7


  • Учителю
  • Киелі сандардың құпиясы 9-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Киелі сандардың құпиясы 9-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 9 М

Сабақтың тақырыбы: Киелі сандардың құпиясы

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қазақ отбасындағы тәрбиенің ерекшелігі туралы қысқаша мағлұмат беру. Жеті ата, жеті байлық атты ұлағатты ұлттық ұғымдардан хабардар ету. Халық қазынасының тереңіне бойлап, қасиетті сандар жайында мағлұматтарды көпшілік қажеттілігіне жарату.

Міндеттері:

Оқушылардың сөздік қорын арттыру, тілін дамыту;

Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, ізденушілік әдіс, Ой қозғау, шығармашылық, жұппен, топпен, АКТ.

Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, стикерлер, маркер, бағалау парағы, флипчарт.

Пәнаралық байланыс: қазақстан тарихы, математика, әдебиет.

Күтілетін нәтиже:

- Сыни ойлау дағдылары артады.

- Өздігінен тақырыпты меңгереді.

- Қызығушылықтары артады.

-Өз идеясын ұсынады.

Табыс критерий

-тақырып бойынша жұмыс істей алады;

-сыныптастарын тыңдай алады;

-өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;

-қолжетімді сұрақтарға жауап береді;



Сабақтың барысы:Білімдік.

Психологиял. ахуал тудыру.







Үй тапсырмасын сұрау





1 мин











2 мин

























3 мин.

ОЖТ, ОЖЕС







ОЖТ,

СТОү, АКТ.

Диалог

ОүБжОБ

Психологиялық ахуал тудыру мақсатында

«Шаттық шеңбері» әдісі.

Топқа бөлу. Бағалау парағын тарату. Топтық жұмыстың шарттарын еске түсіру.

Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақтарға шолу жасау. Интерактивті тақтадан сұрақтар мен оларға жауаптар көрсетіледі. Жауаптарымен сәйкестендіру керек. Сұрақтар:

Аристотельден кейінгі екінші ұстаз, Отырарда дүниеге келген (Әл Фараби). Отырарды арабтар қалай атаған? (Фараб). Ол қанша еңбек жазған? (150-ге тарта). «Диуани лұғат ат-түрк» еңбегін жазған кім? (Махмұд Қашғари). Сөздіктегі мақал-мәтелдердің тақырыптары: ақыл-кеңес, өнер-білім, отан, туған жер, адами қасиеттер. Ол Баласағұн қаласында туып өскен (Жүсіп Баласағұни).

Қызығушылықты ояту. Қарахан мемлекетінің астанасы болған қала (Баласағұн). Оның әкесі өнер иесі, күйші екесі (Жүсіптің).

«Көрнекілік стратегиясы». АКТ арқылы тақтада сандар көрсетіледі. Олардың ішінен 3, 4, 5,7 сандары түсіп қалған. Сұрақтар қойылады:

Балалар, бұл жерде қандай сандар жетпейді? Олар қандай сандар деп аталады? Неге оларды киелі дейді? Қандай киелі сандарды білесіңдер?

Бүгінгі сабақта киелі сандардың сыры туралы білетін боламыз.

Мұғалімнің кіріспе сөзі: - Біз бүгін сандар әлеміне саяхат жасаймыз. Бұл саяхатта біз көптеген сандардың сырларын ашып, қасиеттерін саралаймыз. Сендер сандар тек математика есептерін шығару үшін керек, дүкенде алған заттарымыздың бағасын білу, есептесу үшін қолданамыз деп ойлайсыңдар. Байырғы кезде халық әр алуан құбылысқа бақылау жасап, олардың ортақ қасиеттерін санмен түйіп, санамалап айтып отырған.

Ендеше, осы сандардың кейбіреуіне тоқталайық.

Оқушылар 1 2 3 4 санымен топқа бөлінеді. Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап, сәттілік тілейді.

Топ басшылары бағалау парақтарын толтырады.



Өткен тақырыптарды еске түсіріп, тақтадағы сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді.

Сабаққа дайындықтарын көрсетеді.

Сабақтың тақырыбын анықтайды.



1-топ- Үш

2-топ - Төрт

3-топ- Жеті

4-топ - Бес

Бағалау парағы беріледі.





Вербальды бағалау.



Киелі сандардың құпиясы 9-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Түсіну

15 мин

ОБжК,ОүБжОБ

Мәтінмен жұмыс. Оқып түсіну. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі . 1-топ. «Үш саны» мәтіні. 2-топ. «Төрт саны» мәтіні. 3-топ. «Жеті саны» мәтіні. 4-топ. «Бес саны» мәтіні.

* Мәтінді түсініп оқу. Берілген ресурстан өздеріне ұнағандарын алып, постерге салып, мазмұнын айту.

-Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.

Жаңа сөздермен жұмыс.



-жұпта,топта талдайды.

- постерге түсіреді,қорғайды

Формативті бағалау.

Стикермен бағалау.



Қолдану



7 мин



Топтардың постерлерін ауыстырып беру. Берілген сызба бойынша сөйлемдер құрау. Әр топ 4 сөйлемнен құрайды.

Сөйлемдерін оқып шығады, бір-бірін бағалайды.

Бағдаршам



1мин

Сергіту сәті

Талдау

6 мин

СТО,ТжДБо

«Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім біл» деген мақалдың мағынасын ашу.

Топ ішінде ақылдасып, өз ойларын ортаға салады.

Вербалды бағалау.



Синтездеу

5 мин

ОБжК,СТО,ТжДБо

Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:

Жігіттің үш жұрты бар.

1.Өз жұрты. 2.Қайын жұрты. 3.(Нағашы жұрты)

Үш арсыз

1.Ұйқы арсыз.2.(Тамақ арсыз).3.Күлкі арсыз.

Дүниенің төрт бұрышы:

(шығыс), батыс, оңтүстік, солтүстік).

Төрт қонақ түрі.

Арнайы қонақ. (Құдайы қонақ). Қыдырма қонақ. Қығылма қонақ.

Үш би.

Төле би. Қазыбек би. (Әйтеке би).

Интерактивті тақтадан көрсетіледі. Топтар орнында отырып орындайды. Тексереді.

Бағдаршам

Рефлексия

2 мин



«2 жұлдыз, 1 тілек»

Әр топ өз тілегін тсикерге жазып, дауыстап айтады

Бағалау

2мин



Бағалау парағын жинап алады. Бағалайды.

Бағалау парқшасын толтырып, тапсырады



Үй тапсырмасы

1 мин









60-беттегі 4-тапсырма. Мына сызба бойынша сандардың құпиясын анықтап, адам өміріндегі маңыздылығы туралы диалог құрыңдар.

Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады

















 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал