- Учителю
- Жанқожа батыр және Есет батыр
Жанқожа батыр және Есет батыр
Тексерілді
ОІМ_______________ Е.Дайнашов
16.01.16 ж
8 «д»
Қазақстан тарихы
.Койбагарова
Сабақтың тақырыбы
Қазақ халқының Хиуа үстемдігі мен патша әкімшілігінің отарлау саясатына қарсы азаттық күресі
Сілтеме
1.Қазақстан тарихы оқулығы (З.Қабылдинов),А.Қайыпбаева
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық
Сабақтың мақсаты
ХІХ ғ.50 жылдарындағы Жаңқожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлының Сыр бойында патша үкіметіне және орта Азия хандықтарына қарсы азаттық күрестері туралы түсіндіру ,патриотизмге тәрбиелеу,еліне ,жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру
Оқыту нәтижесі
ХІХ ғ.50 жылдарындағы Жаңқожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлының Сыр бойында патша үкіметіне және орта Азия хандықтарына қарсы азаттық күрестері туралы түсінеді ,патриотизмге тәрбиеленеді,еліне ,жеріне деген сүйіспеншілігі артады
Қамтылатын модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
СТО ,Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар
Миға шабуыл,сәйкестендіру тесті,шеңбер бойымен ,Венн диаграммасы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Уақыты
Оқушының әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, 4 топқа бөлу
Бағалау парақшаларын тарату,алтын ережені сақтау
3 мин
солтүстік,оңтүстік,батыс,шығыс (бағыт бойынша)
2.Үй тапсырмасы:
Сәйкестендіру тестін орындайды,хр. кесте құру
Сәйкестендіру тесті
Қызығушылығын ояту
2 мин
Эл. оқулық
Жаңа сабақ:
20 мин
1 топ Солтүстік тобы
Жанқожа батыр2 топ Оңтүстік тобы
3 топ Батыс тобы
4 топ Шығыс тобы
Ой толғаныс
5 мин
Есет батырВенн диаграммасы
Ерекшелігі ерекшеліг
Қорытынды:
Бағалау:
2 мин
Халық көтерілістері қазақ халқының бойында бостандықты аңсаған рухтың өшпегендігін ,тәуелсіздікпен азаттыққа деген ұмтылысының зор екенін көрсетіп берді.
Үйге тапсырма:
1 мин
Жанқожа,Есет батырлар туралы қосымша іздену
Рефлексия
2 мин
Сабақ туралы өз пікірлерін жазып қалдырады
Тексерілді
ОІМ_______________ А.Сарғожаева
18.01.16 ж
6 «г,в»
Д.тарихы
Л.Койбагарова
Сабақтың тақырыбы
Ежелгі Үндістан
Сілтеме
1. 6 сыныпқа арналған Дүниежүзі тарихы оқулығы (Т.Төлебаев,Р.Құсайынова)
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық
Сабақтың мақсаты
Ежелгі Үндістанның табиғат жағдайы,ежелгі қалалары,Үнді мемлекетінің құрылуы туралы түсінеді,үйренеді
Оқыту нәтижесі
Ежелгі Үндістанның табиғат жағдайы,ежелгі қалалары,Үнді мемлекетінің құрылуы туралы түсінді,үйренді
Қамтылатын модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
СТО ,Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар
Сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс , ортада қаламсап
Мұғалімнің іс-әрекеті
Уақыты
Оқушының әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, 1-4 санау арқылы топқа бөлу
Бағалау парақшаларын тарату,алтын ережені сақтау
3 мин
1,2,3,4 санау арқылы 4 топқа бөлінеді
2.Үй тапсырмасы:
1.А.Македонскийдің Орта Азия жеріне басып кірген жылы? (б.з.б 330 ж)
2.Грек-македондықтарға қарсы күрескен сақ жауынгері? ( Спитамен)
3.Ол 3жыл бойы жаумен қандай тәсіл арқылы күресті? (партизандық)
4.Орта Азия халықтарын ата? (бактриялықтар,соғдылар,сақтар)
5.Жауға қарсы соғыс өнерін дамытқан патша,батырлар?( Томирис,Спитамен)
Қызығушылығын ояту
2 мин
Топтастыру: «Үндістан»
Жаңа сабақ:
20 мин
1 топ - Ежелгі Үндістан табиғаты
2 топ -Үнді мемлекетінің құрылуы
3 топ - шаруашылығы
4 топ -Әлеуметтік қатынастар
Ой толғаныс
5 мин
Ортада қаламсап
1.Үндістандағы ең ірі өзен? (Ганга.)
2.пенджаб елін қалай атаған? ( «Бес өзен елі»)
3.Тайпа көсемдерін қалай атады? (раджа)
4.Жаңа билеушілер әулетін енгізген сарай қызметшісі? (Чандрагупта)
5.Чандрагупта әулеті қалай аталды?( Мария)
Қорытынды:
Бағалау:
2 мин
Басқа елдерге қарағанда Үнді қоғамы касталық жүйемен ерекшеленеді
Үйге тапсырма:
1 мин
Мазмұндау,тақырып соңындағы тест сұрақтарына жауап беру
Рефлексия
2 мин
Сабақ туралы өз пікірлерін жазып қалдырады
Тексерілді
ОІМ_______________ Е.Дайнашов
18.01.16 ж
8«д»
Д.тарихы
Л.Койбагарова
Сабақтың тақырыбы
Ұлыбританияның Конституциялық құрылымы
Сілтеме
1. 8 сыныпқа арналған Дүниежүзі тарихы оқулығы (Т.Төлебаев,Р.Құсайынова)
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық
Сабақтың мақсаты
ХІХ ғ. ІІ жарт. Парламенттік реформалар ,экономикадағы даму ерекшеліктеріжәне сыртқы саясаттағыөзгерістер туралы түсінік беру,үйрету
Оқыту нәтижесі
ХІХ ғ. ІІ жарт. Парламенттік реформалар ,экономикадағы даму ерекшеліктеріжәне сыртқы саясаттағыөзгерістер туралы түсінеді,үйренеді
Қамтылатын модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
СТО ,Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар
Сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс , ортада қаламсап
Мұғалімнің іс-әрекеті
Уақыты
Оқушының әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, 1-4 санау арқылы топқа бөлу
Бағалау парақшаларын тарату,алтын ережені сақтау
3 мин
1,2,3,4 санау арқылы 4 топқа бөлінеді
2.Үй тапсырмасы:
1.Ирандағы мемлекеттік меншік ?(дивани)
2.Янычарлар қай мемлекеттегі жалдамалы әскер?(Түріктер)
3.Ирандағы Сефевид әулеті тұсындағы астанасы?(Исфахан)
4.Орыс-Швед соғысы болған жылдар?(1700-1721 ж)
5.1644-1912 ж.Қытайдағы империя?(Цинь)
Қызығушылығын ояту
2 мин
Топтастыру: «Парламент»
Жаңа сабақ:
20 мин
1 топ - ХІХ ғ. ІІ жарт.парламенттік реформалар
2 топ -Англияның экономикалық дамуының ерекшеліктері
3 топ - Англияның сыртқы саясаты
4 топ -Парламенттік реформа үшін күрес
Ой толғаныс
5 мин
Ортада қаламсап
1.1811-1812 жж. Луддашылар көтерілісінің мәні? (Лудда алғашқы машинаны қиратты)
2.ХҮІІ ғ. Соңында Англияда қалыптасқан екі партия? ( Тори,Виги)
3.Парламент қандай палаталардан тұрды? (жоғарғы,төмен)
4.1764 ж. «Дженни» атты механикалық ұршықты ойлап тапқан? (Дж.Харгривс)
5.1771 ж.Р.Аркрай ойлап тапқан құрылғы?( су доңғ. Тоқыма фабрикасы)
Қорытынды:
Бағалау:
2 мин
Жарты ғасырға созылған үздіксіз реформалар барысында Британияның саяси құрылымы демократиялық сипат алды.Кезекте консерваторлар мен либералдар арасында саяси курес пайда болды.
Үйге тапсырма:
1 мин
Мазмұндау,тақырып соңындағы тест сұрақтарына жауап беру
Рефлексия
2 мин
Сабақ туралы өз пікірлерін жазып қалдырады
ОІМ_______________ Е.Дайнашов
18.01.16 ж
11«ә,б»
Д.тарихы
Л.Койбагарова
Сабақтың тақырыбы
Американ оккупациясы және Жапонияны демилитарландыру
Сілтеме
1. 11 сыныпқа арналған Дүниежүзі тарихы оқулығы (Қ.Қожахметов,Ә.Шүпеков)
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық
Сабақтың мақсаты
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы,Потсдам келісімінің мәні,Жапонияның саяси жағдайы ,сыртқы сыртқы саясаты туралы түсіндіру және үйрету
Оқыту нәтижесі
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы,Потсдам келісімінің мәні,Жапонияның саяси жағдайы ,сыртқы сыртқы саясаты туралы түсінеді және үйренеді
Қамтылатын модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
СТО ,Оқытуды басқару және көшбасшылық
Тапсырмалар
Сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс , ортада қаламсап
Мұғалімнің іс-әрекеті
Уақыты
Оқушының әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, 1-4 санау арқылы топқа бөлу
Бағалау парақшаларын тарату,алтын ережені сақтау
3 мин
1,2,3,4 санау арқылы 4 топқа бөлінеді
2.Үй тапсырмасы:
1.Г.Трумэн билікке келген жыл?(1948 ж.)
2.Тафт-Хартли заңы қашан қабылданды?(1947 ж)
3.1960 ж.наразылықтар өкілі,афроамерикандық жас діни қызметкер?(Мартен Лютер Кинг)
4.Р.Рейган басқарған жылдар ?(1980-1988 жж)
5.Билл Клинтон билік еткен жылдар?(1992-2000 ж)
Қызығушылығын ояту
2 мин
Топтастыру: «Жапония»
Жаңа сабақ:
20 мин
1 топ - Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның
2 топ -Жапонияның экономикалық жағдайы
3 топ - Жапонияның саяси жағдайы
4 топ -Жапонияның сыртқы саясаты
Ой толғаныс
5 мин
Ортада қаламсап
1Потсдам келісімі қашан болды?(1945 ж.2.09)
2.АҚШ-тың даму жолымен буржуазиялық бағыт ұстанған партиялар?(либерал,демократиялық)
3.Жапон экономикасының дамуына әсер еткен соғыс?(1950-1953 жж. Корей соғыстары)
4.1954 ж. екі ел арасындағы араздықты тоқтату келісіміне қол қойған елдер?(КСРО-Жапония)
5.Жапон-Қытай қатынастары қай жылы реттелді?(1972 ж,1978 ж)
Қорытынды:
Бағалау:
2 мин
Жапон компаниялары Қазақстанда мұнай-газ көздерін ашып,олардың өңдеу ісіне,түсті металл қорларые бірігіп пайдалануға атсалысып келеді.
Үйге тапсырма:
1 мин
Мазмұндау,тақырып соңындағы тест сұрақтарына жауап беру
Рефлексия
2 мин
Сабақ туралы өз пікірлерін жазып қалдырады
6 сыныптар үшін Д.тарихтан 11.01.16 ж. қайталау тест
1.Александа Македонский Орта Азияға басып кірген жыл?
А) б.з.б 320 ж Ә) б.з.б 350 ж Б)б.з.б 330 ж
2.Александрдің алғашқы басып алған қаласы?
А) Сайрам Ә)Самарқан Б) Сталинград
3.Самарқан қай елдің астанасы?
А) Соғды Ә) сақ Б)парсы
4.Орта Азия халықтарына қарсы күресте Александрдің әрекеті?
А) жеңді Ә) күресті жалғастырды Б) ауыр жараланды
5.Александр сақтарға қарсы күресте кімдерге үміт артты?
А) үнділерге Ә) ақсүйекте мен байларға Б) кедейлерге
6.Грек-македондықтарға қарсы күрес орталығы болған қала?
А) Бактрия Ә)Самарқан Б)Сайрам
7.Көтерілістің ержүрек қолбасшысы ?
А)Спитамен Ә)Скунха Б) Шырақ
8.Спитаменнің ұйымдастыруымен Самарқанға кірген жыл?
А)б.з.б 330 ж Ә) б.з.б 329 ж Б)б.з.б 320 ж
9.Көтеріліс кезінде Спитамен қандай тәсілмен күресті?
А) далалық Ә) жеке Б)партизандық
10.Александар өлім жазасына кескендер саны?
А) 20 ақсүйек Ә) 30 ақсүйек Б)30 жауынгер
11. Орта Азия халықтарын -
А) үнді,ауған,неміс Ә)қазақ,сақ,соғды Б)соғды,сақ,бактриялық
12.І Дарий басқыншылығына қарсы күрескен сақ жауынгері?
А) Шырақ Ә)Спитамен Б)Схунка
13.Сырдария жағасында Александрдің бұйрығымен салынған қала ?
А) Александрия Эхата Ә) Маракана Б)Мемфис
14.Сақтар гректерге қарсы кімдермен одақ құрды?
А) парсылармен Ә) қытаймен Б) македониямен
15.б.з.б 529 ж. сақ патшайымы қарсы күрескен парсы патшасы?
А)І Дарий Ә)ІІ Дарий Б)Кир
16.І Дарийге қарсы күрескен сақ көсемі ?
А)Спитамен Ә)Шырақ Б)Скунха
17.Александрдің отаны?
А) Италия Ә)Германия Б)Македония
18.Әлемнің «Жеті кереметінің » бірі Александр салдырған құрылыс?
А) «Родос алыбы» Ә) «Александр шырағы » Б) «Аспалы бақ»
19.І Дарий енгізген жаңалық?
А) ақша Ә) карта Б) компас
20.І Дарийден қалған жартастағы жазу?
А)Руна Ә) түрік Б) Бехистун
21.Парсы тіліндегі ең көне шығарма?
А) Құран Ә) Авеста Б) Библия
22.Авестада насихатталған ілім?
А) Заорастризм Ә) манихейлік Б) заратуштра
23.Парсы жерін І Дарий неше әкімшілік аймаққа бөлді?
А) 20 Ә) 18 Б)36
24.Б.з.б 55 жылы Сирия жеріне басып кірген рим қолбасшысы?
А)Кир Ә) Красс Б) І Дарий
25.Рим шабуылынан сескенген Парфия билеушісі кімнен көмек сұрады?
А) Сақтардан Ә) бактриялықтардан Б) парсылардан