7


  • Учителю
  • Зерттеу сабағының жоспары: 'Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы' 7-сынып

Зерттеу сабағының жоспары: 'Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы' 7-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән мұғалімі:

Н.Т.Дюсекенова

Пәні: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сыныбы: 7

Күні:

Сабақтың тақырыбы

Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы

сілтеме

Оқулық авторы Т.С.Садықов, С.Жолдасбаев

Мақсаты

Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы туралы түсінік беру, қосымша ақпараттар бойынша жан-жақты білім қорын молайту.

Топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйрету және шығармашылық қабілеттерін шыңдау

Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге баулу, өзара сыйластыққа үйрету. Қазақ мемлекетін құрған қазақ хандарының іс-әрекетінің негізінде ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.

Сабақ міндеттері.

  • Оқушылардың білім-біліктілігін сұрақ арқылы анықтау;

  • Әр оқушыны өзіндік ойын жеткізу арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту;

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді.

  • Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық, ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.

  • Өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеттері дамиды.

Ресурстар

Интерактивті тақта; үлестірмелі парақша, карта, бағалау парақтары

Сабақтың барысы

Блум бойынша жіктеу

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Білу

Үй тапсырмасы бойынша тарихи диктант беру.



Интерактивті тақтадан жаңа тақырып бойынша бейне жазба көрсету

"Тарихи диктант"

(7 сұрақ)

Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы туралы бейне жазба көреді

Жеке жұмыс



Таратпа материалдар

мен жұмыс, топтық жұмыс

Сөйлемдерді толықтырады.

Сұрақтарға жауап береді.


Түсіну

Оқулық бойынша топтық жұмыс беру.


"Еркін талқылау". Мәтінмен жұмыс, қосымша ақпараттар арқылы тұсаукесер (презентация) қорғау.

1-топ Орбұлақ шайқасы

2-топ Тәукенің хан тағына отыруы

3-топ Билер кеңесі

Кітаптан оқу,

топпен жұмыс жасау.

Кері байланыс

Қолдану

Қосымша материалмен жұмыс


"Сұрақтары бар қорап"

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.

Қосымша материал, жеке жұмыс

Өзін өзі бағалау,

өзара пікірталас

Мұғалімнің аты-жөні

Пәні

Сабақтың тақырыбы

Сыныбы

Күні

Н.Т.Дюсекенова

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы тарихи шығармалар

7


Сілтеме

Оқу бағдарламасы, Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Жалпы мақсаттар

ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы тарихи шығармалар туралы түсінік

Оқыту нәтижелері

ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы тарихи шығармалармен танысады

Тапсырма

Тест тапсырмалар, сұрақтар жазу, салыстыру

Дереккөздер және жабдықтар:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7-сынып оқулығы. Слайд.

бағалау парағы, а-4 форматтар, кесте,т.б

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

Оқушыларды топқа бөлу.

Үй тапсырмасын тексеру:

Тест

1.Алтын Орда, Ақ Орда дәуірінде көне қыпшақ тілі ресми әдеби тіл ретінде қай ғасырда қолданылды?

а) ХҮ ғасырда

ә) ХҮ-ХҮІІ ғғ

б) ХҮІ-ХҮІІ ғғ

в) ХҮ-ХҮІ ғғ

2. Қай ғасырларда қазақ тілінде тарихи шығармалар жазыла бастады?

а) ХҮ ғасырда

ә) ХҮ-ХҮІІ ғғ

б) ХҮІ-ХҮІІ ғғ

в) ХҮ-ХҮІ ғғ

3. Қазақтардан 200 мыңнан астам адамның ислам дінін ұстағандарын атап өткен кім?

а) Сейфи

ә) Марко Поло

б) Рашид ад-Дин

в) А.Дженкинсон

4. Қазақтарды "Ислам дініне сенетін халықтар" деп кім жазды?

а) Сейфи

ә) Марко Поло

б) Рашид ад-Дин

в) А.Дженкинсон

5. Екі жағына да 12 жануардың бейнесі салынған ортағасырлық түрік медальоны табылған қала

а) Жетісу аймағы

ә) Созақ ауданы, Баба-Ата қаласы

б) Түркістан

в) Бұқара

6. Қазақ халқының арасына алшындар арқылы тараған жырлар

а) "Ер Көкше", "Базар батыр"

ә) "Едіге", "Ер Сайын"

б) "Наһжи әл Фарадис"

в) "Талас ескерткіштері"


Жаңа сабақ

Тақырыпты хабарлау және сабақтың негізгі мақсатын, жоспарын оқушылармен бірге анықтау.

"Оқылым" стратегиясы

"Өзіндік ойын"

1 топ:

1. "Тарих-и Рашиди"

2. Борис Годунов

3. Шах-Махмұд Шорас

4. Әбілғазы шежірелерінен


2 топ:

1. Жәнібек пен Керей

2. "Жылнамалар жинағы"

3. Әбілқайырдың тарихы

4. 1603-1664 жж


3 топ:

1. Поладшы Дулати

2. Қадырғали Жалайыри

3. Өтеміс қажы

4. Арабстан, Иран, Тұран,

Монғолия


4 топ:

1. Жамал Каршидің, Рашид ад-Диннің

2. Хан кеңесшісі және ханзадалардың тәрбиешісі

3. Жошы хан туралы дерек

4. "Түрік шежіресі"


Жаңа сабақты бекіту:

Салыстыру

"Тарих-и Рашиди" және "Жылнамалар жинағы" еңбектерін салыстыр

Үйге тапсырма: ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы тарихи шығармалар

Бағалау



Сәлемдесу. Кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың қатысы жөнінде мәлімет береді.

Оқушылар топқа бөлінеді.


Оқушылар тест тапсырмасын орындайды, сағат тілі бойынша дәптерлерін ауыстырып, интерактивті тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. Әрбір дұрыс жауап бойынша 1 ұпаймен бағалап, бағалау парақтарына белгілейді

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Оқушылар берілген тақырыптық түйінді сөздерді пайдалана отырып, берілген сөздерге сұрақ қояды, дәптерге орындайды

"Тарих-и Рашиди" және "Жылнамалар жинағы" еңбектерін салыстырады. Топпен жұмыс жасайды.

Үйге тапсырманы белгілейді.

Бағалау парағын толтырады


2 минут

8 минут


3 минут

7 минут

10 минут

10 минут


2 минут


3 минут



Мұғалімнің аты-жөні

Пәні

Сабақтың тақырыбы

Сыныбы

Күні

Н.Т.Дюсекенова

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Қазақстанның ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы мәдениеті тарауына қорытынды қайталау

7


Сілтеме

Оқу бағдарламасы, Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Жалпы мақсаттар

Қазақстанның ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы мәдениеті тарауы бойынша мағұлмат

Оқыту нәтижелері

Қазақстанның ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы мәдениеті тарауы бойынша алған білімдерін қорытындылайды

Тапсырма

Сұрақтар, сөзжұмбақ, бейнежазбаны талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы, кейінгі көру, стоп кадр, талдау

Дереккөздер және жабдықтар:

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7-сынып оқулығы. Ғаламтор,

бағалау парағы, а-4 форматтар, кесте,т.б

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

Оқушыларды топқа бөлу.

Үй тапсырмасын тексеру:

Сұрақтар беру;

Сөзжұмбақ


1-қадам. Бейнежазбаны талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы

Интерактивті тақтадан бейне жазбаны көрсету


2-қадам. Кейінгі көру


Стоп кадр

Интерактивті тақтадан суреттердің бір бөліктері көрсетіледі.


Талдау

Тарихи шығармалар бойынша қазіргі өмірмен байланысын көрсету


Үйге тапсырма: Қазақстанның ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы мәдениеті

Бағалау



Сәлемдесу. Кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың қатысы жөнінде мәлімет береді.

Оқушылар топқа бөлінеді.


Үйге берілген тапсырма бойынша ғаламтор арқылы қойылған қойылған сұрақтарға жауап береді, сөзжұмбақты шешеді


Оқушылар алдын ала көру парағын толтыруда топтық жұмыс жасайды


Бейнежазбаны көреді


Оқушылар кейінгі көру парағын толтыруда топтық жұмыс жасайды


Оқушы 1 минут ішінде суреттің бөліктерін көріп, кейін суретті талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағын толтырады. (жеке жұмыс)


Топтық жұмыс


Бағалау парақтарын толтырады


3 минут

5 минут


5 минут


4 минут


5 минут


10 минут


8 минут

2 минут


3 минут



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал