7


  • Учителю
  • План-конспект уроку 'Учень та його оточення'

План-конспект уроку 'Учень та його оточення'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План - конспект уроку з англійської мови в п'ятому класі.


Тема уроку: Учень та його оточення. Повторення Past Simple Tense.


Мета уроку: формувати комунікативну компетенцію учнів на основі вивчених ЛО, мовленнєвих та граматичних структур за темою "School Life"

Завдання уроку:

  1. Освітні:

  • удосконалювати вміння та навички молення та читання;

  • активізувати вивчені лексичні одиниці за темою «Школа»;

  • актуалізувати граматичні навички (Минулий час дієслова).

  1. Розвиваючі:

  • розвивати вміння та навички монологічного усного мовлення: аргументувати свої твердження з використанням складнопідрядних речень із сполучником because;

  • розвивати мислення, пам'ять, вміння читати текст і відповідати на питання.

  1. Виховні:

  • вчити слухати один одного, працювати в групі;

  • виховувати інтерес до англійської мови.

Обладнання: картки з дієсловами для гри "Find the pair", граматична наочність, роздавальні картки з запитаннями, сигнальні картки червоного та зеленого кольорів для вправи "True or false"; аудіо записи пісень "Hello", "If you are happy", вправи "Poppy Copy", підручник О.Д. Карп'юк, 2013.

Хід уроку:

І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.

1. Організаційний момент 2 хв.

2. Фонетична зарядка 3 хв.

3. Контроль домашнього завдання 5 хв.

ІІ. Основна частина уроку.

1. Мовленнєва розминка 5 хв.

2. Активізація лексичних одиниць за темою «Школа» 5 хв.

3. Повторення граматичного матеріалу 10 хв.

4. Фізкультхвилинка 3 хв.

5. Тренування навичок читання і виконання вправ за текстом 10 хв.

ІІІ. Заключна частина уроку 2 хв.

1. Домашнє завдання.

2. Підбиття підсумків уроку.

3. Закінчення уроку.

Розгорнутий конспект уроку.

І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.

  1. Організаційний момент. Greeting. Aim.

Привітання. Виконання пісні "Hello".

Teacher: Good morning, boys and girls.

Teacher: Sit down, please. Let's begin our lesson. Who is on duty today? Answer my questions, please.

- What date is it today?

Pupil: Today is the 27th of November.

Teacher: Fine. What season is it now?

Pupil: It's autumn.

Teacher: Right you are. What's the weather like today?

Pupil: It's dull, windy and cold.

Teacher: What's the color of the sky?

Pupil: It's grey.

Teacher: Thank you. Sasha, do you like such weather?

Pupil: No, I don't.

Teacher: Well done! Thank you.


Today we shall speak about school, remember the Past Simple Tense

and get acquainted with Alec, a schoolboy from one of the Ukrainian schools.

2. Фонетична зарядка. Pronunciation drill.

Teacher: And now let's practice the English sounds and words. Look at the blackboard and repeat after me:

[Λ] Subject, London, fun, discuss

[ei ] favorite, name, same, break

[∂:] learn, first, bird, word

[t] History, task, Scotland

[t∫] chair, picture, French

3.Контроль домашнього завдання. Check on homework.

Ex. 5, p. 131.

Exchange your exercise-books and check the home task.

Are there mistakes in Elia's work?

ІІ. Основна частина уроку.


1. Мовленнєва розминка. Oral practice.

Teacher: I'd like to ask you a question: Do you like to go to school or not? Why?

Natasha, answer, please.

Pupil 1: I like to go to school because it's fun.

Teacher: Fine! And you, Roma?

Pupil 2: I like to go to school because I like to study.

Teacher: Excellent! Danil, Do you like to go to school and why?

Pupil 3: I like to go to school because I like to visit my friends.

Teacher: Good. And what about you, Masha?

Pupil 4: I don't like to go to school because it's difficult for me to get up early.

Teacher: Well done.

2. Активізація лексичних одиниць з теми школа. Vocabulary practice.

Teacher: So, most of you like to go to school. And now tell me what else do you like to do at school, I mean at the lesson and during the break? Look at the blackboard, choose the answer you like best and make up a sentence.

Pupil 1: We learn new words at the lesson.

Pupil 2: We run and jump between the desks during the break.

Pupil 3: We draw funny pictures during the break.

Pupil 4: We ask a lot of questions at the lesson.

Pupil 5: We talk loudly during the break.

Pupil 6: We discuss different problems at the lesson.

Pupil 7: We learn poems by heart at the lesson.

Pupil 8: We read comics and play with a phone during the break.

Pupil 9: We get good marks at the lesson.

Pupil 10: We listen to a Walkman during the break.

3. Повторення граматичного матеріалу. Grammar.

Teacher: And now let's repeat the Past Simple Tense. Давайте згадаємо простий минулий час в англійській мові. Що відбувається з дієсловами, коли ми починаємо говорити про минуле?

Pupil 1: Коли ми говоримо про дії, які відбувалися в минулому, ми використовуємо другу форму дієслова.

Teacher: I want you to remember regular and irregular verbs in past simple.

На які дві великі групи поділяються дієслова?

Pupil 2: На правильні та неправильні.

Teacher: Як змінюються правильні та неправильні дієслова в минулому часі?

Pupil 3: До правильних дієслів в минулому часі додається -(e)d.

Неправильні дієслова змінюються повністю. Їх треба запам'ятати.

Teacher: Яке допоміжне дієслово нам потрібно використовувати в питальному реченні в минулому часі?

Pupil 4: Необхідно використовувати дієслово did.

Teacher: В якій формі ми вживаємо основне дієслово в питальному реченні?

Pupil 5: В питальному реченні основне дієслово вживається в першій формі.

Teacher: And now let's remember the second form of the verbs. I'll show you the first form of the verb and you'll say the second form. Are you ready? Let's begin.

Вчитель показує форму на карточці, учні називають другу форму.

Teacher: go

Pupils: went

Teacher: have

Pupils: had

Teacher: see

Pupils: saw

etc.

Teacher: The next game is called « Find the pair». I'll give you the cards with the first and the second forms of irregular verbs. On my command «One, two, three, start!" you should find your pairs and get up on two. Read and translate the verbs you'll have.

За командою вчителя діти повинні знайти собі пару і встати по двоє.

Вчитель роздає учням картки з першою та другою формами неправильних дієслів. За командою вчителя діти повинні знайти собі пару і встати по двоє. Учні читають та перекладають свої дієслова.


Teacher: And now I'd like you to listen to the text "Poppy Copy". You should listen, find and write down the verbs into two columns (regular and irregular). Ex. 2b, p. 132.

Teacher: Are you ready?

Pupils: Yes, we are.

Teacher: Read the verbs which you have found, please.

Pupils: was, were, ate, had, did, read.

Teacher: Fine!

  1. Фізкультхвилинка. Physical warm-up.

"If you are happy".

5. Тренування навичок читання і виконання вправ за текстом. Reading.

Teacher: Let's continue our lesson. So, you go to school mostly because you like to study. And you can get knowledge from English lesson. But you know that very curious pupils can get many useful things from e-mailing. We got a letter from Alec. Read the letter and say what way e-mailing helped Alec. Let's read his letter aloud one by one.

Ex. 2, p. 78.

Діти читають текст ланцюжком, потім виконують вправи за прочитаним.

  1. Show green card if the sentence is true. Show red card if the sentence is false and correct the mistakes.

  2. Let's answer some questions on the text.

Teacher: Was Alec bad at English?

Pupil 1: Yes, he was.

Teacher: Was Alec good at Computer studies?

Pupil 2: No, he wasn't.

Teacher: Who gave him good advice?

Pupil 3: His English teacher gave him a good piece of advice to use the Internet and make an e-mail friend.

Teacher: Where did Alec find a name of his e-mail friend?

Pupil 4: Alec found the name of his friend at "E-mail Friends' Club" website. She is from Switzerland. Her name is Helen.

Teacher: Is he very bad at English now?

Pupil 5: No, he isn't.

  1. Use the questions as a plan and make up a story about Alec's experience of having e-mail friend.

Діти складають розповіді за планом.

Teacher: Excellent!

I think e-mailing helped Alec to know English much better and what about you, have you got an e-mail friend? Let's write a short English e-mail to your friend about your activities at English lessons. It will be your home task.

III. Заключна частина уроку.

1. Домашнє завдання. Homework.

Teacher: Open your diaries please and write down your home task: write the letter to your e-mail friend.

2. Підбиття підсумків уроку. Summarizing.

Everybody was very active today; everybody tried to share his opinion, so I think I should give only good and excellent marks. Our lesson is over, thank you, goodbye!

3. Закінчення уроку. Saying goodbye.

Pupils: Goodbye, teacher!





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал