- Учителю
- Открытый урок по истории на тему 'Сақтар мәдениеті' (10 класс)
Открытый урок по истории на тему 'Сақтар мәдениеті' (10 класс)
Сабақ жоспары
Күні: 19.10.2015
Пәні: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Исагулова Жанерке Омаржановна
Сынып: 10
Тақырыбы: Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы, идеологиясы
Мақсаты: сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы мен идеологиясындағы айырмашылықтарды түсіндіру, термин сөздермен жұмыс жасау, сақ мола обалары түрлерінің модельдерін құрастыру, топпен тапсырмаларды орындау, тақырыпты зерттеу.
Күтілетін нәтиже:
-
сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысын зерттейді;
-
тақырыпта өткен термин сөздерді үйренеді;
-
сақтардың идеологиясы туралы мәлімет алады;
-
тақырып бойынша тапсырмаларды орындап, топта талқылайды;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Диалогтік оқыту, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар беру,
Блум таксономиясы
Сабақта қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер (ЖТ), Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану (АКТ ), сыни тұрғыдан ойлау (СТО), талантты және дарынды балаларды оқыту (Т&ДБО), жас ерекшеліктеріне қарай оқыту, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурс
Сабақ барысы
Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау, Сыныптағы психологиялық ахуалды көтеру үшін оқушыларға конфет ашқызып, сол конфет түрі арқылы топқа бөлу
Топқа бөлінеді (2 топ)
Қағаздар
Оқулық
Компьютер
Үй тапсырма сын сұрау
Сақтардың мәдениеті
Слайд шоу қорғау
"Алтын киімді адам" туралы
Сұрақтарға жауап береді, үй тапсырмасын айтады.
Слайд жұмысын қорғайды
Жаңа сабақ
Білу
Жаңа сабақ бойынша жалпылама түсінік беріп кетеді. Тақырып бойынша слайдпен ақпарат береді.
Отбасы (әке, бала, немере)
Ру
Тайпа
1-ресурс
Сақтардың мола-обаларының жіктелуі
(Модель қорғау)
3 түрін көрсету
2-ресурс
Слайдтан көрсету:
Геродот: "Скифтердің жері өте кең еді, сондықтан ол елді әр ұлына тиісті етіп үш патшалыққа бөлді. Үш патшалықтың біреуіне жерді қалған екеуінен көп артық берді". Скифтер жұрты үш патшалыққа бөлініп, әрқайсысын басилей басқарған.
3-ресурс
Табынуы туралы мәлімет
Сақтардың ең бір қасиеттеген, табынған құдайы күн болған.
Жаңа сабақ бойынша слайдтан мәлімет алады, ресурстармен жұмыс жасайды.
Модельдерін қорғайды
АКТ пайдалану (интеракт.тақта, през.
модель
Түсіну
Сақ қоғамы:
Жауынгерлер
Қызыл, сары-қызыл
Абыздар
Ақ
Малшылар мен егіншілер
Сары мен көк
Сақ тайпалары:
Парадарайа
Қара теңіз, Сырдария мен Амудария
Тиграхауда
Сырдария, Жетісу
Хаумаварга
Мургаб аңғары
Термин сөздермен жұмыс:
Басилей, басилев - сақ-скифтердің ел басқарушылары
Дромос - қабірханаға баратын дәліз
Картамен жұмыс:
Сақ тайпаларының өмір сүрген жерлерін картадан көрсету
Сақ қоғамы мен сақ тайпалары туралы мәлімет алады.
Термин сөздердің мағынасын зерттейді және сақ тайпаларының орналасқан жерлерін картадан көрсетеді.
Слайд
Карта
Дәптер
Қолдану
Постермен жұмыс:
"Сақтар мен скифтердің дүниетанымындағы үштіктің культі"
Оқушылар тақырыптан түсінгенін постерге түсіріп қорғайды
Постер маркерлер
Т.б.
Сергіту сәті
Видео
Видео көріп бірге өлең айту
Интерактивті тақта
Анализ
Синтез
Оқушылардың орындаған тапсырмаларын талқылау, талдау
12 сөз
Отбасы
Геродот
Басилей
Өлген адамды жерлеу
Дарий
Алтын киімді адам
Дромос
Хаумаварга
Парадарайа
Тиграхауда
Аң стилі
Патриархат
Тапсырманы топта және сыныппен талқылайды.
Жаңа тақырып бойынша бір сөз алып соған талдау айтады.
Қағаз
Бағалау
Тақырыпқа баға береді, қорытынды жасайды. Бағалау парақшасы бойынша бағалаушы әр оқушының алдына бағасын белгі арқылы қояды
Стикер
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма
Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы, идеологиясы
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады
Оқулық күнделік
Рефлексия
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын стикерге жазып қалдырады
Стикер
Қолданыл ған әдебиеттер
-
Мұғалімге арналған нұсқаулық. Үшінші (негізгі) деңгей. 2013 ж.
-
10-сыныпқа арналған Қазақстан тарихы
Тексерілді: 19.10.2015