7


  • Учителю
  • Открытый урок по казахскому языку на тему Ас атасы -нан 7 класс

Открытый урок по казахскому языку на тему Ас атасы -нан 7 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сыныбы:  7 (орыс сыныбы)Пәні: қазақ тіліСабақтың тақырыбы:«Ас атасы- нан. Қос сөздер мен біріккен сөздерді қайталау»Сабақтың мақсаты: Білімділік: Берілген тақырыпты талдап, саралай отырып, бұрынғы сыныптарда  алған білімдерін кеңейту,біріккен сөз бен қос сөз туралы алған
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 7 (орыс сыныбы)

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:«Ас атасы- нан. Қос сөздер мен біріккен сөздерді қайталау»

Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Берілген тақырыпты талдап, саралай отырып, бұрынғы сыныптарда алған білімдерін кеңейту,біріккен сөз бен қос сөз туралы алған білімдерін бекіту

Дамытушылық: оқушыларға қазақ тілінің қағидаларын меңгерте отырып, Тілдік талдау дағдыларын, сөйлеу мәнерлерін дамыту меңгеруге машықтандыру, есте сақтау, өмірде қолдана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: егемен еліміздің болашағы - жас ұрпақты Басты тағам нанды қадірлеп, қастерлей білуге тәрбиелеу. тәрбиелеу.Бір-бірін түсініп, тыңдай білуге, сыйлауға дағдыландыру білуге үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтада орналастырылған слайдтар, ақ қағаздар /постер/,смайликтер, тірек сызбалар.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап, топтау , түсіндіру.

Пәнаралық байланыс: әдебиет.
Сабақ барысы:

І кезең. Бағдарлау- мотивациялық кезең

  • оқушылармен сәлемдесу;

  • сабаққа қатысымын тексеру;

  • топқа бөліп, сабақтың мақсатымен таныстыру.

1.Ойқозғау

- Бүгін аптаның қай күні?

-Ендеше ЖҰМА күні қазақ халқында қандай күн болып саналады?

/оқушы жауабы, мұғалім толықтырады/

2.Топтастыру.

Оқушыларды ортаға шақырып, кіші және үлкен сөздері жазылған парақшаларды таңдау ұсынылады. Таңдап болған соң, сұрақ қойылады.

-Осы үлкен және кіші сөздерінің жұма күніне қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?

-Үлкен жұма,кіші жұма /оқушылар білгендерін айтады/

Үлкен сөзін таңдағандар 1-топқа, кіші сөзін таңдағандар 2-топқа топтасады.

-Жұма күні дастарханға бірінші не қойылады?

/Оқушылар өз ойларын айтады. Одан соң бауырсақ таратылады/

-Бауырсақтан басқа күнделікті ас ішер алдында үстелге бірінші не әкелінеді?

-Ендеше бүгінгі сабақтың лексикалық тақырыбы «Ас атасы-нан» деп аталады. Нан туралы білгенімізді ортаға салайық.../оқушылар сөйлейді/

ІІ кезең Операциялық- орындаушылық кезең

( Мәтін бойынша тапсырмалар берілместен бұрын әр топқа «Бағалау парағын» беріп, бағалаудың жолдарын түсіндіріп өту )

  1. Мәтінмен жұмыс. «Тауық, тышқан және құрбақа»

Ерте заманда тауық,тышқан, құрбақа - үшеуі бір тұрыпты. Бір күні тауық әрі-бері жүгіріп жүріп арпаның дәнін тауып алыпты. Ол қуанғаннан:

- Дән таптым!- деп айқайлап, мәз-мейрам болады.

- Мұны диірменге апару керек. Кәне, қайсысың алып жүресің?- депті тауық.

- Мен апара алмаймын,- депті тышқан.

- Мен де апара алмаймын,- депті құрбақа.

Дәнді тауықтың өзі алып жүріпті. Диірменге тарттырыпты.

Тауық:

- Енді ұнды үйге кім арқалап апарады?- депті.

- Мен апара алмаймын,- депті тышқан

- Мен де апара алмаймын,- депті құрбақа.

Ұнды тауықтың өзі арқалап алып жүріпті.

Кім қамыр илейді?- деп сұрапты тауық.

- Мен илей алмаймын,- депті тышқан.

- Мен де илей алмаймын,- депті құрбақа.

Қамырды тауықтың өзі илепті.Тауық:

- Кім от жағады?- деп сұрапты.

- Мен жаға алмаймын,- депті тышқан.

- Мен де жаға алмаймын,- депті құрбақа.

Отты да тауық өзі жағыпты.

- Пешке нанды кім салады?- деп сұрапты тауық.

- Мен сала алмаймын,- депті тышқан.

- Мен де сала алмаймын.,- депті құрбақа.

Нанды да тауықтың өзі салыпты. Нан қып-қызыл болып пісіп шығыпты.

Тауық нанды алып қойыпты да:

- Мұны кім жейді?- деп сұрапты.

- Мен,- деп тышқан үстел қасына келіп отырыпты.

- Мен де жеймін,- деп,құр да үстел қасына келіп отырыпты.

1-тапсырма

  • 1.Топпен оқу

  • Негізгіойдыбілдіретінсөйлемніңастынсызу

  • Қиынжәнетанысемессөздердіңастынсызу, мағынасынашу.

диірмен-

Тарттырыпты-

Иледі-

2-тапсырма

Ітоп:

  • Мәтіндіқалайаяқтаредіңдер? Өз ойларыңды жинақтап, мағыналы әрі тәрбиелі ой түйетіндей етіп аяқтап көріңдер.

ІІ топ:

  • Мәтінненқандай қорытынды шығады? Нақыл сөзбен немесе мақал-мәтелмен қорытуға болады. Ы.Алтынсариинің «Егіннің бастары» шығармасын еске түсіру.

3-тапсырма (грамматикалық тапсырма)

Ітоп:

Күрделі сөздер туралы не білеміз? (жоба қорғау)

ІІтоп:

Күрделі сөздердің жазылу емлесі (жоба қорғау)

/ақ қағазға өз ойларын жинақтап түсіреді де, тақтаға шығып қорғайды/

4-тапсырма

Ітоп:

Мәтінненбіріккенсөздердітеріпжазу, талдау.

ІІтоп:

Мәтінненқоссөздердітауып, талдау.


5 -тапсырма Мәтінге байланысты берілген мақал-мәтел мен тыйым сөздің мағынасын ашу үшін диалог құру, көрініс көрсету.

І топ:

  • Нан бар жерде әнде бар.

ІІ топ:

  • Дәнді шашпа, нанды баспа.


ІІІ кезең. Бекіту кезеңі


Рефлексия


Маған ұнады Мен үшін жаңалық Маған қиын болды


  • "Ас атасы - нан" тақырыбына ойтолғау жазу.

  • Қазақтың ұлттық тағамдары туралы қосымша материал қарау.

ІҮ кезең. Бағалау

Әр топқа берілген «Бағалау парағындағы» критерийге сәйкес әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалім өзі қорытады.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал