7


The Olympic games ( 4 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Тақырыбы: The Olympic games

Мақсаты:

а) оқушыларды «Sport. The Olympic» тақырыбына лексикалық , Past simple грамматикасы бойынша болымды, болымсыз, сұраулы сөйлемдерді бекіту, дұрыс және бұрыс етістіктерді қолдануын түсінгендіктерін тексеру, жаттықтыру, «оо» әріп байланыстарының оқылуын түсіндіру;

б) оқушылардың өзара салыстырып, анализ жасап, өз ойларын жеткізуге ықпал ету, сөздікпен өз бетінше жұмыс жасауына және бағалауына мүмкіндік беру;

с) сабақ барысында салауатты өмір салтын ұстанып, спортқа деген қызығушылықтарын арттыру, олимпиадалық ойындар туралы ақпараттық білімдерін жетілдіру, дені сау тұлға ретінде қалыптастыру;

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, сұрақ-жауап

Пайдаланалатын материалдар: диск, флеш карталар, доп, суреттер.

Пән аралық байланыс: қазақ тілі, дене шынықтыру.





Сабақ барысы:

  1. Organization moment:

  1. Greeting

  • Good morning, children! How are you?

  • We must choose 1 paper, then sit in your group.

1 group - London; 2 group - Moscow; 3 group - Rio.

  1. Checking up the attendance

  1. Checking home task

Exercise 4 in Work Book

  1. Saying about theme and aims:

  • Last time we talked that if we want to be healthy we need to do sports. Today we will talk about Olympic games. Have you heard about them? Have you ever watched them?

  1. New lesson :

  1. Listen and repeat: oo - long [u:], short [u].

Track 33

Book, look, foot, spoon, school, moon.

  1. Read. (individual work)

  2. Read the sentences. Do they have oo: long[u:] or short [ u] ?

Keys: long [u:] - zoo, food, afternoon, soon, moon, boots.

[u] - good, look, book, football, wooden.

4. Look at the picture and answer the questions. Then listen and read. ( Track 34)

V. Understanding

Exercise 6 Answer the questions.

Exercise 7 Pair work. Answer the questions about you. Write your partner's answers in the chart.

Exercise 8 Write about any Olympic sport. Exchange your work with your partner and read it.

Warm up (Сергіту сәті)

  • Children, you know our game I say word you must show me:

*have a shower

*have a bath

*smell

*brush teeth

*comb hair

*sad

*happy!!!

- Today, we have new warm up, repeat after me:

Stand up, sit down

Clap your hands, clap, clap, clap

Stamp your feet, stamp, stamp,stamp

Spin around, spin, spin,spin!

Stand up, sit down!

  1. Consolidation

Work with copy book.

Exercise 1 Complete the chart with your partner's answer.Exercise 2 Reorder the words to make negative sentences in Past Simple.(children write to black board).

  1. Conclusion.

  • You worked very well. Now let's revise the words you have learnt at the lesson. (Check yourself! An athlete, Olympic games, to take place, such, like, peace, war, a symbol, Greece)

  • Tell me please, what should we do to be healthy?

  • Brilliant! Please, open your activity books and as usual assess your work at the lesson.

  1. Home work. Exercise 4 in Work Book. The lesson is over. Good bye.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал