7


  • Учителю
  • Урок '1916 ж улт-азаттык козгалыс'

Урок '1916 ж улт-азаттык козгалыс'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

М.Шоқай: «Ұлттық зиялы деп кiмдердi айтамыз? Бiр қарағанда, же ңiл көрiнгенiмен, шын мəнiнде бұл сауалға дұрыс жауап қайыру оңай емес. Оқыған, тəрбие көрген адамның бəрiн "зиялы" деп атап, оны сол адам өзi тəн болған ұлттың "ұлттық зиялысы" қатарына қоса беруге болады деп ойласақ, сөзсiз қателесемiз. Бiздiңше, белгiлi бiр мұрат мақсаттардың соңында жүрген жəне сол белгiлi мұрат-мақсаттар төңiрегiне жиналған оқымыстыларды ғана зиялы деп айтуға болады. Ұлттық зиялылар қатарына тек өз халқының саяси, экономикалық жəне əлеуметтiк дамуына қалтқысыз қызмет ете алатын адамдар ғана кiре алады. Зиялылардың мiндетi ұлы да қасиеттi болуы себептi өте ауыр. Халықты ұлт-деңгейiне көтеру, яғни жерi, суы, қазынасы, тiлi мен дiнi бар болған халық бұқарасын бiрлестiрiп, олардың санасын бiр тұтас саяси, əлеуметтiк, ұлттық санаға жеткiзуде ұлы тарихи мiндеттiң маңызды бiр бөлiгi зиялылардың үстiне жүктеледi». Міне, Алаштың ардақты ұлы Мұстафаның зиялылыққа берген анықтамасы осындай.

Күні: 21.10.15ж

Сыныбы: 11а

Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс

Сабақтың мақсаты:

1.«Білген сайын келеді біле бергім, біле беру емеспе тілегі елдің». Отан тарихын, соның ішінде 1916 жылғы Ұлт-азаттық көтерілістің себеп -салдары, қозғаушы күші, нәтижесі, тарихи маңызы турасында білім беру.


2.«Бабалар ерлігі-ұрпаққа үлгі». Оқушыларды өз елінің бабалары сияқты елін қорғауға, ерлікке, Отанын құрметтеуге тәрбиелеу.


3.Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін, қызығушылығын арттырып, ойлау, сөйлеу, танымдық, ізденімпаздық қасиетін арттыру.


Сабақтың түрі: дәстүрлі емес

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың әдісі: Баяндау,сұрақ-жауап, СТО

Сабақтың көрнекілігі: Ж.Жабаев «Зілді бұйрық» аудио нұсқасы, слайд, электронды оқулық

Пәнаралық байланыс: әдебиет, дүниежүзі тарихы


Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, 1,2,3,4 ретімен саналу арқылы топқа бөліну.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

І топ: Қазақстан қоғамының әлеуметтік құрылымы мен ХХ ғ. басындағы Қазақстанның ұлттық интеллигенциясы

ІІ топ: Интеллигенцияның саяси қызметімен негізгі бағыттары.

ІІІ топ: ХХ ғ.бас.қазақ баспасөзі.

ІҮ топ: Қорытындылаушы

  1. Зиялылар деп кімдерді айтамыз?

  2. Қазіргі қазақ қоғамындағы зиялылар кімдер?

  3. Екі кезең зиялыларының еңбегіне қандай баға берер едіңдер?

( 4топ бір-біріне талапкерден тақырып бойынша бір сұрақтан сұрақ қояды)


  • Мұғалім сөзі: «Кез келген адамды ұрып жығу оңай. Бірақ рухы мықты адамды есеңгірету мүмкін емес» Дейл Карнеги 20 ғасырдың көрнекті жазушысы, психолог

  • ІІІ. Жаңа сабақ

Оқушылардың қызығушылығын ояту. Ж.Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңін тыңдату.

Жамбыл атамыздың осы өлеңінде қай оқиға немесе қандай бұйрық туралы айтылған?

Оқушылардың жауабын тыңдау. Толықтыру мақсатында электронды оқулықтан 1916 жылғы ұлт- азаттық қозғалыс туралы үзінді көрсету.

Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс. Постер қорғау.

І топ : Қозғалыстың себептері, мақсаты, сипаты, қозғаушы күштері жіне қозғалыс туралы қазақ қоғамындағы көзқарастар «Алаштың азаматына» 85-беттегі құжатты пайдалану

ІІ топ : Жетісу - қозғалыстың орталығы.

ІІІ топ :Қозғалыстың Торғайдағы ошағы 87-беттегі құжатты пайдалану

ІҮ топ : Қозғалыстың жеңілу себептері, жеңілістің зардаптары, тарихи маңызы

ІҮ.Рефлексия

Эссе. Әр топ хат жазады.

І топ : Патшаға халық атынын хат жазады.

ІІ топ: Торғайдағы көтерілістің бас сардары Амангелдіге

ІІІ топ : Жетісудағы көтерілістің жетекшісі Бекболат Әшекеевке

ІҮ топ: «Алаш азаматына» хат жазған Ахмет,Әлихан ,Міржақыпқа жауап жазады.


Осындай ұлы тұлғаларымыз армандап , аңсап өткен тәуелсіздік сіз бен біздің бағымызға бұйырып , түрлі даталы күндерді атап өтуге мүмкіндік алдық. 2015жыл қандай айтулы мерекелерімен біздің есімізде сақталып отыр?

Оқушылардың жауабын тыңдау.

Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл ;

Ұлы Жеңіске 70 жыл ;

Қазақстан халықтары Ассамблеясының құрылғанына 20 жыл ;

Ата Заңымызға 20 жыл ;


Ү. Бағалау .


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Рефлексия

Қорытынды баға


Ү. Бағалау .


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Рефлексия

Қорытынды баға

1




2




3




4




5



Ү. Бағалау .


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Рефлексия

Қорытынды баға

1




2




3




4




5



Ү. Бағалау .


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Рефлексия

Қорытынды баға

1




2




3




4




5



Ү. Бағалау .


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ

Рефлексия

Қорытынды баға

1




2




3




4




5




І топ


1.көтерілістің алғышарттары

2.себебі

3.түрткі болған жағдай

4.негізгі қозғаушы күштері

5.көзқарас

ІІ топ


  1. Жетісудағы көтеріліс жетекшілері

  2. Көтерілістің ірі ошағы

  3. Жазалау экспедициясының құрамы

  4. Нәтежиесі

  5. Зардаптары


ІІІ топ


  1. Ерекшелігі

  2. Басшысы

  3. Ірі ошағы және негізгі шайқастар

  4. Жазалау экспедицисының құрамы

  5. Зардаптары

ІҮ топ


  1. Жеңілу себептері

  2. Зардаптары

  3. Тарихи маңызы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал