7


  • Учителю
  • Сабақтың тақырыбы: XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы.

Сабақтың тақырыбы: XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

10-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §29.XX ғасырдың білім мен мәдениеттің дамуы.

Сабақтың мақсаты:

  • Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу

  • XX ғасыр басындағы қоғамдық санадағы бетбұрыстар, ғылым мен техниканың дамуы, өнер саласындағы өзгерістер жайлы толық мағлұмат беру;

  • Пәнге деген қызығушылығын оятып, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: сұрақ жауап, әңгіме

Көрнекілік:тірек-сызбалар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  2. Әнұран орындау, «Хабар»

  3. Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • БҰҰ-ны құру туралы келісім

  • Конференция алдындағы майдандағы жағдайлар

  • Қырым және Потсдам конференциясы

  • Сан-Францискодағы конференция. БҰҰ құру.

  • 1944 және 1945 жылдың бірінші жартысындағы Тынық мұхит пен Азиядағы әскери іс-қимылдар.


Жаңа сабақтың жоспары:

  1. XX ғасыр басындағы қоғамдық санадағы бетбұрыстар

  2. Ғылым мен техника

  3. КСРО-дағы ғылым мен техниканың дамуы

  4. Өнер саласындағы өзгерістер

  5. Әдебиеттегі модернизм

  6. XX ғасырдағы өнер мен әдебиеттің үндестігі

  7. Мәдениеттегі жаңа құбылыстар

Сабақты бекіту:

  • Көпшілік мәдениет дегеніміз не?

  • 20-30 жылдардың әдебиетіндегі жетістіктерді сипаттап беріңдер

  • Өнер саласында қандай өзгерістер болды?

  • Өнер мен әдебиет үндестігі дегенді түсіндіріп беріңдер

  • Мәдениетте байқалған жаңа құбылыстарды сипаттаңдар.

Бағалау:

Үйге тапсырма: §29




Сабақтың жоспары

Пән

Дүние жүзі тарихы


Күні

Сабақ нөмірі

28

Тақырып Қазіргі замандағы мәдениеттің дамуы

Мақсат




Білімділік

20 ғасырдағы мәдениеттің дамуындағы басты кезендері туралы айту.

Дамытушылық

Мәдениеттегі жаңалықтарға, өзгерістерге баға беру дағдыларын дамыту

Тәрбиелік

Инабаттылыққа, әсемпаздыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі

Аралас

Сабақтың әдісі

Лекция . Семинар

Көрнекілік


Сөздіктер, оқулықтар


Сабақтың барысы

1. Мотивациялық мақсаттық блок

* Оқулық мақсатты қою

* Сабақтың тақырыбын жазу

* Сабақтың барысымен танысу

* Білімдерін актуальдау


1. Оқушылармен амандасу, түгендеу


2. Тақтаға жаңа тақырыпты жазу

Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Еуропа елдерінде, АҚШ-та, Канадада

және Жапонияда экономика мен мәдениеттің дамуы соғыстан бұрынғы және соғыс

Жылдарындағы ғылыми жаңалықтар мен жетістіктердің негізінде іске асырды.

2. Жаңа материалды мазмұндау ( баяндау)

Сабақтың жоспары

1. Ғылым мен техника

2. Қоғамдық-философиялық ой

3. Көркем өнер

3. Рефлексия бақылау блогы


* Білімдерін бекіту

Сұрақтар қою

Екінші дүниежүзілік соғыс әдебиеттің дамуына қалай әсер етті?

Қоғамдық философиялық ойдың дамуына не әсер етті?

Ғылымдағы жетістіктер туралы не білесіз?

* Рефлексия

Білдім

мен үшін жаңа

тереңірек білгім келеді

* Үй тапсырмасы

Емтиханға дайындалу

Оқытушының қолы



Пән: Қазақстан тарихы. Сынып : 8-ші. Сабақ: №32. Күні: 5,02,2013

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан аумағындағы қалалар.

Сабақтың түрі: аралас ( І кезең - 5 минут; ІІ кезең - 25 минут; ІІІ кезең - 15 минут)

  1. Сабақтың мақсаты:

білімділік: Қазақстан аумағындағы қалалардың тарихта алар орнын, мәдени байланыстарын, әлеуметтік-экономикалық жағдайға тигізген әсерін меңгерту.

тәрбиелік: Өз бетінше дербес жеке жұмыс жасауға, жауапкершілікті сезіне білуге, нәтижеге жетуге ұмтылу үшін білім бәсекесіне түсуіне, тарихи фактілерді жаттауға, ой қорыта алуға, сонымен қатар, тақырыпты меңгерте отырып, оқушыларды Отан сүйгіштікке, адамгершілікке, елжандылыққа тәрбиелеу.

дамытушылык: Оқушыларды жаңа сабаққа жан-жақты қатыстыра отырып, логикалық ой-өрісін дамыту, оның қабілетіне сәйкес жеке құзырлылығын дамыту.

  1. Сабақтың мазмұны: І-ІІІ кезеңдік құзыретті тапсырмалар ( төменде оқушының жұмыс дәптерінде және мұғалімге арналған жауаптар - кілтінде берілген)

  2. Сабақтың әдіс-тәсілі: І кезеңде - сұрақ - жауап. ІІ кезеңде - а) миға шабуыл; ә) оқулықтан іздену; контур картада белгілеу әдісі; ІІІ кезеңде - Практикада бекіту әдісі, тапсырмаларды топтық және өз бетімен біртіндеп орындату арқылы бағалау әдістері.

  3. Формасы: І кезеңде- фронтальды, жеке; ІІ кезеңде- а) фронтальды; б) топтық; ІІІ кезеңде: а) топтық; б) кезеңде-жеке.

  4. Көрнекіліктер: І кезеңде - on - line тақтасы, жұмыс дәптері, слайдтар, мұғалім мен оқушылардың бағалау парақтары; ІІ кезеңде - а ) оқулық, слайдтар; б) оқулық, жұмыс дәптері, контур-атлас т.б карталар; в) оқулық, жұмыс дәптері, бағалау парақтары. ІІІ кезеңде -слайдтар, жұмыс дәптері, бағалау парақтары.



Сабақтың өту барысы:



І кезеңде: а) ұйымдастыру; ә) мақсат қою; б) үй тапсырмасын тексеріп, өзі-өзінді бағалауды үйрету, бағалау парақтарына бағаны белгілеу;

ІІ кезеңде: а) оқушылардың топта және өз бетімен жұмыс дәптерінде берілген жетелеуші тапсырмаларға оқулықтан жауап іздеуі. ә) тақтамен, оқулықпен жеке жұмыс, оқушылар бір-бірін бағалауды ұйрету. б) қалалардың орталасуын анықтау, мұғалімнің көмегімен Қазақстан жеріне казак қоныстану ерекшеліктері мен бекіністердің пайда болуы туралы дискуссия жүргізу; в) сергіту сәтті негізінде мұғалім оқушылармен қалалар туралы әңгімелесу.

ІІІ кезеңде - а) оқушылардың топта және өз бетімен сабақта өткен материалды бекіту үшін І-ІІІ деңгейлік тапсырмалар орындайды. ә) орындалған тапсырмаларды оқушылар бір-бірін және мұғалімнің тексеруінен кейін бағаларын бағалау парақтары белгілеп отырады, жинап алған бағаларын қорыту, оларды оқушылардың жеке журналдарына тіркету және қалған тапсырмаларды үйде аяқтап келуге беру. б) мұғалім өзінің және оқушылардың бағалау парақтары жиналған бағаларын салыстырып, ортақ бағаны, өзінің жеке журналына және сынып журналына баға түрінде тіркеуі.


Оқушыларға берілетін тапсырмалар

І кезең. Ұйымдастыру кезеңі

І. Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушыларды түгендеу,

- сабаққа бағыттау,


ІІ. Мотивациялық ізденіс.

  • мақсат қою.

  • жақсы сөз айту.

Өткен материалдардың қайталау тапсырмаларын үйден орындап келу.


Теориясы: «Білу»

(Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)


Теориясы: «Талдау» (салыстыр, ерекшелігі неде? т.б. және ең бастысын бөліп шығар)

ІІІ. Ұй жұмысын тексеру.

1) жеке тапсырмалар. Таратпа материалдар.

Карточка №1

Қоныс аударушы шаруалардың тұрғын үй салуының ерекшелігі неде еді?




Карточка №2

Жаңа жерге келген орыс шаруалары қандай қиындықтарды басына кешірді?





Карточка №3

Өлкеге қоныс аударушы шаруалардың негізгі кәсібін атап көрсетіндер.




Карточка №4

Мал, шаруашылығы омарта, балық аулау және бау-бақша өсіру сияқты кәсіптер шаруалар арасындағы шаруашылық қатынастардың қандай болғаны туралы айтып беріндер.


Карточка №5

Қоныс аударушы орыс шаруалары мен жергілікті қазақтардың арасындағы шаруашылық қатынастардың қандай болғаны туралы айтып беріңдер.




2) Ортақ тапсырмалар. Шаруалардың өмірі мен тұрмысын салыстырындар.



Қазақ малшылары. Ресей шаруа дикандары.


Шаруашылық, мәдени ортақ байланыстары.



ІІ кезең. Жаңа тақырыпты өз бетіңмен меңгеріп көр.

(Төмендегі жетелеуші тапсырмалар арқылы)


Теориясы: «Жинақтау» (Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, сөзжұмбақ, ребус, т.б. толықтыру.)



Миға шабуыл. Ортақ сұрақ. Сендер қандай Қазақстан қалаларын білесіндер?



1-тапсырма. Фишбон. Төмендегі схеманы толтыр. Кім тез.

Орал



Солтүстік -

Батыс

Қазақстан

қалалары





1

2

3

4

5




Гурьев (Атырау)

Тапсырма сұрақтары:

  1. Іргесі қаланды.

  2. Қаланың аты ауыстырылды.

  3. Орналасты.

  4. Қала халқының саны.

  5. Ерекшелігі.



Теориясы: «Білу»

(Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)



Оқушыларды топқа бөліп, тапсырма беру.



2-тапсырма. Бос ұйяшықтарға тиісті сөздер жазып, толықтыр.



1-топ.

ХҮІІІ-ғасырдағы салынған қалалар.


Қалалар



Павлодар



Өскемен


Петрапавл


Семей


Қаланды





Қала мәртебесі

берілді.





Орналасты.





Қала халқының саны.





Шаруашылық жетістіктері.





Өнеркәсібі





Белгілі тұрғыны.







2-топ.


ХІХ ғасырдың бірінші жартысында Қазақстандағы әскери бекіністер ретінде

пайда болған қалалар.


Сұрақтар


Негізі

қаланды


Қала мәртебесі

берілді.


Орналасты.

Қала халқының саны.

Қала тұрғындарын кәсібі, шаруашылығы

Көкшетау






Қарқаралы






Атбасар






Көкпекті






Ырғыз






Торғай






Зайсан











Теориясы: «Білу»

(Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)



Оқушыларды топқа бөліп, тапсырма беру.



3-тапсырма. Тиісті сөздерді орындарына қойып, сөйлемдерді толықтыр.



2-топ.

Шаруалардың қазақстанда қоныс аудару барысында пайда болған қалалар.


1. Қазақстандағы қалалардың шаруалардың қоныс аудару барысында ..........., ..............., .................пайда болды.

1.1 Ақтөбе қаласы жергілікті халық ... .......... деп атайтын бекініс ретінде ....... жылы салына басталды. ..... ғасырдың бас кезінде онда ................тұрғын болды. Қала халқы саны оның төңірегінде орналасқан ............................................... есебінен арта түсті.

1.2 Қостанай (......................) ................... облысындағы ең үлкен қала болды. Оның негізі ............

қаланды. Қала осы өлкенің ................. және .............. орталығына айналды. Онда ......... астам сауда орындары болды. Қала тұрғындары ................... де айналысты. .............. қала мен қала маңындағы халықтын саны ............ адамға жетті.

1-топ.

Жетісі мен оңтүстік Қазақстандағы қалалар.


  1. Жетісу мен Оңтүстік Қазақстандағы қалалар ірі ............, ............... және ..........орталықтары еді. Бұл аймақта .......... жылы ........... 23 мыңдай, ..............- ............ , ................- ............... , Перовскіде (.................) - .................. адам тұрды.

  2. Сонымен, қарастырып отырған кезеңде .................. аумағында бірқатар ........... ................ пайда болды. Олардың пайда болуы негізгі себебі ................................ ......................................................мақсаттарында жатыр еді.




ІІІ кезең. Сабақты бекіту. Тапсырмаларды біртіндеп орындап,

алған білімдерін тексеру.



Теориясы: «Талдау» (салыстыр, ерекшелігі неде? т.б. және ең бастысын бөліп шығар)

«Талдау» (салыстыр, ерекшелігі неде? т.б. және ең бастысын бөліп шығар)



Оқушыларды топқа бөліп, тапсырма беру.

1-деңгейлік тапсырма.



1-топ.

Қазақстан аумағындағы қалалар қандай болғаның сипаттап, тарихтағы маңызды орнын

бос торшаларға тауып жаз.




Қазақстан аумағындағы қалалар.

2-топ.

Семантикалық карта. Cәйкестендір, дұрысын «+» белгісімен белгіле.

Тұрғындар саны

Қалалар

5 мың

2,6 мың

2,8 мың

1 мың

900

адам

10 мың

10

мың

23

мың

16

мың

12

мың

5

мың

Гурьев

+

Өскемен


+


Көкшетау

+

Атбасар


+


Көкпекті

+

Ырғыз


+


Торғай

+

Верный


+


Жаркент

+

Әулеата


+


Перовскіде

+



Теориясы: «Жинақтау» (Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, сөзжұмбақ, ребус, т.б. құрастыр.)


2-деңгейлік тапсырма.

Сөзжұмбақ «Қалалар». Жауаптарын тауып жаз.



1.

2.

Қ


А


Л

4.


А


Л


6.


А

Р

3

    5

    7

    Тапсырма сұрақтары:

    1. Торғай облысындағы ең үлкен қала. Оның негізі 1879 жылы қаланды.

    2. ХХ ғасырдың бас кезінде 3 мыңға жуығы тұрған қала. Қала 1869 жылы қаланды.

    3. Солтүстік -Батыс қазақстандағы ескі қалалардың бірі.

    4. Алғашқы аты (Жеменей) еді. Қала 1964 жылы қаланды.

    5. Каряков бекінісінің атымен Керегіжар деген жерде салына басталды.

    6. Қалада қоғамдық саябақ ашылды. 1824 жылы қаланды.

    7. Есілдің бойындағы Қызылжар жерде салынды. Қалада 446 сауда орны болды.


    Практикасы: «Баға беру» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)



    3-деңгейлік тапсырма.

    Сен қалай ойлайсың, Қазақ жерінде қалалардың пайда болуы қазақ қоғамына тиімді немесе тиімсіз бе?

    Менің ойымша ................................................................................................................................

    ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

    Ұй жұмысы.


    1-тапсырма. 224 - беттегі, 1-6 -сұрақтар мен тапсырмалар.

    2-тапсырма. Қазақстанның бір қаласын тандап баяндама жазып келу.

    Үй жұмысы:

    Карточка №1

    Қоныс аударушы шаруалардың тұрғын үй салуының ерекшелігі неде еді?





    Карточка №2

    Жаңа жерге келген орыс шаруалары қандай қиындықтарды басына кешірді?




    Карточка №3

    Өлкеге қоныс аударушы шаруалардың негізгі кәсібін атап көрсетіндер.


    Карточка №4

    Мал, шаруашылығы омарта, балық аулау және бау-бақша өсіру сияқты кәсіптер шаруалар арасындағы шаруашылық қатынастардың қандай болғаны туралы айтып беріндер.

    Карточка №5

    Қоныс аударушы орыс шаруалары мен жергілікті қазақтардың арасындағы шаруашылық қатынастардың қандай болғаны туралы айтып беріңдер.








    Шаруалардың өмірі мен тұрмысын салыстырындар.

    Бір-бірінен не үйренді.



    Қазақ малшылары. Ресей шаруа диқандары.

    Егінді қолдан суару тәсілдерін үйренді. Қар тоқтату, арық қазу өнерін. Малды, әсіресе жылқы мен қойды көбірек ұстауды. Күш көлігі ретінде түйені пайдалану.

    Ауыл шару-қ машиналарын, еңбек құралдырды. Астық қамбаларын, жел диірмендер. Орамжапырақ пен картопты өндеу тәсілдерін. Омарташылық, жеміс-жидек пен көкініс өсіруді.

    Екі жақты ынталы болды.

    Шаруашы-лықпен алмасуы.

    Шаруашылық, мәдени қатынас.



    1-топ. 2-тапсырма. Бос ұяшықтарға тиісті сөздер жазып, толықтыр.

    ХҮІІІ-ғасырдағы салынған қалалар.


    Қалалар


    Сұрақтар


    Павлодар



    Семей



    Петрапавл


    Өскемен

    Қаланды

    1720 ж.

    1718 ж

    1752 ж.

    1720 ж

    Қала мәртебесі

    берілді.


    1861 ж. штаттан тыс қала,

    1868 ж. уездік қаласы.

    1822 ж.округ қаласы,

    1854 ж.облыс орт. қаласы.

    1807 ж,

    1822 ж.

    округ қаласы.

    1804 ж,

    1868 ж. уездік қала.

    Орналасты.


    Ертістің оң жағалауында, Қаз.Солт-шығысында.

    Ертістің оң жағалауында.

    Қазақстан-ң Шығысында.

    Есіл бойын-ғы Қызылжар деген жерде.

    Қазақстан-ң Солтүстігінде.

    Ертістің оң жақ бетінде, оған Үлбі өзенін құятын жерде.

    Қазақстан-ң. Шығысында.

    Қала халқының саны.


    ХХ ғ бас-да

    31 мың

    -

    ХХ ғ бас-да

    3 мың

    1900 ж. 10 мың

    Шаруашылық, қоғамдық жетістіктері.

    Пороход тоқтайтың аймақ, мал өнімдері мен фабрика зауыттар шығаратын өнім түрлері.

    Көшелерде керосин шамдары, қітапхана,

    егіншілікпен айналысты..

    Сауда орталығы,

    446 сауда орталығы,

    Сауда айналымы

    4 млн. сом.

    Айырбас сарайы ашылды.

    Егіншілікпен, омарта шаруашылық, мал өсіруімен.

    Өнеркәсібі


    Мыс және көмір кеніштеріне, тұз өндірісіне жақын болды.

    Бу машиналары, арақ-шарап қайнататын, жүн жуатын, май шайқайтын,

    Сабын қайнататын, кірпіш шығаратын, ашытқы дайын-н зауыттар.

    Май шайқайтын, тері илейтін, жүн жуатын, қой терісінен киім тігерін кәсіпорындар.

    -

    Белгілі тұрғыны.


    А.И. Деров,

    Майра Шамсудинова

    -

    -

    -



    1-тапсырма. Фишбон. Төмендегі схеманы толтыр. Кім тез?


    Орал


    Қазақ шабуылынан қорғау міндеттін атқарды. Казактардың астанасы және әдет-ғұрыптың, облыс орталығы

    болды.

    Солт-батыс Қаз-н. Жайық өзенінің жағалауында.

    ХҮІІ ғас. бас кезіңде. Жайық қалашығы деп аталып келді.

    ХХ ғас. бас кезіңде 50 мың.

    1775 ж.


    Солтүстік -

    Батыс

    Қазақстан

    қалалары



    5

    3

    1

    2

    4

    Балық өнеркәсібі дамыды. Теңіз сауда саттық. Бау-бақша өсіру.

    ХҮІ ғас.

    1868 ж уездік қаласыны айналды.

    Жайық өзенінің оң жағалауында.


    ХХ ғас. бас кезіңде 10 мың.








    Гурьев (Атырау)

    Тапсырма сұрақтары:

    1. Іргесі қаланды.

    2. Қаланың аты ауыстырылды.

    3. Орналасты.

    4. Қала халқының саны.

    5. Ерекшелігі.






     
     
    X

    Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

    После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

    Кнопки рекомендации:

    загрузить материал