7


  • Учителю
  • Урок по английскому языку( защита мини-проекта): «Всемирное соревнование подростков» для 7 класса

Урок по английскому языку( защита мини-проекта): «Всемирное соревнование подростков» для 7 класса

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ

УЧРЕЖДЕНИЕ ШКОЛА №446

С УГЛУБЛЕННЫМ ИЗУЧЕНИЕМ ЭКОЛОГИИ»

г. МОСКВА

</

Учитель английского языка: Шарипова Инна Якубовна





ТЕМА: «Всемирное соревнование подростков»

Защита мини - проекта.

( УМК М.З.Биболетова для 7-го класса).

Цель урока: формирование коммуникативных компетенций и совершенствование метапредметных связей, активизация изученного языкового материала в процессе реального общения.

Задачи проекта:

Образовательная: совершенствование речевых умений и развитие навыков публичного выступления.

Коммуникативная: совершенствование навыков взаимодействия и сотрудничества друг с другом и умение понимать своих товарищей.

Воспитательная: воспитание творческой инициативы и привитие любви к изучению языка

Образовательная: совершенствование речевых навыков, формирование умения находить материал страноведческого характера при помощи интернета. Развитие умения анализировать, сравнивать, выделять главное и оценивать информацию. Знакомить с культурологическими особенностями стран мира и их географическим положением.

Методы обучения: По степени самостоятельности мышления учащихся: ретро продуктивные и продуктивные; по степени управления учебной деятельности: самостоятельная творческая работа.

Этап урока: Закрепление и обобщения ЗУН.

Оборудование: ИКТ, экран, картинки с изображением флагов, гербов и достопримечательностей стран.





Мини-проект: «Мы участники Международного конкурса»

Мini- project: " We are the participants of the international contest".

I.Подготовительный этап.

( задания - конкурс на лучшую рекламу раздается ученикам).

Part №1

1. You are the organizers of the international contest of the English language.

2. Find the sponsors of the contest and determine the prizes. Define the number of the participants and the tasks to do.

3. Invent the name of the contest and its motto.

4. Write the advertisement and make it colorful. Don't forget to mention the address, place, deadline and tasks of the contest. The contest should be consisted of two parts:

a). A writing part: a letter of an applicant with the answers for the five questions.

b).An oral part: a prepared presentation of the country.

(учащиеся подготавливают рекламу и выбирают лучшую)









advertisement

Enter the International language competition!

If you are over the age of 12 and want to improve your English, don't miss your chance and win the prize! The Grand prize is the tour around the world, ten second prizes (1,500S) and 50 precious third prizes.

Gasprom together with Cambridge Press invites you and your friends to try your chances to win the prizes. The contest consists of two parts: I. Write a letter just answering the following questions:

1. Who are you?

2. Why do you want to take part in the competition?

3. What is your motto?

4. What kind of person are you?

5. How do you see your future in 10 year time?

If your letter is one of the best you will be invited to take part in the contest. Send your letter to our e-mail:info@teenager.com.

The second part of our contest: just prepare the project of your homeland.

Further details will be sent for you later.

The deadline is the 31-st of October.



.

II. Основной этап.

( 1.выбирают членов жюри.2.остальным учащимся предлагаю выполнить следующие задания).

1. Task for participants

a). You read the advertisement in the internet and decided to take part in the contest. You should write a letter of appliance and answer the five questions of the contest.

( домашнее задание для учеников предлагается выполнить парами или индивидуально).

b ). Now you are the participants of the contest. Choose any country you like to be your homeland and find the information about it: its flag, emblem, capital, its geographical position and what things the country is famous for.

Prepare the presentation about the country by means of the computer. (1,2 min.)

b). Make the badges. Write your name, age and country on it.

2. Task for members of the jury.

(Задание для членов жюри)

You are the members of the jury of the contest.

1.a). You should choose the best letters and put them scores.

b).Learn beforehand what countries the participants are going to present and make up your questions on the contents.

( выдаю жюри карточки для оценки писем и презентаций)

2. The jury should appoint the date of the competition and invite the participants to present their projects.

(Приглашение может быть отправлено по e-mail).

3. The jury starts the competition. The participants take part in the competition. The jury appreciates the answers, puts scores and chooses the best competitors, announces the winners and gives prizes.

III.Этап. Конкурс.

The Procedure

1. The chair announces the beginning of the contest introduces each participant and gives him or her floor. The chair tells them that they have 2 minutes to present their case.

2. Each participant presents his case.

3. The members of the jury ask questions to the participant.

4. The participant answers the questions.

5. The chair invites the participants one by one.

6. After the last participant has performed the jury puts the scores and chooses the best participants.

7. The chair announces the winners.

IV. Этап.

1.Подведение итогов

2.Объявление победителей.

3. Оцениванивание работы учащихся на уроке.

Дополнительный материал для жюри.

1.Раздаточный материал для жюри.

Language Support

Dear boys and girls, could I have your attention, please.

Welcome to our contest, dear boys and girls from Germany, Russia, Greece, Australia, New Zealand, France, Azerbaijan, Armenia, Canada, Italy, the USA, England, Turkey, The Ukraine, Hungary, Bulgaria and Spain!

Let me begin our contest…

Let me introduce our first participant…

Get started.

May I ask you a question?

Unfortunately, your time is up.

The results of our contest are…

The third prize winners are…

The second prize winners are awarded to…

The first prize winners are…

The Grand prize is awarded to…

Evaluation card for participants

2.Карточка для оценки выступлений учащихся.

surnames

letter

points

presentation

points

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал