під час розкопок, що належать до одного

історичного часу та однієї території, і мають спільні риси.

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів

Перегляд відеосюжету про життя первісних людей періоду палеоліту.

?? - Чи існувало людське життя в той час на території України, рідного краю?

ІУ. Оголошення теми, представлення її змісту та очікуваних результатів ( на слайді)

V. Вивчення нового матеріалу

Інформація вчителя: повторивши основні знання, ми готові для подальшої роботи протягом уроку. Звертаю вашу увагу, що на території України археологи знаходять найбагатші стоянки періоду пізнього палеоліту - енеоліту. Пропоную виконати завдання на контурній карті, знайти в атласі с.1 та нанести на контурній карті стоянки первісних людей на території України с. Мізин на Чернігівщині, Кирилівську стоянку (м. Київ), Королеве, Амвросіївка в нашому краї, Киїк-Коба в Криму.

Робота з історичною та контурною картою. ( На інтерактивній дошці - проекція карти «Найдавніші стоянки первісних людей на території України», яка змінюється контурною картою. Учитель показує розташування вищеназваних стоянок, дає інструктаж по роботі з контурною картою и за допомогою інструмента «Перо» ІД ( інтерактивної дошки) сам наносить названі стоянки. Учні працюють разом з вчителем кожен зі своєю контурною картою, оскільки, вперше виконують таку роботу)

Завдання для роботи в групах. Звертаю вашу увагу, що основним змістом буде робота з малюнками, які вам будуть надані або висвітлені на дошці. Спираючись на свої знання, ви маєте уважно розглянути ілюстрації, об'єднавшись в три групи. Кожна група буде виконувати своє завдання, але зміст завдань схожий: ви повинні зробити повний опис того, що побачите на малюнках. Можете використовувати зміст підручника. (на інтерактивній дошці дублюються малюнки «Мізинська стоянка», «Кирилівська стоянка», «Трипільське поселення та памятки»).

І група - Про що свідчать археологічні знахідки на стоянці Мізин на Чернігівщині?

  1. В парах уважно прочитати текст на с. 43 й переказати його один одному. Один учень починає переказ, інший - продовжує.

  2. Розглянути ілюстрацію на с. 44 в §8 «Мізинська стоянка» ( худ. І. Іжакевич). Використовуючи прочитаний текст, подумайте, що/кого ще можна було намалювати на картині-реконструкції. ( робота всієї групи).

  3. Написати зв'язний опис за поданим початком.

Вимоги до опису: послідовний опис, дотримання вимог граматики, використання 5-8 речень.

Мізинська стоянка. Картина І. Іжакевича

ІІ група - Що відомо про Кирилівську стоянку в Києві?

  1. В парах уважно прочитати текст на с. 44 й переказати його один одному. Один учень починає переказ, інший - продовжує.

  2. Розгляньте ілюстрацію на с. 45 в §8. Що зображено на ній? Що роблять зображені на ній люди? Який епізод з життя людини пізнього палеоліту зображено? Які історичні знання втілив художник в картині?

  3. На основі картини І.Іжакевича та інформації підручника складіть розповідь про це поселення.

Кирилівська стоянка. Картина І. Іжакевича



Вимоги до опису: послідовність, зв'язний зміст, використання вимог опису картинки, дотримання граматики, використання 5-8 речень.

ІІІ група - Що дізнаємося з пам'яток трипільців про їх заняття та спосіб життя?

Трипільські пам´ятки Трипільське поселення

  1. Розглянути ілюстрацію с. 46 в § 8 й вибрати ті пам'ятки, що належать до трипільської археологічної культури. Про які заняття трипільців свідчать обрані вами пам'ятки? Яке їх призначення? Що можна сказати про спосіб життя трипільців на основі цих пам'яток?

  2. Спираючись на текст підручника с. 38-39 в §7 ( з домашнього завдання) та ілюстрації «Трипільське поселення» складіть розповідь про це поселення.

Вимоги до опису: послідовний опис, дотримання вимог граматики, використання 5-8 речень.

( Групи виконують письмове завдання на окремому аркуші, де позначено прізвища учасників групи. На виконання роботи відводиться 12 хвилин.)

Підведення підсумків роботи в групах. По 1-2 учні з кожної групи презентують результати роботи.

Можлива відповідь групи 1. На картині можна було б намалювати людей, які копають м'ясні ями, мисливців, які повернулися з полювання і оббілують тушу вбитої тварини; окремо людину, яка виробляє браслети з кісток або намисто з черепашок, окремо люди споруджують нове житло тощо.

Можлива відповідь групи 2. На передньому плані картини ми бачимо людину, яка виготовляє наконечники для списа, поруч з ним - кістки мамонта, які можна використати для прикрас. Трохи позаду люди стоять біля розведеного вогнища. Мисливець знімає шкіру з вбитого ведмедя, ліворуч зображено людину, яка чистить рибу, пійману в річці. Житла споруджені із жердин, вкритих шкірами. Зовні вони укріплені черепами та бивнями мамонтів. З цього видно, що основним заняттям мешканців було полювання на ведмедів, мамонтів.

Варіант відповіді групи 3. До пам'яток трипільської культури відносяться :

№1 - зернотерка; трипільці були землеробами, які вирощували ячмінь, просо, пшеницю, зерно яких розтирали на борошно зернотерками;

№2 - прикраси, які могли виробити трипільці, бо їх вважають племенами, які оброблювали мідь;

№4 - глиняний горщик, бо трипільці були вправними гончарами;

№5 - кам'яна (дерев'яна ) мотига, для обробки землі;

№7 - зображення з глини свині - трипільці займалися скотарством, розводили рогату худобу, кіз, овець, свиней.


Повідомлення вчителя про стоянку в с. Білокузьминівка, Білої Гори Костянтинівського району, Амвросіївське костище. Демонструються експонати шкільного музею: нуклеуси, відщепи, шматки кремня.

Учні з'ясовують з якого матеріалу зроблені знаряддя праці, для чого використовувалися.


VІ. Узагальнення результатів. Підсумок уроку.

(обговорення оцінок за роботу на уроці).

Рефлексія.

Вчитель: сьогодні на уроці ми з вами навчилися показувати на карті….

  • встановили, що зі зміною природних умов змінювалися….

  • використовуючи малюнки, змогли описати, як….

  • узагальнили знання з життям людей, які жили на території України….

VІІ. Інструктаж з виконання домашнього завдання з підготовки до узагальнення. Вчитель: ми з вами активно працювали протягом усього уроку. Мені було дуже добре з вами співпрацювати: ви були відповідальними, розумними, допомагали один одному. Саме тому ми досягли високих результатів. Дякую за роботу!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал