7


  • Учителю
  • Ашық сабақ '1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс'

Ашық сабақ '1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Индер ауданы Есбол селосы Кулагино орта мектебінің

тарих пәнінің мұғалімі Шмиров Бейбіт Қанатұлы

Сыныбы: 11 сынып

Пәні: Қазақстан тарихы

Мерзімі: 05.10. 2015 ж


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы

бастаған ұлт-азаттық көтеріліс

Сабақтың мақсаты: Оқулықтан тыс қосымша тарихи шығармалар, тарихи құжаттар мен деректерден ұлт-азаттық қозғалыстың алғы шарттарын, сипатын, ерекшелігін, мақсатын ашып көрсете отырып, Кенесары Қасымұлы өзі батыр, өзі хан, өзі көсем, өзі дипломат халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен мемлекет қайраткері екендігін, "ұлт-азаттық қозғалыс", "тәуелсіздік" ұғымын қалыптастыру, жан-жақты талдай білуге баулу. Кенесарыдай батырдың ерлігін дәріптей отырып, оқушылардың ұлттық сана - сезімін қалыптастыру, жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық тәрбие беру, өз елін, жерін қорғай білуге тәрбиелеу

Негізгі идеялар: Оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Сұрақ қою арқылы жан - жақты ойлауға, өзіндік жұмыс жасауға үйрету.

Күтілетін нәтиже: Тақырыптың құрылымын түсінеді. Оқушының сабаққа деген ынтасы артады. Топтық жұмыс кезінде, топпен жұмыс істеу арқылы Кенесары бастаған ұлт-азаттық көтерілісі жайында терең білім алады.

Сабақ барысы

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

I.Кіріспе

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын пысықтау

2мин


1 мин

7 мин

а)Оқшыларды түгелдеп,

3 түрлі геометриялық фигураларды таңдату арқылы үш топқа бөлу: «Хандар» «Батырлар» «Билер»

б)Психологиялық дайындық жасау. Жаттығу жасату


«Бәйге» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру

1) Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топтарға бөлінеді. «Топбасшы», «Баяндамашы», «Уақыт-сақшы»

Көздерін жұмып іштерінен мына сөздерді айтады: «Мен сабақта отырмын», «Менің сабақ оқығым келеді», «Мен сабаққа дайынмын»

Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға топтар жылдам жауап береді


3түрлі геометриялық

фигуралар


Карточкадағы сұрақтар


II.Негізгі бөлім

1.Жаңа сабақтың тұсаукесері


2.Жаңа сабақ

2 мин.






12мин мин







2мин




1.Тақырыпты ашу мақсатында «Болжау» әдісін қолдана отырып тақырыпқа байланысты мәтін оқу.


2.Жаңа сабақты меңгерту үшін Интерактивті тақтадан видеоролик көрсету, тақырып бойынша тезис ретінде құралған мәтін беру арқылы оқушыларға өз ойларын постерге түсіруге нұсқау беру

Сергіту сәті. «Қызыл өрік» әнін қою


Кенесары хан туралы мәтінді тыңдап, бұрыннан таныс білімдерін жан-жақты еске түсіреді

(Зертттеушілік әңгіме жүреді)

Видеороликті көріп,

мәтінді талдап болғаннан кейін, өз ойларын постерге түсіріп, баяндамашылар қорғайды

(Сыни ойлай отырып, топтық жұмыс жүреді

Әуенге билеп, сергиді

Интербелсенді тақтадағы слайд


Карта

Флипчарт,

маркер

Интерактивті тақта


ІІІ.Постер қорғау





10 мин








Жаңа сабақты саралау мақсатында түрлі тапсырмалар орындату

1.I-топқа «Көтерілістің басталу себептері»

II-топқа «Көтерілістің жүру барысы»

III-топқа «Көтерілістің жеңілу себептері» тапсырмаларымен постер қорғату.

I-топ қөтеріліс басталу себептерімен таныстырады. II-топ көтеріліс кезіндегі тарихи оқиғаларды баяндайды

III-топ жеңілу себептеріне тоқталады


Карточкалар

Карта

Интерактивті тақта

Семантикалық карта


IV. Қорытынды






4 мин






2. «Тұлғаны таны» ойынын ұйымдастыру. Үш топқа үш түрлі сұрақ беру.

3. «Терминдер» сөйлейді» ойыны. Үш топқа үш түрлі термин беру.

Жасырылған тұлғаларды табады


Термин сөздердің мағынасын ашады

Сәйкестендіру тесті

Дискуссиялық өрнек


2мин




Сабақты қорытындылау, жинақтау, жүйелеу мақсатында «категориялы топтастыру» әдісі бойынша тапсырма беру

2.Венн диаграммасымен жұмыс жасату

Жаңа тақырып Кенесары хан жайында қорытынды пікірлерін кластерге түсіреді



Кенсары мен Сырым көтерілісін салыстырады

Кластер

Венн диаграммасы

V. Сабақ рефлексиясы

2мин



1мин

Оқушыларға топты бағалауға нұсқау беру.


«Екі жұлдыз бір тілек» бойынша кері байланыс ұйымдастыру


Үйге тапсырма: Эссе жазып келуге нұсқау беру.

Топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды


Стикерге сабақтың екі ұнаған жерін, бір тілегін жазады.


Тақырыпқа эссе жазып келеді

Бағдаршам,

Топ басшының бағалау дәптері

Стикер

Дәптер



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал