- Учителю
- План-конспект открытого урока в 5 классе по теме: «Animals in our life»
План-конспект открытого урока в 5 классе по теме: «Animals in our life»
Министерство образования Республики Дагестан
Муниципальное общеобразовательное учреждение МБОУ гимназия № 37 г. Махачкала
Открытый урок в 5 классе
на тему:
«Animals in our life»
Выполнила: учитель англ. яз.
гимназии № 37
Мирзаханова М. М
Махачкала 2011
План открытого урока в 5 классе по теме "ANIMALS"
Тип урока: обобщающий урок по теме с использованием ИКТ.
Цели урока: формирование лексических навыков путем многократного сознательного повторения материала в разнообразных видах деятельности, закрепление лексических единиц по теме, совершенствование навыков аудирования, чтения, письма, формирование представлений о животном мире.
Задачи урока:
-
повышение интереса учащихся к английскому языку;
-
развитие навыков аудирования и выразительного чтения;
-
формирование навыков монологической и диалогической речи.
-
закрепление грамматики-глагола have| has
-
повторение количественных числительных от 1 до 20
Оборудование: мягкие игрушки, цветные карточки со звуками, наглядный материал, магнитофон, использование ИКТ.
Ход урока:
1. Организационный момент (3мин)
Учитель:
- Good morning, friends! Glad to see you!
- Today we shall revise all the material, that we have learned on the topic "Animals and pets". Let'sbeginourclass!
2. Фонетическая зарядка (2мин)
Учитель показывает ученикам цветные карточки со звуками, учащиеся зачитывают правило чтения и слова с данным буквосочетанием.
Thank you, guys. Now I see that you can read, good of you.
3. Речевая разминка (2мин)
- What the date is it today? What the season is it now? What the day of the week is today? Thank you! How many days there are in the week? Can you name them all? Ok. Let's imagine that we have a new pupil in our class, come to the blackboard you, please. Ask him or her questions.
4. Повторение лексики по теме (5мин)
Трудный вам задам вопрос:
«Как назвали лошадь?» - horse.
Свинья есть хочет каждый миг,
Свинью мы называем - pig.
Прыгнула из грядки прямо на порог
Зелёная красавица лягушка - frog.
Рыжий-рыжий чудо-флокс!
Рыжая лисичка - fox.
Мишка косолапый ходит еле-еле.
Мишка, медвежонок по-английски - bear.
Пес бежал за кошкой вслед,
Но поймать ее не смог.
По-английски кошка - cat
А собака будет - dog
В зоопарке рассмешить
Всех сумеют обезьянки.
Постарайтесь не забыть,
Обезьяна значит - monkey.
Курица и петушок
Бегали по улице:
Петуха назвали - cock
Hen - назвали курицу.
Ученики дружно отвечают:
- What's the Russian for….
an animal, wild, domestic, an elephant, a snake, a pig, a tiger, a lion, a monkey, a crocodile, a snake, a pig, a rabbit, a chicken, a cat, a sheep, a bear, a frog, a cock, a hen.
- What's the English for…
Let's play with the ball to revise our vocabulary!
5. Работаскарточками (5мин)
Teacher: Now open your exercise books and write down the date, please!
Двум ученикам предлагается разделить названия животных на карточках на домашних и диких:
an elephant, a snake, a pig, a tiger, a lion, a monkey, a crocodile, a chicken, a cat, a sheep, a mouse, a rabbit.
дикие животные
домашние животные
anelephant
a pig,
a snake
a mouse
a crocodile
а sheep
a tiger
a cat
a lion
a chicken
a monkey
a rabbit
6. Повторение количественных числительных(5мин)
How long do animals live?
A rabbit - 5, a sheep - 12, a cat - 13, a goat - 15, a cow - 25, a pig - 25, a horse - 30.Учитель зачитывает предложения, а учащиеся по очереди переводят их.
Игра «Addition»
Решите записанные в словесной форме примеры. Если вы их решите, то сможете отгадать закодированное слово (число букв в слове равно количеству примеров).
Таблица-ключ написана на доске.
One
A
Four
O
Seven
I
Five
N
Two
L
Nine
E
Three
F
Six
D
Ten
R
Eight
T
Секретное слово:
1
2
3
4
5
6
Примеры:
1. One plus two is … . 5. Three plus two is … .
2. Seven plus three is … . 6. Four plus two is … .
3. Two plus five is … .
4. Four plus five is … .
7. Загадки (5мин)
Teacher: Now we shall listen to the riddles and your task is to say what the animal I talk about is.It's a wild animal. It's brown.
It has a nose, a mouth and a long tail.
It can run and jump. It likes bananas very much. (monkey)
It's a wild animal too. It likes honey very much. It often sleeps in winter. (bear)
It's a wild animal. It has a long tail, a head, a nose, a big mouth. It can run and jump. It is the king of animals. (lion)
It's not very big but it's very nice. It has a short tail, a nose, a mouth, 2 eyes, 2 ears. It's grey. It likes carrots very much. (rabbit)
This animal is very big and green. It has a very big mouth with sharp teeth. It lives in the river or in the lake. (crocodile)
8. Активизация навыков монологического высказывания (5мин)
Teacher: Our pupils have prepared an interesting fairytale for us. Come to the blackboard, my children! We are listening attentively!
Author: You know the old story about a wolf and seven kids. We are going to show your this famous fairytale, let me introduce our main characters firstly:
(Сцена 1: звучит музыка, герои по очереди представляются.)
Pupil 1: I am a Mother Goat!
My story is not long,
I have seven kids,
And love them all!
Pupil 2: Hello, I am a wolf,
And live in the wood.
Wolves are beautiful,
They are brown and grey,
If you see I am coming,
Get out of the way!
Pupil 3: Hello, we are kids,
We are nice and fat,
We have a grey body
And we like to play!
Author: Once Mother Goat decides to go to the market. All her kids are around her.
Mother Goat: Now, my dear children, I must go to the market to buy some milk for you. You must sit still! Don't open the door to anybody! Lock the door and good-bye!
Kids: Good-bye! Come back soon! (звучит песня, козлята поют в хороводе)
Сцена 2: появляется волк.
Wolf: I am a big bad wolf and I want to eat the kids. Ha-ha-ha.(Comes at the door). Open the door. Its me, your mother! I have some milk for you!
Kids: No, you are not our mother! Our mothers voice is soft! Our mothers voice is sweet! We mustn't open the door to anybody!
Wolf: You are silly kids! (Goes away) I must make my voice pleasant and then I shall come again! Hm, hm…Open the door, my dear children! I am your mother, I have some sweets for you!
Kids: Your voice is soft, but you are not our mother! We don't want any sweets from you! We know that it is you, a big bad wolf, but we are not afraid of you!
Wolf: Open the door, or I shall break it! (breaks the door)
The door opens and kids are crying: "Help, Help!" They make an awful noise and comes Mother Goat, she knocks at the door.
Wolf: Oh, who is that? What is that? I must run! I must go, quickly, quicky!
Comes Mother Goat: Oh, what's the matter? What does this all mean?
Kids: All right, mother! The wolf wanted to eat us, but it is not so easy! The Wolf heard that you were coming and ran. (They come closer to their mother and she kisses them.) Oh, my dear brave children! I am glad that you are right! There are many wolves in the wood, but you strong!
9. Физкультминутка (3мин)
Teacher: Now we are going to have a little pause. So, dear children, stand up near your seats.
Put your hands on the hips, and turn your head around - then put your hands on the shoulders and move them back for 3 times and forward. Now bend your body to the left side and to the right side for 3 times. Put your hands down and sit now!
10. Активизация грамматических навыков по теме have / has (5мин)
Сегодня ребята мы с вами поговорим о глаголах have / has. А вспомнить нам их правильное употребление помогут сами братья-глаголы!
сказка о двух братьях
Братцы have и has- родня,
Очень дружная семья.
Если знаем их - сумеем
Рассказать мы, что имеем.
Очень важно всем вам знать,
Когда haveи hasсказать.
Это требует уменья
Вспомнить все местоименья,
Семь коротких важных слов,
Повторить ты их готов?
I, you, he, she, it, we, they.
Братец have у нас трудяга,
Просто-напросто бедняга,
Он работает вовсю,
Встал он с "I" и встал он с "you".
Посмотри-ка поскорей,
Have теперь и с "we" и "they".
Братец hasеще малыш,
Но такой уже крепыш.
Свое дело твердо знает:
Он работу выполняет -
Слово hasу нас стоит:
Сословамиhe, she, it.
Teacher: Thank you, dear verbs! Your fairytale is very interesting, now take your seats. When do we use verbs have / has? Clever of you! Let's make some exercises so that you can understand the rule clearly!
На доске появляется презентация с грамматическим упражнением, учащимся дается несколько минут на его выполнение. Оцениваются только первые три работы.
1. I . . . a pet.
2. We . . . 2 domestic animals on our farm.
3. They . . . a nice white cat.
4. Tom . . . a dog. It . . . a big mouth and a little tail.
11. Активизация письменных навыков. (3мин)
Teacher: Now your task is to make up 6 or 7 sentences on the topic "My favorite animal". Look at the example on the desk.
Учащиеся составляют небольшое сочинение о любимом животном по образцу.
Example:
-
I have got an animal …. .
-
It's name is … .
-
It is a domestic / wild animal.
-
It is white and brown.
-
It is strong / weak
-
It can run/ fly /jump in the field.
-
This animal likes to eat . . .(green grass, carrots, bananas, meat, fruits)
-
I feed my animal in the morning and in the evening too.
-
I like my animal because it is my friend.
Подведение итогов урока (2мин).