7


  • Учителю
  • Конспект урока по теме 'On the farm' (3 класс)

Конспект урока по теме 'On the farm' (3 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План-конспект урока английского языка в 3 классе

по теме "On the farm"

(УМК "Family and friends" 2, автор Наоми Симмонс, издательство Oxford University Press, 2009)

Тип урока: комбинированный

Форма урока: традиционная


Цели урока: развитие языковой компетенции учащихся через обобщение знаний по теме «On the farm»


Задачи урока:

  • Образовательная: актуализация изученной лексики и грамматического материала (сравнительная степень прилагательных; повелительное наклонение);

  • Воспитательная: воспитание интереса к изучаемому предмету, уважения к культуре страны изучаемого языка;

  • Развивающая: развивать фонематический слух, память, мышление, внимание.

  • Практическая: формирование грамматических навыков говорения и письма по изученным темам

Виды работы на уроке:

  • Индивидуальная;

  • Парная

Оборудование:

  • Доска, мел

  • Компьютер, проектор

  • Smart board

  • Аудиозаписи

  • Раздаточный материал


Ход урока:


Этап урока

Речь и действия учителя

Предполагаемые действия и речь уч-ся

1. Орг. Момент

5мин.

-Hello boys and girls!

-Let's start our lesson, as usually, with our favoutite song. OK?

После песни:

-Dima, How are you?

-I' m happy too!

-Hello, Olga Vladimirovna.

Ученики смотрят видео и поют песню «How are you?»

После песни ученики по цепочки задаю вопрос «How are you?» и отвечают на него, заканчивая тем, что спрашивают у учителя.

2.Объявление темы и цели урока

3-4 мин

-Now I want you to look at the board. What animals can you see here? (презентация: на доске картинки с домашними животными)

-And now, could you guess what animal I've got?


No, I haven't/Yes, I have.

Объявление темы урока и цели его

-Where do all these animals live: at school, on the farm, in the park?

-Yes, you are right and the topic of our lesson is….

-And we are going to talk about animals and about what you can and what you can't do on the farm

- Ученики называют животных, которых видят на картинках: a goat, a sheep, a horse, a donkey, a cow, a goose


P: Have you got a cow?

P2: Have you got a goat?

P3:…


P: On the farm

Cl: On the farm!

3.Развитие речевой компетенции:

говорения(Speaking)

аудирования(Listening)

чтения (Reading)

письма (Writing)

5-6 мин.

-I see that you know the names of the animals and now I want to check if you know their spelling. Please, look at this square and find the words.(ученики на парту получают задание и оно же есть на Smart Board)

После выполнения в парах, проверяем найденные слова на доске.

- Now look at this picture. What animals can you see here? (extra material from "Skills builder for young leaners Starters1", Elisabeth Gray p.33)

-And now we must listen and find out where they are in the garden.


-You have finished and now let's check.

-Where's the dog? (и так с каждым животным)


-Ученики находят слова в квадрате с буквами, где спрятаны слова.


P1: I can see a sheep

P2: I can see a dog

P3: I can see a duck…..

Ученики слушают и отмечают у себя на листочках

Ученик подходит и рисует на Smart Board


2-3 мин


4-5 мин


2-3 мин


5 мин

Физкультминутка.

I think that you are tired sitting, so stand up and let's sing our song about animals.


-Sit down, please.

And now can you guess what animal it is? Read and guess (презентация) :

  1. It is big. It is black or brown or white. It can run fast. It goes "Trot, Trot, Trot" (a horse)

  2. It is small. It is yellow. It can't fly. It says "cheep, cheep, cheep" (a chick)

  3. It is louder than the chick. It can swim. It says "Honk, honk, honk". (a goose)

  4. It is big. It is slow on the farm. It goes "Clop, clop". (a cow)

  5. It is not very big. It is faster than the cow. It goes "clip, clip, clip". (a goat)

  6. It is not very big. It is not very fast, it is slow. It is pink. (a pig)


And now answer my questions:

-Which animal is bigger: the cow or the hen?

-Which animal is faster: the horse or the sheep?...


And now work in pairs - ask and answer the questions about animals


- Ok, good job! I see that you can compare the animals/ Can you compare your classmates? Who is taller? Who is shorter? Who is faster?

-And now we are going to the farm. But before going there we must know the rules: What we can do and what we can't do there. Open your books at page 93 and look at exercise №4: Listen and number. Take your pencils. Are you ready? Let's start.

And now look at exercise №5. Look and say.


And now Let's make the rules for our school. На доске:

Run in the classroom

Play in the playground

Do your homework

Wear the school uniform

Play computer games

Ученики поют песню под видеоклип «Animals on the farm»


Ученики угадывают животных по описанию на слайдах.


P1: The cow is bigger than the hen.

P2: The horse is faster than the sheep.

P3, P4….


Ученики работают в парах


P1: Rasim is shorter than Dima.

P2: Nikita is faster than Julia.

P3, P4, P5…


Ученики выполняют упражнение №4 на аудирование.

Ученики выполняют упражнение №5


P1: Don't run in the classroom

P2: Play in the playground

P3: Do your homework

P5: Wear the school uniform

P5: Don't play computer games

4. Подведение итогов

It's time to appreciate your work today.

My work is OK/good/excellent

Потом учитель оценивает работу учеников.

Now I can compare (сравнивать):

-the animals

- my classmates

- my family


Now I know:

-the animals

- the rules

Your hometask is page 93 in your WB and write the rules for your home.

The lesson is over. Good-bye boys and girls.


P1: My work is good.

P2: My work is excellent.

P3, P4, … (все оценивают свою работу)


Ученики дают свои ответы

Goodbye, Olga Vladimirovna.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал