7


  • Учителю
  • Київська Русь і монгольська навала. Літописи про боротьбу з монголами.

Київська Русь і монгольська навала. Літописи про боротьбу з монголами.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

5 клас

число

Тема уроку: Київська Русь і монгольська навала. Літописи про боротьбу з монголами.

Мета уроку: ознайомити учнів з причинами занепаду Київської Русі, показати на історичному прикладі до чого привели міжусобиці між князями, продовжувати розвивати вміння аналізувати матеріал, виховувати громадянську компетенцію.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку.

I. Організаційний момент.---------------------------------------------------2 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.------------------------------------5 хв.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу---------------------------------------------28 хв.


  1. Причини розпаду Київської Русі

  2. Поява монголо татар на території Київської Русі

  3. Літописи про навалу татаро монголів

ІV. Закріплення нових знань учнів------------------------------------5 хв.

V. Підсумки уроку---------------------------------------------------------2 хв.

VI. Домашнє завдання----------------------------------------------------3 хв.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перед учнями імена князів, вчитель пропонує розташувати їх у хронологічному порядку

(Ярослав Мудрий, Ольга, Ігор, Аскольд і Дір, Олег, Рюрик, Володимир Великий, Володимир Мономах)

  1. Потім вчитель дає ілюстрації з зображенням правителів Київської Русі і просить співставити з іменами

(Додаток №1.)

  1. Чому літописець стверджував, що Володимир Мономах «багато втер поту за землю Руську».

  2. Девізом Володимира Мономаха були слова «Життя - Батьківщині, душу - Богу, Гідність - нікому» як Ви можете підтвердити ці слова?

  3. Давайте складемо портрет історичного діяча Володимира Мономаха за планом:

А) особистісна характеристика

- політичні погляди

- методи та дії

- відношення до людей

Б) Які соціально-значущі інтереси представляла ця людина?

В) Результат його діяльності

Г) Оцінка особистості в історії

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Был страшный год, когда все страны
Боялись больше чем огня,
Батыя - внука Чингисхана,
Свое соседство с ним кляня…

Был страшный век, когда монголы
На Русь лавиною пошли,
В осенний день, по степи голой,
Топча сухие ковыли. (Нашествие Батыя)

Як ви розумієте цей вірш?

Всі учні отримують блок схеми, з основними тезами теми, вчитель пропонує після своєї розповіді виділити кожний пункт плану уроку, а потім запропонувати скласти свій план.

  1. Причини розпаду Київської Русі

  2. Поява монголо татар на території Київської Русі (додаток № 2)

  3. Літописи про навалу татаро монголів

Вчитель зачитує уривок з літопису

Літописець описує, як ішла татарська орда. Сунула вона, як чорна хмара. Попереду їхала татарська кіннота, що палила всі села і грабувала все майно. За кіннотою рухалася головна орда з возами, стадами худоби й верблюдів, з табунами коней, зі своїми жінками і дітьми. Куди йшла орда, там усе горіло - лиш одна чорна земля та руїни-згарища зосталися. Дорогою лежали трупи, бо татари забирали в неволю (в ясир) жінок і дівчат та й часом малих дітей, а старців і чоловіків убивали. Вбивали й дітей-немовлят. Плач і стогін стелилися тими дорогами, куди переходила татарська орда… Полонених в'язали докупи і гнали наперед себе, як отару, - і не мали для них милосердя… Підкорені народи вимушені були платити татарам данину…

І ось чого вони (монголи) від них вимагають: ходити з ними, коли їм необхідно, на війну проти всіх і давати десятину від усього - як з людей, так і з речей... Хто не заплатить, залишається у рабстві.
Завдання учням
1. Що хотів сказати літописець?
2. Як він описував монголо-татарську навалу?

Закріплення нових знань учнів (метод «коло ідей»):

Вчитель пропонує учням вирішити історичні задачи

(Додаток №2)

Учні повинні прийти до висновків про наслідки монголо - татарських завоювань:

1.Руйнація міст ( з 74 залишилося 49), зменьшення кількості населення.

2.Занепад ремесел, припинення будівництва, руйнування пам'яток культури.

3.Розрив торгівельно - грошових відносин між Руссю і іншими державами,

панування натурального господарства.

4. Великі збитки сільському господарству, поневолення селян і претворення їх на рабів.

5.Витік срібла та інших металів.

6. Обмеження влади руських князів, які ставали васалами хана.

7. Збереження на Русі феодальних відносин.

Вчитель пропонує назвати основні дати, дати визначення терміну монголи; відповісти на питання Чому Київська Русь не змогла дати відсіч татаро - монгольській навалі?

Підсумки уроку

Учні віповідають на питання:

  • Що я знав

  • Про що дізнався

  • До яких висновків прийшов?

Домашнє завдання: прочитати відповідний параграф підручника

Додаток №1.


Ярослав Мудрий Ольга

Ігор

Аскольд і Дір

Олег

Рюрик

Володимир Великий

Володимир Мономах









(Додаток №2)

1223 р

Новий похід на Русь

У 1239 р. були підкорені Переяслав і Чернігів.

Яскравим прикладом мужності руського народу стала оборона Києва у 1240 р.

1241 р. - похід монголів на Галицько-Волинське князівство.

Ярлик на княжіння

Розв'язування задач:

  1. До монголо - татарського нашестя в Києві було 40 монументальних споруд, а після - залишилося 5. У скільки разів зменьшилася кількість споруд?

  2. З 50 тися населення Києва живими залишилася 1 тисяча.

В скільки разів зменьшилася кількість населеня?

3. З 9 тис. дворів в Києві залишилося 200. В скільки разів зменьшилася

кількість дворів?





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал