7


§48. Ұлы ақын Абай Құнанбаев

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Білімділік. Қазақ елінің ұлы ақыны әрі ойшылы Абай Құнанбаевтың өмірі,шығармашылық жолдары,қазақ әдебиетіне және қазақ тарихына сіңірген еңбегі жайында білім беру. Абайдың қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы екеніне оқушылардың көзін жеткізу.Дамытушылық. Абайдың е
предварительный просмотр материала

21.04.15

8-сынып

Сабақтың тақырыбы. §48. Ұлы ақын Абай Құнанбаев

Сабақтың мақсаты.

Білімділік. Қазақ елінің ұлы ақыны әрі ойшылы Абай Құнанбаевтың өмірі,шығармашылық жолдары,қазақ әдебиетіне және қазақ тарихына сіңірген еңбегі жайында білім беру. Абайдың қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы екеніне оқушылардың көзін жеткізу.

Дамытушылық. Абайдың еңбектерін насихаттау, өмір жолын зерттеп, зерделеу және аудапмашылық қабілетін анық көрсету.

Тәрбиелік. Тарихи тұлғалар өміріне қызығушылығын ояту,өнегелі істерінен үлгі алуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі. Аралас

Сабақтың типі. Жаңа білім беру сабағы

Көрнекілігі. Интерактивті тақта, Абайдың суреттері, слайд

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі. Қоңырау соғылып, сәдемдесу. Сынып оқушыларын түгендеу.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

«Білім аукционы» ойыны

1841жылы ----қостанай облысында дүниеге келді

Балқожа Жаңбыршин---белгілі би, старшынның қолында тәрбиеленді.

В.В.Григорьев--- Орынборда оқып жүргенде шығыстанушы ғалыммен таныс болды.

Алтын медаль------1857жылы Орынбор шекара комиссиясы жанындағы мектепті бітірді

Кеңсе қызметкері-----мектепті бітіргеннен кейін 3 жыл атасының қол астында болды.

Торғай қаласы-----қазақ балалары үшін бастауыш мектепті ашуды тапсырды.

1864жылы-----қазақ балаларына арналған интернаты бар мектеп салтанантты ашылды.

Мектеп инспекторы-----1879жылы Торғай облысы мектептерінің болды

Орыс тілі---- И.А.Крыловтың мысалдарын, Л.Н.Толстойдың әңгімлерін қазақ тіліне аударды

1869жылы----Ы.Алтынсарин Тоорғай уездік басқармасының іс жүргізуші қызметін атқарды.

Ы.Алтынсарин төсбелгісі----жыл сайын ең таңдаулы педагогтары марапатталады.



ІІІ. Үй тапсырмасын қортындылау.

І топ: Зерттеушілер------ағартушының өмір жолын баяндау.

ІІ топ: Баяндаушылар-----педагогикалық қызметін баяндау.



ІҮ. Жаңа сабақ

Сыныпты Абайдың өлеңдері арқылы «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдері арқылы бөлу.

Ой қозғау

Сұрақтары

Жауаптары

1

Абайдың дүниеге келген жері

А

Семей

2

Абайдың шын есімі

В

А.С.Пушкин

3

Абайдың анасының есімі

С

Шәкәрім Құдайбердіұлы

4

Абай білім алған Ахмет Риза медресесі қай жерде?

Д

Шыңғыстауда

5

Абай аударма жасап,ән шығарған "Евгений Онегин" қайсы орыс ақынының шығармасы?

Е

Ибраһим

6

Абайдың талантты шәкірті

Ж

Ұлжан



Абайдың өлеңдерін айтып жарысу, кім көп біледі.

• Ғылым таппай мақтанба

• Интернатта оқып жүр

• Пайда ойлама, ар ойла

• Жасымда ғылым бар деп ескермедім

• Әсемпаз болма әрнеге

• Жазғытұры

• Жаз

• Күз

• Қыс

• Желсіз түнде жарық ай

Қансонарда бүркітші шығады аңға

• Өлең - сөздің патшасы, сөз сарасы

• Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін

• Кұлақтан кіріп, бойды алар

• Өзгеге, көңілім, тоярсың

• Қараша, желтоқсан мен сол бір-екі ай

• Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол

• Білімдіден шыққан сөз

• Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы

• Сап, сап, көңілім, сап, көңілім

Абай әлеміне саяхат жасайық. Слайдқа назар аударайық.



Ү. Жаңа сабақты бекіту.

РОSTER- мен жұмыс

І топ: Ақынның балалық шағы

ІІ топ: Орыс зиялы қауым өкілдерімен араласуы

ІІІ топ: Ұлы ақын, аудармашы.



Оқушылар ойы: Абайдың Қазақстан тарихында алатын орны.

ҮІ. Үйге тапсырма. §48

ҮІІ. Бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал