7


  • Учителю
  • Конспект урока на тему Спорт в нашей жизни

Конспект урока на тему Спорт в нашей жизни

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Министерство образования и науки

Луганской Народной Республики

Ровеньковская гимназия имени Н. Трублаини

























План-конспект урока

по английскому языку

в 7 классе

«Спорт в нашей жизни»























Разработала:

учитель английского языка

Протасова Марина Юрьевна



























Тема Sport in our life

Цели: обучить учащихся понимать на слух и употреблять в речи на уровне

фразы ЛЕ для разговора о спорте;



развивать навыки монологической и диалогической речи с

использованием опор; развивать память, внимание и догадку;

тренировать устную речь на базе прочитанного;



воспитывать любовь к спорту, акцентировать внимание на

необходимости вести здоровый образ жизни.



Учебные задачи, направленные на достижение личностных результатов обучения:

- способствовать формированию речевой компетенции в основных видах речевой деятельности: аудировании и говорении;

- воспитывать интернационализм, толерантность, уважительное отношение к спортивным традициям других стран;

- развивать мотивы учебной деятельности и формировать личностный смысл учения;

- расширить кругозор по теме;

- приобщать учащихся к культуре,изучаемого языка;

- воспитывать понимание важности изучения английского языка в современном мире.



Учебные задачи, направленные на достижение метапредметных результатов обучения:

- формирование умения строить логичное рассуждение, включая установление причинно-следственных связей, делать умозаключения и выводы на основе аргументации;

- развитие умения грамотно строить речевые высказывания в соответствии с задачами коммуникации;

- развитие умения слушать и слышать собеседника, вести диалог, излагать свою точку зрения и аргументировать ее.





Оборудование: рисунки, схема « sport », картинки, карточки для

индивидуальной работы, магнитофон, плакаты.



Ход урока:



1. Организационный момент. Приветствие.

T Good morning, children. I am glad to see you. Today we have unusual lesson.

There are many gests in our class-room. So, let´s begin.



2. Установочно мотивационный этап.

T Did you do your morning exercises?

P Yes, we did

T How do you feel yourself? Well? Good! If you do your m.ex. You want to

healthy. What helps us to be healthy.

P Sport, healthy meals.

T Yes. are you right. Now think, please, and tell me some words connected with

sport. They must begin with letters I am showing.

( учитель показывает буквы, учащиеся называют виды спорта ).

T Good. What word do we have?

P gymnastics

T What is gymnastics?

P It´s sport event.

T Yes, it is. Now look at the blackboard and read the topic of our lesson. " Spot

in our life ". We'll speak about sport today. We'll practice in speaking,

reading. listening and writing.

Now, tell my, please, why do people go in for sports?

Can we say, that sport an important part of our life?

P Yes, we can. We´ll be able became famous.



3. Основная часть урока



  • Аудирование текста « Olympic games »









T If we train hard we´ll be able a famous sportsman or a champion. May be

olympic champion. And now I want you to listen to the text « Olympic

games » Do you know, what is this?

P Yes, we do.

- Ознакомление с используемыми ЛЕ, в тексте

T Here are some words from the text you have to know to understand it. Look

and read: wreath [ ri: ] - венок, B.C.- до нашей эры, A.D.- нашей эры.

Emperor Theodosius - император Теодозий.

So. listen to the text and be attention!

T What champions do you kno - Прослушивание текста:

- Контроль аудирования

T What is this text about?

When did the Olympic games begin?

In what town and what country did the first O.G. take place?

How often were they held?

What prizes did the winner receive?

When and by whom were the O.G. stopped?

When did the modern O.G. begin again?

What competitions are there during the O.G.?

Where did the first Winter O.G. take place?

T Who can retell this text?

P I can.

- Пересказ текста учащимися.

- Практика устной речи.



T Tell me what to do to become a champion?



T Yes, you are right. Now imagine you are at the TV program " Sport stars "

( Ролевая игра « TV program» )

P1 Hello! Today our gests is a famous champion of swimming Yana Klochkova.

Yana, tell some words about yourself.

P2 I am a sportsman…

P1 Now, your questions to Yana, please.

P3 P4 P5… Ask some questions.

P1 Yana, tell us some ad vices. How can we become good sportsman?

P We must train hard.

T Good. We see that to be a champion we have to work hard in any kind of

sports.

















- Практика письменной речи

T There are many kinds of sports. What are they? Let´s name them!

P Swimming, running…

T Good. Tell me is football a game or sport?

P Football is a game.

T Yes it is. Now you are ready to the next task.

- Работа с карточками и у доски.

T You have cards with words, make up some sentences with hem. You have 2

min. But 2 pupils will work at the blackboard.



- Контроль выполненного задания. Чтение и перевод предложений и слов,

написанных на доске.



Rellaxation.

P1 Hands up!

Hands down!

Hands on your hips!

Put them behind you,

If you please!

Hands down,



and sit down!

- Работа с картинками у доски.



T I see, you know many sport games and sport events. Your next task is to match the following words to the pictures.



- Практика устной речи. Чтение текста. « Sport in England », Проверка Д/З.

Проблемный вопрос.

- Контроль прочитанного. Ответить на вопросы текста.



What is the purpose of sport life?

When are children to swim?

What clubs do they have at school?



What games are popular with boys and men?

What´s the most popular game in England?

  • Пересказ прочитанного текста.

  • Работа в парах. Диалог на тему « Sport in your family »



T I am glad, that your families go in for sport.

- Практическое задание « Find a partner »

T Some of you have cards with words, others - with definitions of these words. Partner should find each other.





- Практика устной речи.



T What dangerous sports do you know?

How do you think, should they be banned? What's your opinion?

P I think that…

T So, we must be careful when we go in for sports. Remember this!

- Работа с кроссвордом.

1 It's a national game in G.B.?

2 It's a national game in U.S.A.?

3 It's a very popular game in the U.S.A.?

4 Yana Klochkova is famous in …

5 This kind of sports is very popular in the world.?



T Good. You know many different kinds of sports.



4. Заключительная часть урока

Системно-обобщающий этап.

T We work very good! Now let´s have some results. What new things have you

know about sports? What is sport for you?





P Sport for me is…

T Good. We can say " Sport is healthy, strength and fan! "





Д/З 1. To write a composition " Sport is healthy, strength and fan! "

2. Make up 10 questions to the text, p.34.



  • Оценивание работы учащихся.

T Your marks are…

What about your mood? It is well?

Show me your cards!

I see you like our lesson! Me too.

I hope you´l work so good next lesson too! Good bye!

P Good bye, teacher!

































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал