- Учителю
- Ашық сабақЖемістер мен Көкөністер
Ашық сабақЖемістер мен Көкөністер
Пән аты: |
Қазақ тілі | ||
Сынып : |
3-сынып | ||
Өткізілген күні: |
19.11.2014ж | ||
Сабақтың тақырыбы: |
Жемістер,көкөністер. | ||
Сабақтың мақсаты: |
оқушыларға осы тақырыбына байланысты мағлұмат бере отырып, сөздік қорларын байыту Дамытушылық: сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамытуға, сөйлеу дағдысы мен топтық жұмыс істеуге дағдыландыру. Тәрбиелік: Топтық жұмыстар жасату арқылы бір-бірімен қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу. | ||
Оқытудың нәтижесі: |
Оқушылар сабақтан соң:
| ||
Дереккөздер: |
плакаттар,стикерлер,маркерлер, түрлі -түсті қағаздар.. | ||
Сабақтың әдісі: |
Түсіндіру ( сұрақ- жауап, әңгімелесу, талдау,диалог).
| ||
Сабықтың түрі |
Жеке,жұптық, топтық жұмыс. | ||
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Орындалатын тасырмалар. |
Қолданылатын модульдер |
1.Ұйымдастыру кезеңі. |
3мин |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін
|
(Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
2. Өткен сабақты қайталау. Топпен жұмыс
|
5 мин
|
Сұрақ-жауап. Доп пен ойнау |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету .Талантты және дарынды балаларды оқыту |
3. Жаңа тақырыппен жұмыс |
7мин |
Ой қозғау Сөздік жұмысы. Сөз тіркесін, сөйлем құрастыру
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
|
Мәтінмен жұмыс
|
10 мин
|
Мәтінмен жұмыс Түсініп оқу. Постермен жұмыс. . |
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқытудағы басқару және көшбасшылық Талантты және дарынды балаларды оқыту |
5.Сергіту сәті |
2 мин |
«Қызыл өрік» |
(Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.АКТ мен жұмыс |
6.Жазылым
7.Айтылым. (Жұптық жұмыс.) |
5 мин
7 мин |
.4-тапсырма Әңгіме құру. 3-тапсырма Берілген сөздерді үш бағанға топтастыру
Диалог,монолог құру |
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Бекіту |
3 |
Жемістермен,көкөністер тақпақтар.. |
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Қорытынды. Рефлексия
|
3 |
(бағалау парақшасы). Оқушылардың ойлары. Стикерге жазу |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
|
|
|
|
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі. (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру)
Мұғалімнің сөзі:
Амандасу.
Ал, балалар, көңіл-күйлерін калай?(Оқушылардың жауатары).
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін
«Менің саған сәлемім» деген тренингтен бастаймын.
Жігер деген-МЕН
Жігер деген-МЕН
Махаббат деген-МЕН
Кешірім деген-МЕН
Құдірет деген-МЕН
Денсаулық деген-МЕН
Адаадық деген-МЕН
Жарқындық деген-МЕН
Бар ғажайып деген-МЕН
Хормен.
Бәрі менің қолымда.
Бәрі маған байланысты.
1.Топқа бөлу. Түрлі жемістер суреттер арқылы. (1мин).
2.Топ ережесімен танысу. 2(мин)
-
Бірін-бірі тыңдау
-
Ойды ашық айту
-
Сабаққа түгел қатысу
-
Ұйымшыл болу
-
Уақытқа бағыну
ІІ.Өткен тақырыпты қайталау. (модуль «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту).
1-топ
Сұрақ-жауап..
-Балалар өткен сабақта біз қандай тақырып өттік?
-Нан, сүт, ет тағамдарын өттік.
-Дұрыс,жақсы.
Ал балалар қазір біз сендермен ойын ойнаймыз .Кімге мен доп берсем ,сол маған жауап береді?
1-топ 2-топ
Нан тағамдарын ата? Сүт тағамдары. Ет тағамдары
-батон -айран -бесбармақ
-тоқаш, -май -тұшпара
-бауырсақ -ірімшік -шұжық
-таба нан -құрт -қазы,қарта
-шелпек -қаймақ -палау -
Нан туралы кім тақпақ біледі?
Ас туралы мақалдар атаңдар?
Ас-адамның арқауы.
Ас аиасы -нан.
Жарайсыңдар.Өте жақсы.
ІІІ.Жаңа тақырыппен жұмыс. ( «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»)АКТ мен жұмыс
Мұғалімнің сөзі:
Ой қозғау.Біз сабақ басталар алдында топқа бөлінгенде нелермен бөліндік?
Жақсы. Жемістер,көкөністің суреттерімен.
Бүгін сабағымыздың тақырыбы:
Жемістер,көкөністер.
Қазір күз мезгілі .Жемістермен ,көкөністер күзде піседі. Біз оны бақшаға егеміз, суарамыз,Сонаң соң оны жинаймыз.Қыста тағам қылу үшін.Ал біздің денсаулығымызға пайдалы. Онда көптеген дәрумендер бар..
1.Сөздік жұмысы
Жемістер -фрукты бақ-сад
Же-ешь
Жедім-ел Бақша-огород
Дәмді -вкусный піседі -созревает мұғалім дауыстап оқиды
Қарбыз-арбуз дәрумендер-витамины
Қауын-дыня балалар хормен,тізбектеп оқиды
2.Слайдпен жұмыс.
- жеміс ,көкөніс атауларын хормен оқу.
-сөздермен сөз тіркесін құрастыру
-сөз тіркесімен сөйлем құрастыру. Сөздер параққа жазу.
3.Мәтінмен жұмыс (топтық жұмыс)
-түсініп оқу
-тізбектеп оқу
4. Постерге түсінгендерін салып қорғау.
1топ-жемістер
2 топ-көкөністер
ІҮ .Сергіту сәті. «Қызыл өрік»
5.Жазылым
1-тапсырма
Сөйлем құрастыру. (Слайд)
Мысалы:Саша алманы жақсы көреді.
Валя жүзімді жақсы көреді.
2-тапсырма.Топтастыру.(Слайд)
Қияр,нан,алма,сүт,жүзім,сәбіз,алмұрт,,қант,қызанақ
май,шие,пияз,картоп,орамжапырақ.
6.Айтылым.Диалогпен жұмыс.(Жұптық жұмыс)
Ү.Бекіту.Балалар бүгін біздің сабағымызға қанақтар келіпті
Апорт дегее алмамын. Дөп-дөңгелек доптай,
Қыркүйекте пісемін. Ішім қызыл шоқтай.
Піскен кезде алмасаң, Дәмін татып көрсең,
Үзіліп жерге түсемін (Кирил) Меннен дәмді жоқтай.(Алибек)
Мен шиемін, шиемін Мен алмұртпын,алмұртпын.
Күннің көзін сүйемін аузындамын бар жұрттың.(Лиза)
Қышқыл шырын менде бар
Төмен басты иемін!(Жамал)
Мен ұялшақ картоппын Мен де бір сөз айтайын Кім бар сәбіз шырының
Мен емеспін мақтанар Мақтанайын сендерге Жастайынан ішпеген?
Мені жақсы көреді. Менсіз борщ болмайды Мені жеген адамдар
Үлкендер де балалар(Ринат) Винегрет те үстелде.(София) Кем болмайды күшке де?
(Нурбол)
Бұлар нелер?
Көкөністермен жемістер.
Қорытынды.
Рефлексия. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Бағалау парағы .
Стикерге тілектер жазу.
ҮІ. Үйге тапсырма. Жаңа сөздерді жаттау.