- Учителю
- ҰЛы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы
ҰЛы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
Күні: 20.11.2014 ж
Сынып - 7 «А»
Сабақтың тақырыбы:
Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы
Сабақтың мақсаты:
Орта ғасырлардағы Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы туралы білім беру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Ой-толғау, деңгейлік тапсырмалар, сұрақ-жауап, тірек-сызбалармен жұмыс,электронды оқулық
Сабақтың көрнекілігі:
Сызбалар, «Ұлы Жібек жолы» кестесі, ҚР картасы, АКТ
Күтілетін нәтиже:
-
Ұлы Жібек жолының Қазақстан үшін маңызын біледі;
-
Қала құрылысымен танысады;
-
Тақырыптың мазмұнын ашады;
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
III.Үйге тапсырма беру.
-
§25- параграфты оқып келу,
-
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
-
Қосымша материалдармен жұмыс жүргізу
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының әрекеті
1. Қызығушылығын ояту:
Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі.
Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады.
Үй тапсырмасын сұрау
Ой-ашар әдісі және кім жылдам? әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрайды.
Ұлы Жібек жолыОй -ашар.
-
ҰЖЖ тармақтарын көрсетіңдер ?
-
І деңгей. Үй тапсырмасын бекітуге арналған тапсырмалар.
2. Мағынаны тану:
Тақырыпты,жоспарды дәптерлеріне жаздырады,тақырыпшаларды үш топқа бөліп береді.
ҰЛЫ - 1.
ЖІБЕК - 2. Қазақстан үшін маңызы
ЖОЛЫ - 3.
№1 тапсырма.
Оқулықтың мәтінін, картаны пайдаланып, ортағасырлық қалалардың аттарын жаз.
-
№
Қалалар
Қай өңірлерде орналасқан
№2 тапсырма.
Кестені толтыр. Ұлы Жібек жолы бойындағы 4 патшалық?
№ тапсырма (Картамен жұмыс)
Оқушылар білімін бекіту
Тақырып бойынша түйін шығарту
Тест жұмысы
1.Орта ғасырлық қала бөліктері?
А) 2
Ә)3
Б)4
2.Қаланың орталық бөлігі?
А) Рабат
Ә)Шахристан
Б)Цитадель
3.Рабат қаланың қай бөлігі?
А) еңбекші халық
Ә)қызметкелер
Б)байлар
4.Шахристан қаланың қай бөлігі?
А) қызметкерлер
Ә)қарапайым халық
Б)орталық бөлік
Сергіту сәті: «жаңбыр жауар себелеп»
Оқушылар сергіту сәтін орындайды.
Ой толғаныс:
Ұлы Жібек Жолы бойында саудагер болсам...
Эссе
Оқушылар өз ойын жеткізеді.
Бағалау:
Бағдаршам тәсілі.
Критериалды бағалау