- Учителю
- Урок історії України 8 клас за темою: ' Українське козацтво в І чверті ХVІІ століття'
Урок історії України 8 клас за темою: ' Українське козацтво в І чверті ХVІІ століття'
Відділ освіти Апостолівської РДА
Широчанський навчально-виховний комплекс
Відкритий урок
історії України у 8 класі
Українське козацтво у І чверті ХVІІ століття
Підготувала
вчитель історії
І кваліфікаційна категорія
Вергун Ольга Володимирівна
Мета : визначити роль українського козацтва у боротьбі з іноземними загарбниками на початку 17 століття ; охарактеризувати діяльність гетьмана П.Конашевича - Сагайдачного ; проаналізувати наслідки участі козацтва в Хотинській війні ; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та критичного мислення учнів ; продовжувати розвивати вміння складати таблиці , працювати з історичними джерелами , аналізувати , робити висновки ; виховувати повагу до історичного минулого України.
Тип уроку : засвоєння нових знань
Обладнання : підручник , карта « Українські землі у кінці 16 - початку 17 століття», ІКТ : навчальні фільми
Хід уроку :
І. Організаційний момент
( Звучить козацький марш)
Було колись - в Україні
Ревіли гармати ,
Було колись - запорожці
Вміли панувати !
Панували , добували
І славу і волю -
Минулося , осталися
Могили по полю !
Це слова видатного борця за незалежність і свободу українського народу Т.Г.Шевченка . І сьогодні ми розглянемо ще одну сторінку з історії славних козаків .
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
-
Давайте пригадаємо , до складу яких держав входили українські землі на початку ХVІ століття ? Покажіть на карті .
-
Коротко охарактеризуйте становище українського населення під владою іноземних держав .
-
Якої шкоди завдавали українським землям турецько-татарські набіги ?
-
Яке значення мала боротьба козаків з турками й татарами ?
-
Охарактеризуйте військову майстерність козаків .
-
Як ви думаєте , з якою метою козаки здійснювали походи проти турків і татар ?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні ми ознайомимось із темою : «Українське козацтво у І чверті ХVІІ ст..» Спробуємо визначити роль українського козацтва у боротьбі з іноземними загарбниками ; охарактеризуємо діяльність гетьмана П.Сагайдачного , проаналізуємо наслідки участі козаків у Хотинській війні . ( запис теми і плану уроку в зошити)
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці у вас буде можливість відчути себе справжніми істориками - науковцями . Протягом 45 хвилин ви досліджуватимете , займатиметесь науковим і творчим пошуком , аналізуватимете та зіставлятимете .
Результати уроку-дослідження будуть залежати від того , який шлях обере кожний з вас .
Який шлях ти обираєш ?
Успіх Провал
Чіткі цілі Лінощі
Тяжка праця Неуважність
Відданість справі Безвольність
Наполегливість Сумнів
Вивчаючи історію , ми з вами мали змогу переконатися , що це наука , яка не має готових відповідей та однозначних висновків , а часто - густо відкриває перед нами безліч проблем , які сягають і сучасності .
І , попри те , що події про які йтиметься сьогодні відбулися в ХVІІ столітті , проблеми , які ми будемо досліджувати не втратили своєї актуальності й сьогодні . Особливо це стосується відносин України з іншими сусідніми державами .
V. Вивчення нового матеріалу
1. Морські походи козаків
Лекторій : ( супроводжується відеоілюстраціями )
А почну я свою розповідь саме про морські походи запорожців .
Козацтво у ІІ половині ХVІ - у І половині ХVІІ століття була основною силою , яка чинила опір турецько-татарським нападникам на українські землі . Це стає основною причиною загострення відносин Речі Посполитої з Кримським ханством та Османською імперією . Саме козацтву тоді судилося захищати всю європейську християнську цивілізацію від наступу ісламського світу .
Татарські війська на початку ХVІІ століття неодноразово з'являлися в українських землях .Вони :
-
Знищували і спустошували українські землі ;
-
Грабували і палили українські міста і села ;
-
Захоплювали в полон українських чоловіків , жінок і дітей , які потрапляли в рабство , таких полонених називали ясир . ( терміни на дошці)
Чоловіки ставали веслярами на турецьких галерах - каторгах , жінки та дівчата потрапляли до гаремів , а хлопчиків віддавали до султанської гвардії , де з них виховували вірних захисників султанського престолу - яничар .
Всіх , хто чинив опір - убивали .
Робота з історичним джерелом
( ілюстрації : «Суне татарська орда» , «Ординці женуть полонених» ;
Українська народна пісня «За річкою вогні горять»)
Завдання : На основі наведених історичних джерел визначте , які наслідки мала для українців турецько-татарська агресія ?
Лекторій :
З появою Запорізької Січі боротьба проти турків і татар набирала дедалі запеклішого характеру . Починаючи з кінця ХVІ ст.. , козаки здійснювали постійні напади на володіння Туреччини та Кримського ханства .
У відповідь на татарські вторгнення запорожці нищили татарські кочові стійбища . Вони руйнували татарські й турецькі фортеці , знищували їхні гарнізони , здійснювали проти них морські походи . Найбільш вдалими були походи на початку ХVІІ століття . Цей період в історії козацтва так і назвали «Доба героїчних походів» .
Перегляд відеофільму «Морські походи» 4 серія Козаки із проекту «Країна. Історія українських земель»
Завдання :
-
Що ви можете сказати про тактику ведення бою козаками ?
-
Яке значення мали морські походи козаків ?
Робота з контурною картою
Зазвичай вважають , що карта - це дзеркало епохи ! Давайте ще раз проаналізуємо часи , коли « гуло і гриміло » за допомогою контурної карти .
Завдання :
-
Підкресліть назви міст , де існували найбільші невільничі ринки .
-
Вкажіть напрямки морських походів запорожців у І чверті ХVІІ століття ?
-
Позначте рік здобуття Кафи козаками на чолі з Петром Сагайдачним .
( перевірка виконання завдання учнями, вибірково викликаю учнів )
-
Діяльність гетьмана Петра Конашевича - Сагайдачного .
«Доба героїчних походів» тісно пов'язана з діяльністю видатного полководця і державного діяча , гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного .
Перегляд відеофільму «Петро Сагайдачний» із серії «Обличчя української історії»
Складання характеристики історичного діяча за алгоритмом
Пам'ятка для характеристики історичного діяча
-
В якій країні жив історичний діяч , за яких історичних умов він розгорнув свою діяльність ?
-
Опишіть його зовнішність і характер . Що вплинуло на формування його особистості ? Які його риси варті наслідування , а які ні ?
-
Інтереси якої верстви суспільства він виражав ?
-
Назвіть результати його діяльності і дайте їм оцінку .
-
Сформулюйте своє ставлення до нього .
Броунівський рух ( робота з картками)
Опрацюйте вислови українських істориків про П. Сагайдачного
Наталя Полонська-Василенко : « Сагайдачний провів ґрунтовну реформу козацтва , перетворивши окремі партизанські ватаги на регулярне військо з суворою дисципліною…»
Значення Петра Сагайдачного полягало не лише у визначній військовій діяльності : він , перший козацький гетьман , поєднав інтереси активних груп українського громадянства - козацтва , міщанства й духовенства . Сагайдачний також перший серед гетьманів поширив свою діяльність на Київ , який знову став політичним осередком нової України .
Михайло Грушевський : « Сагайдачний видатний політик , що свідомо йшов до своєї мети - виборення своєму народові відповідного місця в Польській державі - і здійснив справу , яка вкрила його безсмертною славою в очах українського суспільства .»
Пантилий Каменський, характеризуючи Сагайдачного, пише, що це була людина «низького походження, але велика духом, розуму незвичайного, хоробрий, бадьорий, проворний, малоречивий, ворог розкоші, вдачі жорстокої, несамовитої, людина, що карала за найменший злочин…»
Михайло Максимович : «П. Сагайдачний - хоробрий муж , який в ряду козацьких гетьманів , безсумнівно , є першою особою після Богдана Хмельницького і за своїм характером не менше від нього привабливий в історії».
Завдання :
-
За що видатні люди шанують Сагайдачного ?
-
Висловіть власну точку зору щодо діяльності Сагайдачного .
-
Участь козацтва у Хотинській війні
Парна робота з підручником + складання узагальнюючої таблиці
« Хотинська війна»
-
Причини війни
(перша пара)
Основні події
(друга пара)
Результати
( третя пара)
Завдання :
-
Між якими державами велася Хотинська
війна ?
-
На чиєму боці виступило українське козацтво і чому ?
-
На чиї плечі ліг основний тягар війни ?
-
Чому перемога під Хотином принесла
козацтву славу
рятівника
християнської
цивілізації ?
Перегляд реконструкції Хотинської битви
А зараз ми уявно перенесемось на початку ХVІІ століття і побуваємо під час Хотинської битви .
VІ. Закріплення нового матеріалу .
-
Лекторій
Хотинська битва виявилася для Сагайдачного останньою в його кар'єрі . Внаслідок тяжкого поранення він серйозно захворів . Останні місяці свого життя гетьман присвятив турботам про внутрішнє благо України . Особливу увагу він звернув на Богоявленське Київське братство , до якого записався з усім Військом Запорізьким, пожертвував кілька тисяч на оновлення Богоявленського монастиря та утримання братської школи , переказав півтори тисячі золотих на школу Львівського братства. Розподіливши внески ще й іншим монастирям , церквам , школам - славний гетьман завершив життєву путь 10 квітня 1622 року .
На могильному камені славетного гетьмана було зроблено напис :
Тут зложив запорізький гетьман свої кості ,
Петро Калнишевич , поранений задля вольності
Вітчизни , коли турки сильно нападали
І пострілів смертельних кілька йому завдали .
І вмер, захищаючи батьківський край ,
О, Творче , блакить йому неба подай ,
Яко ревнителю віри справдешньої ,
В котрій з дитинства ще похрещений
Року тисяча шістсот двадцять другого
Похований в монастирі братства Київського ,
На котрий кілька тисяч офірував
Щоб там розвивались науки жадав .
-
Прокоментуйте ці слова . Що ви б хотіли змінити в цьому написі ?
2 . Хронологічна гра « Чи знаєш ти ?»
( на столі картки із завданнями - датами кожен учень вибирає картку, підходить до того учня , кому він хоче поставити питання і починає словами « Чи знаєш ти?»
Чи знаєш ти ...
-
Що відбулося у вересні 1620 року ? ( битва під Цецорою , коли польське військо було вщент розбите турецькою армією)
-
Що відбулося у 1606 році ? ( козаки завдали удару по турецьких фортецях Акерман, Кілія , Варна)
-
Що відбулося у 1608 році ? ( козаки здобули Перекоп)
-
Що відбулося у 1616 році ? ( козаки здобули Кафу - найбільший невільнічий ринок у Криму і визволили бранців)
-
Яка подія відбулася з 2 вересня по 28 вересня 1621 року ? ( Хотинська битва, у якій перемогу здобула українсько-польська армія)
-
Чому 10 квітня 1622 року стало трагічною датою для українського козацтва? ( помер Петро Сагайдачний) .
3.«Незакінчене речення»
Внесок гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного в розвиток України можна визначити рядом дієслів . Та щоб картина була повною , доповніть їх іменниками і прикметниками .
Гетьман Петро Сагайдачний :
Уславився …
Відіграв …
Намагався …
Проводив …
Боровся …
Жертвував …
Вступив …
4.Випереджальне домашнє завдання ( робота з обдарованою дитиною)
Міні - дослідження учнів «Образ Сагайдачного в українському фольклорі»
( виступ учениці Гребенюк Марини )
5.Дебати
Потрібно протягом 30 секунд охарактеризувати Сагайдачного.
VІІ . Підсумок уроку
Саме завдяки таким славним синам нашої неньки - України - наш народ нескорений , нездоланий , вічно готовий до боротьби .
Молюсь за тебе , Україно,
І свої сили віддаю ,
Щоб відродити із руїни
Наш дух і славу бойову .
Очистимо усі джерела ,
Дніпро-Славутич оживе ,
І заспіває : «Ще не вмерла
Вкраїна наша і не вмре!»
І я бажаю вам діти , щоб оцей дух нескореності , незламності постійно був з вами . Бо ви майбутнє нашої держави і я всім серцем вірю , що ви побудуєте вільну , демократичну , правову Україну . А я буду безмежно рада кожному вашому досягненню .
VІІІ. Домашнє завдання
Уявіть себе писарем П. Сагайдачного - розкажіть про один день із життя гетьмана.