7


  • Учителю
  • Поурочный план по казахскому языку на тему Қазақ тілі сабағында( 5 класс)

Поурочный план по казахскому языку на тему Қазақ тілі сабағында( 5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары.

Пән: қазақ тілі

Сынып 5

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілі сабағында (бақылау жұмысы )

Сабақтың мақсаттары:

А) білімдік:диктант жазу арқылы білімдерін көтеру .Тарау бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау,тексеру,бағалау, оны мысалдар арқылы дәлелдей білуге үйрету.

Ә) дамытушылық :алған білімдерін саралау,кем тұстарын анықтап толықтыру Сауатты жазу дағдыларын ,ойлау қабілеттерін ,жазу мәдениетін,шығармашы-

-лық қабілеттерін дамыту.

Б) тәрбиелік :оқушыларды ұқыптылыққа,тиянақтылыққа,білімнің қа

қажеттілігін терең ұғына білуге баулу.

Сабақтың түрі: тексеру ,бағалау сабақ

Көрнекіліктер:үлестірмелі,сызбалар

Әдіс-тәсілдері: айтылым, жазылым, тыңдалым

Сабақтың барысы:



І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1.Оқушылармен сәлемдесу. 1.2.Оқушыларды түгелдеу. 1.3.Оқушылармен сөйлесу

ІV. Жаңа сабаққа кіріспе:

Тақырыбы: Қазақ тілі сабағында (бақылау жұмысы № 8)



Мақсаты: Лексикалық тақырып бойынша өткен сөздер мен сөз тіркестерін, қазақ тіліне тән дыбыстардың таңбаларын дұрыс жаза алуға машықтандыру. Жалғаулық шылаулар, етістіктің осы шағының жасалуы мен жіктелуі (І жақта жекеше және көпше түрінде) бойынша біліктілігін тексеру. Лексикалық тақырып бойынша қазақ тілі сабақтарында істейтін жұмыстары туралы жазғызу.

І нұсқа

  1. Қазақ тілі сабағында істелетін жұмыс түрлерін жаз.

  2. Көп нүктенің орнына тиісті жалғаулық шылауды қойып жаз:

Қалам ... дәптер, қағаз ... қайшы, Әсет ... Ораз

  1. Берілген етістіктерді осы жақта жаз:

Жазу, айту, жаттау, талдау

  1. Етістіктерді осы шақ түрінде жаз:

Біз қазақша сөйле... .............. .Мен қазақша үйрен... ....... . Біз өлең оқы... ......... . Мен тапсырманы орында... ................... .

«Қазақ тілі сабағында» тақырыбына 5-6 сөйлемнен тұратын мәтін құрап жаз.





ІІ нұсқа



  1. Қазақ тілі сабақтарында істелетін жұмыс түрлерін жаз.

  2. Көп нүктенің орнына тиісті жалғаулық шылауды қойып, жаз:

Тапсырма ... кітап, кітап ... оқушы, Ораз ... Әсет

  1. Берілген етістіктерді осы шақта жаз:

Оқу, сурет салу, мазмұндау, үйрену

  1. Етістіктерді осы шақ түрінде жаз:

Мен қазақша ертегі оқы... .............. . Біз тапсырманы жаз... .............. . Мен Мемлекеттік тілде жақсы сөйле... ................ . Біз мәтіннің мазмұнын айт... .................. .

«Қазақ тілі сабағында» тақырыбына 5-6 сөйлемнен тұратын мәтін

құрап жаз



6.1.Грамматикалық тапсырмалар.



9. Үй тапсырмасы.

9.1.Өткенді қайталау.





10. Сабақтың бағалау кезеңі:

(ынталандыру, мадақтау, ескерту т.б.)



11. Рефлекция кезеңі

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтып,ой қорытады.























Күні:

Сыныбы: 10 (орыс тілді мектеп үшін)



Сабақтың

тақырыбы

Қаныш Сәтбаев

Сілтеме

Қазақ тілі. Орыс тілінде білім беретін мектептің 10 - сыныбына арналған оқулық ; Авторлары: Т.М.Артықова ,М.Боранбай

Алматы «Атамұра» баспасы, 2014 жыл

Мақсаты













Мақсаты:

Білімділік:көрнекті ғалым Қ.Сәтбаев туралы мағлұматтар жинақтап өз білімдерін жаңа ақпаратпен толытыру.Тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін меңгерту.

Дамытушылық:оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдысын дамыту, сөздік қорын молайту, ой - өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру, ойларын еркін жеткізе білуге қалыптастыру

Тәрбиелік:

1. Сабақ үстінде оқушыларды ұжымдық шығармашылыққа тәрбиелеу.

2. Қазақ халқының белгілі ғалымдары туралы мәліметтер бере отырып, атақты тұлғаларды құрмет тұтуға баулу



Күтілетін

нәтижелер



Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді .

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс

Тарих, география

Қолданылатын әдістер

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, БЛУМ таксономиясы.

Керекті жабдықтар



Оқулық, суреттер, грамматикалық кестелер

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезең

дері

Уақыт





Мұғалімәрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе







1 мин











3 мин

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал туғызу

Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:

Кәне, достар, тұрайық.

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер

Бір-бірімізге сыйлайық

Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».



Тұсау кесер









2 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді.Қ.Сәтбаев кім болған ? Қ.Сәтбаевтың өмірі мен еңбек жолы туралы не білесіңдер?



Өз ойларын ортаға салады

Негізгі бөлім



5 минут

Сөздік жұмысын жүргізу:

Жаңа сөздер мен сөз тіркестерімен сөйлем

құрау



Сөздерді оқиды, сөз тіркестері, сөйлемдер құрстырады

Түсіну









5 мин















Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.1-тапсырма, мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беру арқылы мәтіннің мағынасын түсіну

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді мәнерлеп оқу. Сұрақтарға құраңдар

Қолдану





5 мин





Сөйлемдерді толықтыру

Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.

Сергіту сәті











2 мин

Кәне, кәне, тұрайық!

Алға, артқа бұрылайық.

Ағаштар секілді тербелейік,

Самал желдей соғайық.

Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.



Талдау









8 мин

Мақсаты:Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру

2-тапсырманы орындау





Синквейн құрастырады.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Фраза

5.Зат есімге синоним

Жинақтау







5 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау.







Оқулықта берілген мақал-мәтелді оқиды

Қорытынды

Рефлексия

6 мин



Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім









Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады)









Үйге тапсырма

1мин







Мәтінді әңгімелеу

8-тапсырма

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.









Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.

















Сыныбы: 11"А,Б" (орыс тілді мектеп үшін)

Сабақтың

тақырыбы

Халыққа қызмет көрсету орталығы

Сілтеме

Қазақ тілі. Орыс тілінде білім беретін мектептің 11- сыныбына арналған оқулық Т.М.Артықова, Г.Г.Ермекбаева «Атамұра», 2015 ж.

Мақсаты

Мақсаты:

Білімділік :" Халыққа қызмет көрсету орталығы" тақырыбына қатысты сөздерді меңгерту.Тақырып бойынша айта алуға үйрету.

Дамытушылық:тапсырмалар ,сұрақтар арқылы оқушылардың дүниетанымын,ойлау қабілеттерін,ауызша тіл байлықтарын және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:

1. Сабақ үстінде оқушыларды ұжымдық шығармашылыққа тәрбиелеу.

2. білімді, ынталы, тиянақты болуға бейімдеу;

3.Құжатқа ұқыпты болуға баулу.

Күтілетін

нәтижелер



Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді .

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі

Қолданылатын әдістер

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту,

Керекті жабдықтар



Оқулық,дәптер, маркерлер,тақта,стикерлер

Сабақтың барысы:



Сабақ

Кезең

дері

Уақыт

Мұғалім әрекеті







Оқушы әрекеті

Кіріспе







2 мин











Ұйымдастыру

Сәлемдесу

түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:

Кәне, достар, тұрайық.

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер

Бір-бірімізге сыйлайық

оқушылар 1-4 санау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».



Тұсау

кесер









3 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді Сенің құжатың түгел ме?

Халыққа қызмет көрсету орталығында болдың ба ?

Өз ойларын ортаға салады

Негізгі бөлім

5 минут

Сөздік жұмысын жүргізу:

Жаңа сөздер мен сөз тіркестерімен сөйлем құрау.

Мәтінмен жұмыс



Түсіну









5 мин



















Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.«Мағынаны тану»

  1. мәтінмен жұмыс

Мәтінді оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.

Мұғалім мәнерлеп оқиды. «Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша жолдауды талдау. Идеясын, мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.





Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді.



Қолдану





5 мин



Мақсаты:

Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді



Ауызша орындайды

Сергіту сәті











2 мин

Өлең оқу арқылы сергіту

Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

.

Талдау









5 мин

Мақсаты:

Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру.

"Құжат "тақырыбына диалог жазу



«Ойтолғаныс» кезеңі





синквейн құрастырады.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Фраза

5.Зат есімге синоним

Жинақ

тау







8 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау:

дәптерге орындайды.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин



Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім









Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады)









Үйге тапсыр

- ма

1мин

Зат есім .Зат есімнің түрлері

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.





Күні:

Сыныбы: 11"А,Б" (орыс тілді мектеп үшін)

Сабақтың

тақырыбы

Сенің құжатың түгел ме? (нәтиже сабақ)

Сілтеме

Қазақ тілі. Орыс тілінде білім беретін мектептің 11- сыныбына арналған оқулық Т.М.Артықова, Г.Г.Ермекбаева «Атамұра», 2015 ж.

Мақсаты

Мақсаты:

Білімділік :" Сенің құжатың түгел ме?" тарауы бойынша алған білімдерін тексеру ,бағалау.

Дамытушылық: тапсырмалар,сұрақтар арқылы оқушылардың дүниетанымын ,ойлау қабілеттерін, ой - өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру, ойларын еркін жеткізе білуге қалыптастыру

Тәрбиелік:

1. Сабақ үстінде оқушыларды ұжымдық шығармашылыққа тәрбиелеу.

2. Құжатқа ұқыпты болуға баулу.



Күтілетін

нәтижелер



Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді .

Сабақтың түрі

Нәтиже сабақ

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі

Қолданылатын әдістер

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту,

Керекті жабдықтар



Оқулық,дәптер, маркерлер,тақта,стикерлер

Сабақтың барысы:



Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті







Оқушы әрекеті

Кіріспе







2 мин













Ұйымдастыру

Сәлемдесу

түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:

Кәне, достар, тұрайық.

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер

Бір-бірімізге сыйлайық!



оқушылар 1-4 санау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».



Тұсау

кесер









3 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді

Құжат дегеніміз не?

Сенің құжатың түгел ме?

Өз ойларын ортаға салады

Негізгі бөлім

5 минут

Сөздік жұмысын жүргізу:

.

  1. Мәтінмен жұмыс ,



Түсіну









5 мин



















Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.«Мағынаны тану»



Тест тапсырмаларын орыедайды

Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді.



Қолдану





5 мин



Мақсаты:

Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді



Ауызша орындайды

Сергіту сәті











2 мин

Өлең оқу арқылы сергіту

Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

.

Талдау









5 мин

Мақсаты:

Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру.



«Ойтолғаныс» кезеңі







синквейн құрастырады.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Фраза

5.Зат есімге синоним

Жинақ

тау







8 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау:

дәптерге орындайды.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин



Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім









Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады)









Үйге тапсыр

- ма

1мин

Өткенді қайталау

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.





Сабақ жоспары.





Пән: қазақ тілі . мерзімі:

Сынып : 10 "А"

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин "Өнер -білім бар жұрттар" өлеңі Сабақтыңмақсаты: Білімділік: "Өнер -білім бар жұрттар" өлеңін қазіргі замандағы өркениет жетістіктерімен байланыстыру,өлеңнің негізгі тақырыбын ашу.

Дамытушылық:жаңа сөздерді өмірде орынды қолдана алу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: білімді,өнерлі адамдарға деген құрмет сезімін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: саралау,салыстыру,баяндау ,сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: ақынның портреті, шығармалары ,тірек сызба

кластерлер

Пәнаралық байланыс: орыс әдебиеті,тарих

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1.Оқушылармен сәлемдесу. 1.2.Оқушыларды түгендеу. 1.3.Оқушылармен сөйлесу 1.4. Оқушылардың сабаққа деген дайындығын тексеру.





ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 2.1.Мәтінді әңгімелеу. 2.2. Мәтін бойынша сұрақтар дайындау .

ІІІ. Өткен сабақты жан-жақты бекіту

ІV. Жаңа сабаққа кіріспе:

Сабақтың тақырыбымен таныстыру: Ыбырай Алтынсарин "Өнер -білім бар жұрттар" өлеңі Мақсаты: Сабақтың мақсатын қою: оқушылардың сөздік қорын байыту, жазу машықтығын арттыру, сауатты сөйлеуге баулу;

Ү. Жаңа сабақ кезеңі: 5 .1.Ыбырай Алтынсарин шығармашылығына арналған кластер құрастыру.

Кластер негізінде жауап беру.

5.2 . "Өнер -білім бар жұрттар" өлеңі мазмұнымен жұмыс. А. Өлеңді мәнерлеп оқу. Ә. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтау. Б) Ыбырай заманындағы өнерлі,білімді жұрттардың жетістіктерін қазіргі заман жетістіктерімен салыстыру.Өлең жолдарын қазіргі уақытпен байланыстыру. Айшылық алыс жерлерден

Көзіңді ашып-жұмғанша,

Жылдам алғызды.



Аты жоқ құр арбаны,

Мың шақырым жерлерге ,

Күн жарымда барғызды.



Адамды құстай ұшырды,

Мал істейтін жұмысты,

От пен суға түсірді.



Отынсыз тамақ пісірді,

Сусыздан сусын ішірді



6.1 "Мені түсін" ойынын өткізу.

1."Өнер -білім бар жұрттар" өлеңінің шумақтарын оқып,түйінді сөздерін дәптерлеріне жазу.

2. Өлең жолдарынан синоним мен антонимдерді табу

3.Ойын арқылы жекелеген сөздердің мағанасын ашу.

7.Сабақты қорытындылау :

Ы.Алтынсарин мен Ш.Уәлихановтың көзқарастарының ,өмір жолдарының ,шығармашылықтарының ұқсастықтары мен айырмашылықтары туралы кестені толтыру.

8. Бақылау және өзін өзі бақылау

9. Үй тапсырмасы: ."Өнер -білім бар жұрттар" өлеңін жаттау 9.2Өз қалаулары бойынша әңгімелерін мазмұндау.

10. Сабақтың бағалау кезеңі:

(ынталандыру, мадақтау, ескерту т.б.)





11. Рефлекция кезеңі :

Сабақтан алған әсерлері туралы ой бөлісу .Қазіргі кездегі өнер мен білімнің дамуы,оның өмірдегі орны туралы ойларын білдіру .











































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал