7


  • Учителю
  • План урока 'Алтын Орда' на уйгурском История Казахстана

План урока 'Алтын Орда' на уйгурском История Казахстана

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сынып

7 сынып

Пән

Қазақстан тарихи

Сабақтың тақырыбы

Алтун Орда

Оқыту тілі

ұйғыр

Мақсатты (целевой) тіл

Мемлекеттік тіл - қазақ тілі


Сабақтың мақсаты

Алтун Ординиң қурулуши. Алтун Орда - Жоши улусиниң орниға қурулған дәсләпки чоң мәмликәтләрниң бири екәнлигини чүшәндүрүш.

Сабақтың

тілдік мақсаты

Уйғур тили, қазақ тили

Тілдік дағдылар

Тыңдалым

Айтылым

Оқылым

жазылым

Алтун Ординиң қурулуши, тарихи, демонстариция

Хронологиялик иш

Терминология,

хәритә билән ишләш

Икки тилда ишләшкә үгитиш

Міндеттері

  • Пәнді екінші немесе үшінші тілде оқытудың бастапқы кезеңінде оқушы бірінші тілде сөйлесе, оған екінші немесе үшінші тілде жауап береді

  • Өтілген материалды тұрмыс пен байланыстыра біліу және оны практикада қолданылуы

  • Негізгі пәндік ұғымдарды, анықтамаларды, заңдылықтарды алдымен өз тілінде терең түсініп, меңгеріп алу, мемлекеттік тілде айту


Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі\формасы\

дәстүрлі

Қалыптасатын құзыреттілік және оның индикаторлары

Білімдер мен біліктерді іс-жүзінде, күнділікті өмірде қанадай да бір практикалық және теориялық мәселелерді шешуде қолдана алу қабілеттілігі қалаптасады

терминологиялық және лексикалық минимум

  • Сабақта негізгі терминдерді үш тілде меңгерту

  • Пәнаралық байланысты нығайту

Қолданылатын технология

Блум таксономияси

Қолданылатын әдістер

Блум таксономияси , CLIL әдісі, диалогтық оқыту, топтық оқыту, жуппен оқыту

Бағалаудың түрі

Өзіні-өзі бағалау

Дереккөзі

Оқулық



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс - әрекеті

Оқушылар

іс - әрекеті

Қолданылатын тіл

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру

Оқуғучилар бир-биригә қариму-қарши туруп яхши сөзләрни айтиду.

уйғур тили


І.Білу.



«Миға шабуыл» әдісі?

«Тарихқа сәяһәт» ойуни арқилиқ өтнлгән мавзуларни тәкрарлаш.
- Жиллар
- Терминлар.

Оқуғучилар өз ойлирини изһар қилип,

Өмүр билән бағлаштуриду.


уйғур тили

өзини-өзи баһалаш

ІІ. Түсіну.


Мағына тану. Жұптық жұмыс.

«Құндылықтар спекторы» әдісін қолдану.

Икки оқуғучидин тарихий кезәңләрни ениқлаш,дәлилләш, мәзмунини баянлаш.


қазақ тили

өзини-өзи баһалаш

ІІІ. Қолдану


V. Жинақтау

1. Алтын Орданың мемлекеттік басқару жүйесі қадай болды?
2. Алтын Орданың мемлекеті кімнің басқаруымен құрылған?
3. Қай ханның тұсында Ислам мемлекеттік дін болып жарияланады?

Хан
Әскери билік
Мыңбасы, түменбасылары
Беклер бек
Басқақтар
Азаматтық билік
Уәзірлер
Мәліктер
Даруғалар
қазақ тилида

қазақ тилида

өзини-өзи баһалаш

ІV. Талдау


1. Алтун Ординиң қурулған вақти һәққидә чүшүник бериңлар.
2. Алтун Ординиң күчийиши вә сәясий экономикили жағдийини ениқла.
3. Алтун Ординиңалсизлиниши.

Һәр топтин бир вәкил чиқип чүшинигини ейтип бериду.


уйғур тили

өзини-өзи баһалаш

V. Жинақтау


1-топ

1. Алтын Орданың мемлекеттік басқару жүйесі қадай болды?
2. Алтын Орданың мемлекеті кімнің басқаруымен құрылған?
3. Қай ханның тұсында Ислам мемлекеттік дін болып жарияланады?
Жаңа сабақты бекіту:
1 - топ
1. Алтын Орданың құрылуы кезеңіне түсінік бер.
2. Алтын Орданың күшеюі және саяси экономикалық жағдайының ерекшеліктерін анықта.
3. Алтын Орданың әлсіреуін түсіндір.
Жылдар
1227 - 1255 жылдары Алтын Орданы билеген Батый хан
1236 - 1242 жылдары Батыйдың жасалған Батыс елдерін жаулап алу жорығының нәтижесінде, Алтын Орданың шекарасы батысқа қарай кеңейіп, күшейе түскен.
2 - топ
1. Қазақ даласынан Египет еліне құлдыққа сатылып, Мәмлүк мемлекетінің төртінші сұлтаны болған кім?
2. Батыйдың жорықтары туралы не білесіңдер?
Неге Алтын Орда деп аталады
XY ғасырдың ортасы Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары бөлініп кетеді.
1502 жылы соңғы билеушісі Шейх Ахмед өлгеннен кейін Алтын Орда мемлекеті ретіңде жойылды.

Оқуғучилар тест бойичә өз алдиға ишләйду

қазақ тилида

Өзини-өзи баһалаш

VІ. Бағалау






  1. Бүгінгі сабақ өздеріңізге түсінікті ме?

  2. Түсінбеген, қиындық тудырған сұраған сұрақтар кездесті ме?



Блум таксономиясы бойынша бағалау парақшасын үлестіру.

Аты-жөні

білу


түсіну

қолдану

талдау

жинақтау

бағалау

Оқуғучилар смайликларни көтүрүш арқилик бүгүнки дәрисни баһалайду

-мән көп нәрсини үгәндим.

- мән аз нәрсә үгәндим.

  1. -мән һеч нәрсә үгәнмидим

екінші тіл

өзини-өзи баһалаш

Рефлексия

«Не мә үгәндим?, Немә үгәнгим келиду?»

Оқуғучилар мавзуни чүшәнгини яки чүшәнмигини тоғрилиқ стикергә язиду.

уйғур тилда

Оқуғучиларниң жаваплири

«пикир дәриғигә»

илиниду.

Үйге тапсырма

  • §23 Алтун Орда мавзусиға реферат йезиш. Оқуп,мәзмунини әстә сақлаш. Терминларни ядлаш,тест тапшурмилириға жавап бериш.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал