7


Тарихы Шығармалар 7 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы: Тарихы Шығармалар

Сабақтың мақсаты:

  • Ортағасырылық тарихшыларымын, олардың еңбектерімен оқушыларды жан-жақты таныстыра отырып. шығармаларының тарихы маңызы туралы айту

  • Оқушылардың тарихи еңбектерді талдап,салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту

  • Отанына қатысты деректерді ізденуге, тарихи кұндылықтарды кұрметтеуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдісі:баяндау, әңгімелеу, сұрақ-жауап

Сабақтың қөрнекілігі: карта, оқулық , суреттер.жұмыс дәптері

Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру

2.Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасы: «Бәйғе ойыны» сұрақ-жауап

  1. Мәдениет пен өркениеттің қандай айырмашылықтары бар?

  2. Қазақ халқын өркениетті елдер қатарына жатқызуға болама?

  3. Мәдениеттің үлкен руханы орта екендігің дәлелдендер?

  4. Қазақ халқында осы күнге дейін қандай әдет-ғұрып, салт-дәстүрлер сақталған?

3. Жаңа тақырып: Тарихы Шығармалар

Оқулық мен жұмыс:

« Жел және қолжазбалар».Тарихи шығармалар туралы жазылғалған мағлұматтарды жаз.

1.Тарих-и- Рашиди » 2. Түрік шежіресі

А. Авторы------------------------- А. Авторы

Ә. Шығармасы-------------------- Ә. Еңбек---------------------тарихы болып

------қай тілінде жазылған. табылады.

Б.------------------------тарихының шежіресі Б. Шежіреде---------------туралы құнды

болып есептеледі. деректер бар .

3.Шыңғызнама 4. Шежірелер жинағы»

А. Авторы А. Авторы----------------------

Ә. -------------------жылы жазылған. Ә.---------------- болып кызмет істеген

Б.Кітапта---------------------әулетінің Б. Өз еңбегін орыс патшасы-------------

тарихы баяндалды. сыйға тартты.

В. Бул-------------------суреттелген В. Кітап өте маңызды----------деректер

ғылыми еңбек. және---------болып табылады.

5.Хроника 5.Тарихи Абулхаир хани»

А. Авторы А.Авторы----------------------------

Ә. -----------------------туралы Ә.-----------------------------------

баяндалады. айтылады.

4.Сабақты бекіту: сұрақ-жауап

5.Бағалау:

6. Ұйге тапсырма: Тарихи шығармалар



Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы: Ақ Орда

Сабақтың мақсаты:

  • Мемлекеттің кұрылуы, этниқалық құрамы,саясы жағдайы мен шаруашылығы

туралы түсінік калыптастыру

  • Тарихы оқиғаларға өз бетінші баға беріп, қорытынды жасауға дағдыландыру

  • Тарихқа кұрметпен қарауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдісі: СТО әдістері.баяндау,әңгімелеу.

Сабақтың көрнеқілігі: қарта.

Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасы: Алтын Орда

  1. Сұрақ-жауап

  2. Кесте : Алтын Орда хандары

  3. Картамен жұмыс

  1. Жаңа тақырып: Ақ Орда

Жоспары

  1. Ақ Орданың құрылуы

  2. Жер аумағы

  3. Этниқалық құрами

  4. Ішкі-сыртқы саясаты

  5. Шаруашылығы

4. Сабақты бекіту.

1.Оқиғаларды сәйкестендір.

  1. 1327-1328 жылдары бұл хан өз атынан сығанақ қаласында теңге

соқтырған.

  1. Бұл хан Еділ бойына жорық жасап. Алтын Орданыың астанасы

Сарай-Беркені жаулап алды. Орыс

  1. Бұл хан Алтын Орданың билеушісі Мамайды толық жеңе алмады. Мүбәрек

  2. Сырдария бойындағы қалаларды қайтарып алуға әрекеттенген хан. Тоқтамыс

  3. Ол Жошы ұрпақтарының бірі Түйеқожаны жазалаған. Барақ

  4. Бұл хан Темірді паналайды.

  5. Оны Темір Ақ Орданың тағына отырғызды.

  6. Өзбек ханнан жеңіліп, ол ғырғыз жеріне және Алтайға қашып кетуге мәжбур болды.

2. Жел және желжазбалар.

Сыныптың ашық тұрған терезесіне соққан жел қолжазбаларды парта бетіне үшырып жіберді. Олар нені баяндайды? Мәтінді қалпына келтір.

Ақ Орданың астанасы---------------------------қаласы. Жергілікті халық ------------------------шұғылданды. Ерзен хан-----------------------------------------қалаларында мешіт, медреселер салғызды. Сығанақ қаласы Орта Азия мен----------------------------------------------------арасындағы басты-------------------------------орталығына айналды.--------------------------------------------бөктерлері жазғы жайылым ретінде пайдаланылды.

3.Кесте мен жұмыс:

Ақ Орда саясатының кезеңдері

1.

2.

3.

5. Сабақты корытындылау:

6. Бағалау:

7. Ұйғе тапсырма:

Пәні : Қазақстан тарихы

Күні:

Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы: Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.

Сабақтың мақсаты.

  • Хандықтардың әлеуметтік және мемлекеттікәкімшілік кұрлысы туралы.

  • Қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.

  • Мемлекеттердің тарихындағы ортақ ұқсастықтарды қөрсете отырып. Оқушылардың сабақ үстінде тақырыпты толық меңгеріп, тәлім-тәрбие алуына қолайлы жағдай тудыру.

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдісі: топмен жұмыс, сто әдістері

Сабақтың көрнекілігі: Карта, оқулық,

Сабақтың барысы. 1. Ұйымдастыру

2. Ұй тапсырмасы

3. Жаңа сабақ: Ақ Ордның, Моғолстанның,Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік кұрлысы.

Ұй тапсырмасы мен тығыз байланысты. Ол үшін мынандай сұрақтарды негізге алу қажет.

Сынып 4 топқа бөлінеді.

1-топ а) Мемлекеттердің әлеуметтік құрылысын саты түрінде көрсету.

ә) ҚР-ның әлеуметтік құрылысы

2-топ а)Жерғе меншік иеленудің түрлерін көрсету

Ә)ҚР- дағы меншік түрлерін қөрсету

3 -топ а) Салық түрлері

ә) ҚР ның салық түрлері

4-топ а) Қоғамдық-әкімшілік кұрлысы түралы

ә)ҚР-ның мемлекеттік және әкімшілік кұрылысы

Кім жылдам?

4-топка ортақ сұрақ. Анықтаманы оқи отырып,ұғымды ата.

  1. Қарапайым халық, кедейлер--------------------

  2. Әскері ақсүйек өкілі--------------------------

  3. Үлеске бөлінген иелектер-------------------------

  4. Ханның аң аулау ісін басқараушы------------------

  5. Хан мұрагерін тәрбиелеуші--------------------------------

  6. Ұлыс билеушісі----------------------------------

  7. Ханның қеңесшісі---------------------------

  8. Салық жинанушылар--------------------------------

4-топқа ортақ сұрақ. Сәйкестендіріңдер.

  1. Мемлекеттік жерлер Дин мекемелері мен қызметшілерінің жерлері.

  2. Вақфтық жерлер Хан қарамағындағы жерлер

  3. Інжу Шыңғыс тұқымдарының алған жерлері.

Тарихи лото. Салық түрлерін кімнен алынғандығын көрсет.

  1. Тағар

  2. Зекет

  3. Харадж Малшылар

  4. Қалан Егіншілер

  5. Соғым Қала халқы

  6. Баж

  7. Қапшуыр

4.Сабақты бекіту: Бір-біріне сұрақ қою арқылы

Сабақты қорытындылау:

5.Бағалау: Топтарды бағалау

6.Ұйге тапсырма:



Қаралды................күні...............

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 8

Сабақтың тақырыбы: Бөкей ордасының құрылуы

Сабақтың мақсаты:

  • Бөкей ордасының құрлылу үрдісіне,саясы және шаруашылығы, ордадағы өзгерістерге Жәңгір ханның тікелей әсерін ашу:

  • Оқушыларга ізденуіне жол ашу,жеке шығармашылық қабілетін дамыту:

  • Оқушылардың өз халқына деген мақтаныш сезімін ояту, адамгершілік тәрбие беру:

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, СТО әдістері

Пәнаралық байланысы: қазақ әдебиеті, география

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезең

А) оқушылармен сәлемдесу

Ә) оқушыларды түгендеу

Б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

II. Үй тапсырмасымен жұмыс:Қайталау

Жорға ойыны

1.Ресей империясының XVIII ғ санағы бойынша қазақтардың өлкедегі саны канша еді?

2.Қазақтарды Ресеймен жақындасуға мәжбур еткен жағдай?

3.Кіші жүздің Ресей империясына қосылуы үрдесі қашан басталды?

4. Жаңаесіл шеғара шебі қашан салынды?

5.Барон Игельстром қандай реформа жүргізбек болды?

6. Е. Пугачв көтерілісіне қазақтар неге қатысты?

7. Сырым Датұлы көтерілісіне кімдер қатысты?

8. Ресейдің қазақтармен сауда жасайтын ірі оталығы қай қала?

9. Абылай сұлтан қай жерде сауда орталығын ашуды сұрады?

Оқығаны уақытымен сәйкестендір.

1.Орбұлақ шайқасы 1726

2. Аягөз шайқасы 1741-1742

3. Ақтабан шұбыранды, Алқакөл сұлама шайқасы 1771

4. Бұланты шайқасы 1643

5. Аңырақай шайқасы 1718

6. II Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама шайқасы 1723-1727

7. Шаңды жорық 1729-1730

Сематиқалық карта ия,жоқ.

Абылай хан билігі тусындағы қазақ хандығы

  1. Абылайдың шын есімі Сабалақ

  2. XVIII ғ аса қөрнекті қазақ білеушілерінің бірі Абылай

  3. Абылай қалмақ батыры шарышдан жеңілді

  4. Абылай сөзге шебер әрі тапқыр еді.

  5. Ол 1711 ж Түркістанда дүниеге келді.

  6. Абылайдың кеңесшісі Марғаска жырау.

  7. Абылай қайтыс болғанан кейін хан тағына оның үлкен ұлы Уәлі отырды.

  8. Абылай хан 1741 ж тұтқында болды.

III Үй тапсырмасын пысықтау : сұрақ-жауап

Қызыгушылыгын ояту:

« Жайық өзені қашан сарқылып, арнасы кеуіп қалғанша оның бойынан кетпейді» деген сөзді кім айтған?

Сендер қалай ойлайсыңдар, Ресей үкіметі неліктен өзінің ішкі аумағында мемлекеттік құрылымының орнауына жол берді.( Ресей қандай мақсат қөздеді)

1.1742-

2.1797-

IV. Жаңа тақырып: Бөкей Ордасының құрылыуы.

Қазақтардың Жайықтың оң жақ бетіне өтуінің негізгі себептері.

1-ден қазақтар мал жайылымындан қатты тапшылық қөрді.

2-ден қазақтар өздерінің ата қонысына қайтып баруга тырысты.

3-ден куғын-сүргін жиілеп кетті.

4-ден «бөліп алда-билей бер» принципи мен кіші жүзді әлсіретуге тырсып бақты.

1. Картамен жұмыс

2.1801 жылы 1 Петрдің жарлығы мен Бөкей ордасы кұрылды.

  1. 1812- Бөкей сұлтан Ішкі Орданың ханы болды.

  2. 1824 - Жәңгір хан хан сайланды.

  3. 1827 - Жәңгір хан Жасқұс деғен жерде хан сарайын салдырды.

  4. 1832 - Жәрмеңке ұйымдастырды.

  5. 1835 - Мешіт салдырды

  6. 1841 - Хан ордасында мектеп салдырды.

  7. 1845 - Жәңгір хан қайтыс болды.

  8. 1872 - Ішкі Орда Астрахан губеринясының кұрамына берілді.



  1. Аймақтағы әлеуметтік - экономикалық , саясы даму барыснда өзгерістер:

Құрылған кезде 5 мың отбасы

XIX ғ 50 жылдары 300 мың адам( 50 мың отбасы) тұрды.

1-ден .Ішкі ордада өзіндік ерекшеліктері қалыптаса бастады.

2-ден .жер учаскесін жеке меншікке беру кеңнен орын алды.

3-ден. Жерді жалға беру кеңінен орын алды

4-ден. Жаппай отырықшы өмір салтына көшу үрдесін күшейтті

5-ден.Сауда-саттық қызу қарқынмен дамыды.



4.Жәңгір ханның мәдени ағарту саласына қосқан үлесі.



Ағарту ісі Денсаулық Экономика Мәдениет пен дін

V. Бекіту: 1. Топтастыру

Жәңгір хан кім?



2.Дәптермен жұмыс

1. Мешіт -2. Зайырлы -

Қорытынды: Ой толганыс

Жәңгір хан жүргізген шараларының жағымды және жағымсыз жақтары

жағымды жағымсыз

VI.Бағалау

VII.Ұйге тапсырма: оқу



Қаралды ...........күні.........

8-сынып Қазақстаның тарихы

Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандығының 55 0 - жылдық мерей тойына арналған « Тарих-ғасырлар күәсі » атты сайыс сабағы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: қазақ хандығы құрылуының тарихи оқиғалар тизбегің еске түсіре отырып, танымдарын арттыру;

Дамытушылық: өткенді еске түсіре отырып, болашаққа бағдар беруге баулу;

Тәрбиелеу; тарихи ұлы тұлғалардың ерліктерін насихаттай отырып, отансүйгіштікке тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Қайталау, қорыту сабағы

Сабақтың көрнекілігі: Слайд шоу, қазақтың хандары мен батырлардың фото суреттері

Сынып 2-топқа бөлінеді.

1 - топ Керей хан

2- топ Жәнібек хан

Сайыс барысы

  1. Топдар тарихы тұлғаны таныстырады.

  2. Сұрақ жауап

  3. « Толған ел тарихын таспен жазады, Тозған ел тарихын жаспен жазады » Тест

  4. Сұрақ жауап

  5. Сәйкестендір

  6. Көш сұрақ-жауап

  7. Суретдер сыр шерттеді.

  8. Хан сайлау

  9. Қорытынды жеңімпаз топды анық

1.кезең.

1 - топ Керей хан.

2.-топ Жәнібек хан

II-кезең

. 1-топ Хан деғен кім?

2-топ Хан қандай қызмет атқарады

III-кезең.

.Тест.

IV-кезең

1-топ. 1. Ханның құқығы,

2. Аты аңызға айналған Қазақ хандары,

3. Хандық билік кашан жойылды

2-топ. 1.Ханның міндеті

2.Заңдар жинағын жазған хандар

3.Хандық билік қашан жойылды

V.-кезең. Сәйкестендір



VI.-кезең .

Көш . Сұрақ-жауап. 1-топ: 1,3,5,7 ,9,11 2-топ: 2.4.6,8,10,12



VII-кезең.

Суреттер сыр шертеді



VIII-кезең.

Хан сайлау

1-топ.Қатысушылар,салты

2-топ.Ханталапай, тәбәрік

IX-кезең.

Қорытындылау жеңимпаз топ марапаталады.

1.Қазақстан Республиқасы Призидеті Н:Назарбаевтың Қазақстан халқына арналған 2015 жылғы Жолдауы қалай аталады?

2. 2015 жыл қандай атаулы мерей тойларды тойланды?

3.Керей мен Жәнібек ескерткіші 2010 жылы қай қалада ашылды?

4.Абылай ханның резиденциясы қай қалада ашылды?

5.Есет көкейұлыға арналған кесене қай жерде орналасқан?

6.Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яауидың кесенесі қай билеушінің бұрығымен тұрғызылған?

7.Шапырашты Қарасай батыр мен Арғын Ағынтай батырга арналған кесене қай жерде ашылған?

8.Бөгенбай батыр ескерткіші қай жерде ашылды?

9.Аңырақай шайқасына арналған ескерткіш қай жерде ашылды?

10.1999 ж шымкент қаласынан батысқа өарай 40 шақырым жерде қандай тарихи мәдені ұлттық қорық ашылды?

11.Шапырашты Наурызбайға арналған ескерткіш қай қалада орнатылды?

12.Қабанбай батыр ескерткіш қай жерде ашылды?

Тест

1. Қазақ хандары Керей мен Жәнібек сұлтандар қай жерде қазақ хандығының ұлттық туын тігіп қазақ хандығын құрды.

А) Батыс Жетісу жерінде Ә) Орталық Қазақстан Б) Шығыз Қазақстан В) Солтүстік Қазақстан

2. Қазақ хандығы қашан құрылды.

А) 1456-1457 Ә) 1455-1456 Б) 1465-1466 В) 1447-1448

3. Қазақ хандығының құрылуы туралы қай тарихшы жазды.

А) Әл Марвази Ә) Рашид ад-Дин Б) М.Х.Дулаты В) М.Қашғары

4.Қазақ хандығының ұлттық туы тігілген жер.

А) Сайрам Ә) Сауран Б) Ттүркістан В) Қозыбасы

5.Қазақ халқының ұраны болған сөз.

А)Абылай Ә) Шыңғыз Б) Жошы В) Алаш

6. 1710-жылы қазақ жүздерінің бас қосқан жері.

А) Ордабасы Ә) Қызылқұм Б) Қарақұм В)Құлтөбе

7. 92 баулы өзбек шежірісінде қай хандық туралы айтылады.

А) Қазақ хандығы Ә) Әбілқайыр хандығы Б) Ноғай Ордасы В) Сібір хандығы

8. Алтын Орда ыдырағаннан кейін қандай жаңа мемлекеттер құрылды.

А) Сібір хандығы Ә) Казан хандығы Б) Астрахан хандығы В) Жоңғар хандығы

9. Қазықтың халық болып қалыптасуының барысын бұзған шапқыншылық

А) Жоңғар шапқыншылығы Ә) Орыс шапқыншылығы Б) Моңғол шапқыншылығы В) Бұхар шапқыншылығы

10. XVI ғ аяғында Қазақ хандығының астанасы.

А) Суяб Ә) Сарайшык Б) Сығанақ В) Түркістан



Сәйкестендір



  1. Керей хан Касымның баласы

  2. Тәуекел хан Жәнибектің інісі

  3. Жәнібек хан Жәңгірдің баласы

  4. Есім хан Болаттың баласы

  5. Жәңгір хан Барақтың баласы

  6. Хақназар хан Жәнибектің баласы

  7. Әз-Тәуке хан Керейдиң баласы

  8. Бұрындық хан Шығайдың баласы

  9. Шығай хан Тәуекелдің інісі

  10. Қасым хан Есімнің баласы

Тарих сабағында оқушылардың қызығушылықтарын арттыру арқылы білім сапасын көтеру.

21- ғ ғылым ғасыры. Сондықтан жас ұрпаққа, жас буынға жаңаша білімберу жолында түбегейлі өзгерістер жүріп жатыр.Жан-жақты тұлға, яғны дарынды, шығармшылық тұлға қалыптастыру білім мен тәрбие берудегі мемлекеттік істең ең маңыздысы.Мақсатты білім беру-тулга дамуын жүзеге асыратын мәселе. Адамзат баласының өз ұрпағына оқыту тәрбиелеудегі ең озық тиімді ізденістерін, тәжірибелерін жалғастырып, тың жолдар іздеу педагогиканың озық үлгілерін жаңашылдықпен дамыту жалғаса бермек.Білімнің сапасын көтерудің қазыргі таңда жолдары көп. Ең бастысы көтерудің қазіргі таңда жолдары көп.Ең бастысы білімді де білікті, ұшқыр ойлы шығармашылық кабілеті мол ұстаздың шәкіртімен бірлесе еңбек етуі талап етіледи.

« Кандай мәселе болсада, шәкиреттиң пікірін, ойын біліп барып, оны оған түсіндіріп, содансо корытынды айту керек» деп Ы.Алтынсарын айткандай әр сабақта окушылардың білімін колпаштап отыруымыз керек деп ойлаймын. Білім сапасы дегеніміз-мектепте білім алып отырған шәкірттін немесе мектеп бітірушінің білім алу әзірлігінің сапасы мен білім беру қызметінің сапасын қамитын түсінік. Мұғалімнің басты рөлі-тұлғаның жеке дамуына негізделген, жан-жақты зерттелетін,сараланган білім беру үлгісінің басым бағыттарын айқындай, нәтижесінде еліміздің әлемдік өркениетке негізделген білім саясатының стратегиялық мақсаттарын жүзеге асыру. Әлемде білім саласындағы саясаткерлер үшін-де жалпы мектептер үшінде, мұғалімдер үшінде ең бастымаңыэыды мәселе болып отырғаны:«21 ғасырда нені оқыту керек және мұғалімдер оқушыларды 21 ғасырға қалай дайындайды ». Осыған орай, біз яғны мұғалімдер қауымы орысты ұлы педагогі К.Ушінскій « Мұғалім өзінің білімін үздіксіз көтеріп отырғанда ғана мұғалім, оқуды ізденуді тоқтатысымен оның мұғалімдігі жойылады.»Түрлі әдіс тәсілдерді пайдалана отырып, саналы тәрбие беруде сабақтың тиімді түрлерін қолданып келемін. Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауына ерекше назар аударамын. Оқушылар тарихи оқығалар мен құблыстарды өз бетінше талдайды, салыстырады,қорытынды жасайды,баға береді. Ал біздің мақсатымыз - баланың сабақ үстіндегі оқу-әрекетін тиімді әрі қызықты етіп ұйымдастыру. Сабақтарымда тарихи фактілерді білумен қата, оқушының оған деғен көзқарасын сұраймын. Егер оқушы пәнге шын ынтасымен қатынасып,өз білімене баға беріп, сараптау жасай алса - оның сапалы білім алуына мүмкіндігі жоғарылайды деп санаймын.Әр сабаққа мақсат құрып, күтілетін нәттижені анықтап, олардың сабақ барысында не арқыл бағаланатының көрсетіп отырдым.

Қазіргі уақытта білім беру үрдісіде сабак барысында интерактивті куралдарды қолдану, оның комегімен мүгалімнің, окушының шығармашылыкпен жүмыс істеуіне жол ашылып отыр.

АКТ артықшылықтары:

  1. Оқушы Ғаламтор желісі арқылы әр түрлі мәліметтерді ала жүрді.

  2. Оқушы арнайы электронды оқулықтарды қолданады.

  3. Электронды оқулықтарды такырыптарды диктордың дауысымен кайталап, кажет болганда Осындай әдіс-тәсілдерден қолдану бірден нәтиже бере қоймайтыны анық. Себебі, әр өзгерістің ән мен көркемдеуге мүмкіндік береді.

  4. Білім алушылардың қызығушылықтарын арттырып, уакытты үнем дейди.

  5. Окушылардын шығармашылык қабилеттин арттырады

Окушылар

  1. Теориялық материядлды толығымен мегереді

  2. Әр түрли акпарат көздеріне шыға алады және лоарды өңдей алады

  3. Өз қөзкарастарын қысқада нұсқа анық жеткізуге үйренеді

  4. Пәнге деген қызығушылықтары мен үлгерімдері артады

сәтті және сәтсіз жақтары болуы мүмкн. Бірақ, кездескен қиындықтарды оқушылармен бірлесе отыра шешу арқылы көздеген мақсатқа жетуге болады деп ойлаймын. Білім беру саласында оқушылардың әр пәнді игеруге деге құлшынысын арттыру үшин жаңа педагогикалық технологияны тиімді пайдлану қажет себебі жаңа технологияларды қолдану мүғаллімдер мен оқушылардың мүмкіндіктерін кеңейтіп, пәнге деген қызығушылыгын арттырады. « Адам байлығының ең тамашысы білім. Барлығы соған ұмтылады бірак ол өзі келмейді.» деген екен Әбу - р - Райхан әл - Бируни. Қажымай, талмай ебек биігінен көрінейтін әриптестер.

Толегенова М



Халық - азаттық көтерілісі.

  1. Бөкей ордасындағы аса ірі халық-көтерілістерінің жетекшілері кімдер..................................................

  2. Қөтеріліс қай жылдар болды..................................................................................................................

  3. Қөтерілістің себебі.......................................................................................................................................

  4. Жер кімнің қолында болды......................................................................................................................

  5. Бөкей ордасында орасан жері көп Ресей помешиктері..................................................................

  6. Қөтеріліс қашан басталды..............................................

  7. Қозғаушы күші......................................

  8. Қөтеріліст жетекшілері қай рудан шықан...........................................................

  9. Қөтерілісшілер Жәңгір ханға қарсы шабуылга шыкты..............................................

  10. 1836 жыл көктемде.......................................

  11. Петиция деген не.............................................................

  12. 1837 қазан...............................................................

  13. 1837 15 қараша.............................................................

  14. 1838 12 шлде...........................................................................

  15. Махаммет қашан қайтыс болды............................................................

  16. Тарихи маңызы....................................................................................





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал