7


  • Учителю
  • 'Германия Федеративті Республикасы' 9 класс

'Германия Федеративті Республикасы' 9 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қазақстан тарихынан қысқа мерзімді жоспар /ашық сабақ/

Сабақтың тақырыбы: Сақтардың әлеуметтік- қоғамдық құрылысы, идеологиясы

Мақсаты: Бірлесе оқи отырып тақырыптың мәнін ұғыну, сақтардың идеологиялық түсініктерін зерттеу, талдау, тарихи құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу

Міндеттер:-Сыни ойлау дағдыларын ,шығармашылық қабілеттерін жетілдіру

-Талантты, дарынды оқушыларды анықтау

-Өз ойларын жүйелеуге үйрету, ақпаратты талдай білу

Күтілетін нәтиже:Ұсынылған тақырыпты түсінеді, деңгейлік сұрақтарды талдай алады, жеке ерекшеліктері анықталады, ақпаратты сыни тұрғыда бағамдай алады.

Түйінді идея: Сақтар - біздің жеріміздегі өзіндік ойлары мен қоғамдық саналары қалыптасқан алғашқы тайпалық бірлестік

Ресурстар: оқулық, интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркерлер, үлестірме қағаздар, фото суреттер

Кіріспе: Оқушылармен амандасу, "Қалайсыз ...?" тренингі. Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы

Білу:"Таза тақта" әдісі бойынша өтілген тақырыпты пысықтау. Терминдер арқылы топқа бөлу

Жаңа материалдың таныстырылымы:

Түсіну: Жаңа сабаақтың не туралы болатынын айқындау үшін сөзжұмбақпен жұмыс.

  1. Сақтарға гректердің берген атауы? /скиф/

  2. Теңіздің арғы жағындағы сақтар? /парадарайя/

  3. Сақтар туралы көп еңбек қалдырған грек тарихшысы? Герадот/

  4. Әмудария мен Мұғраб өзендері жағалауын қоныстанған сақтар? /Хаомаварга/

  5. Алтайдағы патша қорғандары? Шілікті/

  6. " Күрекпен қаруланған" ғылым? /археология/

  7. "Скиф үштігінің " бірі ? /жүген/

  8. "Сақ әйелдері ержүрек келеді, соғыс қаупі төнгенде ерлеріне көмектеседі" -деп баяндайтын грек авторы ? /Ктесий/

  9. Грек жазба деректерінде хаомаварга сақтарды тағы қалай атаған? /амюргия/

Қолдану: тақырыпты бірлесе оқиды, өз топтарында талқылайды. Сұрақ : тақырыпта не туралы айтылған, мазмұны неде?

Талдау: Әр топқа конверт таңдау арқылы жаңа сабақ бойынша талдау сұрақтары беріледі

1.Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы туралы

2.Сақ қоғамындағы мола-обалардың әлеуметтік жіктелісі

3.Сақтардың идеологиясы

4.Сақтар дүниетанымындағы үштік дегенді қалай түсінесіздер? /Әр топ өздеріне түскен сұрақты талдайды, қарсы топтар бір-біріне сұрақ береді/

Қосымша деңгейлік тапсырмалар: "Суретті сөйлет" зерттеу әдісі. Конверт арқылы жасырылған суретті таңдайды, топ болып берілген суретті сөйлет

Топтық тапсырма: Жұмбақ шешейік: Қадам бас алға сүрінбей,
Болашақ кілті - білімде.
Қандай мағына береді
"Сақ" сөзі парсы тілінде? («құдіретті еркектер»)
2- ұяшық: Арайлап таңы атады,
Маужырап күні батады.
Түйе сүтін балмен тең,
Сақтар қалай атады? (Шұбат)

3- ұяшық: Басынан кешкен шақтарды
Тарихшы тізіп ақтарды
Кімдер деп тағы атады
Грек Геродот сақтарды? ("массагеттер")
4- ұяшық: Білімді алтынға теңедік,
Достарға ашық, кең едік.
Әйгілі сусын жасаушы,
Сақтарды кімдер деп едік? («Хаумаварга»)
5- ұяшық: Ағаға тыныс іні еді,
Тарих өткеннің үні еді.
Сақ әйелінің ерлігін
Сипаттап берген кім еді? («Ктесий»)
6- ұяшық: Көгенге құлын байлады,
Бес қаруды да сайлады.
Айтып берші, қай сақтар,
Арал мен Сырды жайлады? («Парадарайа»)



Жинақтау: "Бес саусақ" әдісі бойынша тақырыпты, алған білімдерін пысықтайды.1.көңіл күйің,2.сабақтағы есіңде қалған мәлімет, 3.сен үшін жаңалық болған ақпарат, 4.сабақ туралы пікірің, 5.өзіңе баға қою

Бағалау: " Теңгемді сыйлаймын" әдісі бойынша формативті бағалау/ақша банкноттары арқылы әр топ бір-бірін бағалайды/



Сабақты талқылау /рефлексия/


Не сәтті өтті? Оқушылар күннен-күнге бірлесе жұмыс жасауға қалыптасып келеді.Тақырыптың негізгі түйінін өз беттерінше аша алды. Топта еркін жұмыстанды, сыни сұрақтарға толық жауап бере алды.

Не сәтсіз өтті? Блум әдісі жақсы, дегенмен уақыт тапшы болып қалды.


Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? Ойлауға, пікірлерін еркін жеткізуге машықтандыруды жетілдіре түсу керек.

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

ПӘН МҰҒАЛІМІ: Отарбаева Жұлдыз

ПӘНІ: Дүние жүзі тарихы

КЛАСЫ: 9а

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Германия Федеративтік Республикасы


САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:Топпен бірлесе жұмыс жасай отырып,тақырыптың мазмұнын ұғыну, ақпаратты өз бетінше меңгеруге үйрену

Міндеті:

-Тақырып мазмұнын меңгеру,өз ойын еркін жеткізу;

-Сыни тұрғыдан ойлау дағдысын қалыптастыру;

-Өзін-өзі бағалауға үйрену


КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ: Топпен бірлесе жұмыс жасау дағдысы жетіледі, тақырыптың мазмұнын ұғынады, сыни ойлау дағдылары қалыптасады, ойын еркін жеткізе білуге үйренеді, жеке ерекшеліктері анықталады.


ТҮЙІНДІ ИДЕЯ:"Бірлік түбі - береке"


РЕСУРСТАР:Оқулық, слайд-презентация, түрлі-түсті маркерлер, үлестірме қағаздар, видео үзінді


МҰҒАЛІМ ЖАЗБАЛАРЫ:

Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары) Оқушылармен амандасу."Амандасу түрлері"тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын құру(әр тілде амандасу)

"Кезбе тілші" әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау(сұрақ-жауап.)

1.Е.д.соғыстан кейін Францияның тарихы неше кезеңге бөлінді ?

2."Азат Франция" қозғалысының жетекшісі кім ?

3.Соғыстан кейінгі Францияда қандай реформалар жүргізілді?

4.Ф-ң жаңа Конституциясы қай жылы қабылданды ?

5.Мемлекеттік билігі қалай жүргізілді ?

6.Франция НАТО құрамына қай ижылы кірді?

7.Ф-ң 14 отары қай жылы өз тәуелсіздіктерін алды ?

8.1968 ж.3 мамырда қандай оқиға орын алды?

9.Париж қаласының мэрі,(1995-2003 ж.ж) аралығында Ф-я президенті ?

10.Еуропа одағына мүше елдерде бірыңғай "еуро" ақшасы қашан енгізілді ?


Топтау"Кім? Не? Қайда?".Қазақстан-Астана, бәйтерек, теңге, Абылай,Назарбаев

Ұлыбритания-Лондон, Черчилль, Монархия, II Елизавета

Франция-Франсуа Олланд, Рено-Пежо, Мода, Жак Ширак

Германия-Мерседес, Берлин, Бавария, Гитлер


Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері) ЖИГСО әдісі бойынша әр топ тақырыпты қорғайды

"Алашорда"деректі фильмін видеодан көрсету(үзінді). Видеоны көріп, сұрақ-жауап арқылы бүгінгі тақырыпты болжайды

Тақырып бойынша төрт топқа әртүрлі тапсырма беріледі.

1-топ: Жаулап алу саясаты.Басып алынған аймақтардағыи саяси өзгерістер

2-топ: Германияның ыдырауы. Аденауэр кезеңі

3-топ: Неміс неоконсерваторларының 80 ж. саясаты

4-топ: Екі герман мемлекетін біріктіру процесі. Қазіргі Германия

Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. ) Әр топ өздеріне берілген тақырыптарды қорғайды. Топтар бірін-бірі бағалайды. Өз ойларын ортаға салады.

Сабақ барысында "Берлин қамалының құлауы" деректі фильмнен үзінді


Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)

"Кезбе тілші" әдісі арқылы сабақ бекітіледі

Сабақты талқылау


Не сәтті өтті?

Оқушылар күннен-күнге бірлесе жұмыс жасауға қалыптасып келеді.Тақырыптың негізгі түйінін аша алды.


Не сәтсіз өтті? Сабақ мақсатына жетті. Кейбір оқушылар ғана бағалау барысында жоғары бағалап жіберді.


Нені дамыта аласыз? Ойлауға, пікірлерін еркін жеткізуге машықтандыруды жетілдіре түсу керек.

Сабақтағы сәттен көріністер

"Кезбе тілші" әдісі арқылы үй жұмысын пысықтау

"ЖИГСО" әдісі. Жаңа сабақты топтың түсіндіруі



Топтардың өз бетімен жұмысы

Кері байланыс сәті Топ аралық бағалау

Жаңа сабақты талқылау барысында



Ашық сабаққа қатысқан мұғалімдер

Б

Қорытынды сәті




Топтық талқылпау барысы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал