7


  • Учителю
  • Конспект урока по английскому языку на тему Горячая линия (11 класс)

Конспект урока по английскому языку на тему Горячая линия (11 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

СЦЕНАРИЙ УРОКА





Тема: ChildLine



Цель: Совершенствование умения вести диалог по теме.



Задачи: образовательные - закрепить употребление в устной речи лексики по теме «Горячая линия»; повторить суффиксальный способ образования;

развивающая - совершенствовать навыки диалогической речи; совершенствовать навык извлечения конкретной информации из прочитанного и услышанного;



воспитательные - способствовать формированию у учащихся положительного отношения к блатворительности; познакомить учащихся с организациями, которые помогают подросткам.



Оборудование и дополнительные материалы: учебник «Spotlight 11» авторы - О. В. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева, Б. Оби, В.Эванс; аудиоприложение к учебнику, лингафонный кабинет, мультимедийный проектор, плакат по теме «Горячая линия», видеоролик по теме «Горячая линия в Британии» (https://www.youtube.com/watch?v=JsUu9v2RaHM).



Урок проведен в рамках коммуникативного подхода.







































Ход урока



  1. Организационный момент



-Good morning students.

- Good morning teacher.

-Nice to see you.

-Nice to see you too.

- Sit down please.

  1. Аудирование



- Just now you will watch the video and answer the questions. After that you will tell me what is the main idea of the lesson. Read and translate the questions.



(на доске написаны вопросы)



  1. Who are they?

  2. What are they doing?

  3. Have they got any problems?

  4. What service is it?



  1. Кто это?

  2. Что они делают?

  3. Есть ли у них проблемы?

  4. Какая это служба?



(просмотр видеосюжета)



3. Речевая зарядка.



-Answer my questions:



1) They are children.

2) They are calling.

3) Yes, they have.

4) It is ChildLine.



- So, what is the main idea of the lesson?

- It is ChildLine.

- Yes, it is. Open your copybooks and write down the today's date and the main idea. What is the date today?

- It is the 21st of October.

- What is the main idea of our today's lesson?

- It is ChildLine.

- Open your textbooks at page № 27 and tell me what we will do.

- We will listen, read and talk about helpline.

4. Введение новых слов



- The text at page 39 will help us to do it. But there are two problems. What are they?

- Two problems are words in bold and word formation.

- Let us read the words in bold all together after me.



(на доске написаны слова)



confidential

bully

shelter

fundraise

further

volunteer



- Read and translate the words, please. Write them down.

- конфиденциальный;

запугивать, издеваться;

кров, приют;

сбор средств;

дальнейший, дополнительный;

доброволец, волонтер.





  1. Аудирование.



- Now listen to the text and form the words.



(прослушивание аудиофайла)



- Words: trained;

have been saving;

living;

thought;

more;

pressure;

commonest;

listening;

donation.



- Какие это части речи? - Какой способ словообразования вы использовали?

- Это видовременные формы глагола; причастие I,II; прилагательные; существительные.



6. Работа с текстом.



  • Now the text is all right. Let us answer the questions. Ex. 4 p. 39. Work in groups. You have 5 minutes.



(на доске написаны вопросы)



  1. What is ChildLine?

  2. Where is it located?

  3. Who does it help?

  4. How can someone get involved?



  • Childline is a free, 24-hour confidential helpline. It is located in the UK. It helps children and young people who have problems. You can fundraise, start a peer support scheme at your school, make donations …



7. Подготовка к диалогической речи. Диалогическое высказывание по теме.



- Make up a dialogue about Sophie. Work in pairs. Questions will help you. You have 2 minutes.



(на доске написаны вопросы)



- What is her name?

- What is her problem?

- What did she do?

- How did it help her?



  • Her name is Sophie.

  • Her problem is bullying.

  • She called ChildLine.

  • She felt more confident.



8. Подготовка к монологической речи. Монологическое высказывание по теме.



- Imagine that you are a counsellor. Watch the video again. Choose one teenager and tell him/her what to do in the situation. You have 5 minutes.



(просмотр видеосюжета)



  • I have chosen the second boy. His problem is bullying. I think he should talk to the teacher. He should tell his friends about it. They can help. …





9. Подведение итогов. Выставление оценок.



  • Look at the picture.



(на доске висит плакат)

  1. What is it?

- It is the phone number?

2) What service is it?

- It is helpline.

3) Where is it?

- It is in Arkhangelsk.

4) Did you call there?

- Yes, I did/No, I didn't.

5) Do you want to become a counsellor? Why? Why not?

- I want (don't want) to become a counselor, because…

- So, now you know about the helpline for children in our city. You can recommend it or use it, if you need. Your marks are the following…



10. Домашнее задание

  • Ex. 6 p. 39 - "5" (write about our helpline, using the text)

  • Ex. 4 p. 39 - "4" (tell about ChildLine, using the questions as a plan)

  • Ex. 2 p. 39 - "3" (read and translate the text)



11. Рефлексия



  • If you liked the lesson, show the sign (палец вверх). Why?

  • If you didn't like the lesson, show the sign (палец вниз). Why not?

  • If you are not sure, show the sign (прямая ладонь параллельна полу). Why?



- The lesson is over. Good bye.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал