- Учителю
- Ағылшын тілінен қысқа мерзімді жоспар
Ағылшын тілінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: How much juice? How many apples? | Мектеп: secondary school. |
| ||
Күні: 05.10 | Мұғалім есімі: Zhakupova Rinagul Bekmukhanovna |
| ||
Сынып: 6 b | Қатысқандар саны:15 | |||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Саналатын және саналмайтын зат есімдерді, «much», "many" үстеу сөздерді қолдану арқылы сауда жасау үшін тізім жасай білуге және суретке қарап сөйлем құрап үйренеді. |
| ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар |
| ||
Саналатын және саналмайтын зат есімдерді ажырата алады. |
| |||
Оқушылардың басым бөлігі |
| |||
Зат есімнің жекеше, көпше түрінде сөйлемдер құра алады. Сауда жасауға тізім құра алады. |
| |||
Кейбір оқушылар |
| |||
Үстеу сөздерді қолдану арқылы суретке қарап сөйлемдер құрастыра алады.
|
| |||
Тілдік мақсат
| Оқушылар сөз тіркестерін құрып айта алады. |
| ||
Негізгі сөздер мен тіркестер |
| |||
A few, a little, drinks, food, how much juice, how many apples, vegetables, pears, plums, crisps, a lot of, need, else, left, mushrooms. |
| |||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| |||
Талқылауға арналған мақсаттар: |
| |||
How much juice? How many apples? Сөз тіркестерінің мағынасын ажырaтып, күнделікті өмірде қолдана алу. |
| |||
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба? |
| |||
-do you like shopping? -do you do shopping alone? -do you make a list of shopping? |
| |||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| |||
Write down the new words on your vocabularies. Тізім жасау, сөйлем құру. |
| |||
Алдыңғы оқу: Checking up the home task. |
| |||
Жоспар | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) | Ресурстар |
| |
Жоспарланған уақыт |
|
|
| |
Басталуы 10 min Өрмекшінің торы. Ой шақыру. 8 мин. Себетке жиналған жемістер. | Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық ахуал. Шеңберге тұрып менің атым Ринагүл, мен rice жақсы көремін. Әр оқушы өзінің жақсы көретін тағам атын айтады. Өз атынан басталатын әріптен басталу керек. Қазақша, ағылшынша. Қағаздар таңдап алады да, 3топқа бөлініп отырады. Oranges, apples, bananas.
But where's the bit of bitter butter Betty Bottle bought? ( өрмекшінің торы. өрмек құру арқылы сұрау). Жеке жұмыс. Слайдқа 2 себеттің суретін салу. Оқушылар астынан суреттерді 2 топқа бөліп апару керек. Rice, sugar, milk, juice, apples, oranges, coffee, mushrooms, pears, oil, eggs, plums, water, cheese, butter, grapes, apricots, tomatoes, potatoes. | https://yandex.kz/images/search?img_url=http%3A%2F%2Fzerept.com%2Fuploads%2Fposts%2 |
| |
Ортасы 7 мин Біз қазақша білеміз
10 мин
5 мин Мәтінмен жұмыс. Сөйлемдер құрау |
Жұптық жұмыс. Диалогты оқып, қазақ тіліне аударып беріңіздер. Exercise 3. p. 48. to read the dialogue and translate into kazakh. Asel: do you need anything else? Zauresh: Let's have a look. We've got some pears but there aren't any plums. And there isn't any butter but we've got some cheese. A: Is there any apple juice left? Z: There's a little but there isn't much, so we need some more. A: And vegetables? Have we got many vegetables? Z: Well, I can see a few potatoes but there aren't many carrots. A: Oh, and we need a lot of crisps. My little sister is coming tomorrow. Z: I think that's everything. Let's go.
М. Ф: смайликпен
* топтық жұмыс. Әр топқа 49-беттегі суреттерді шығарып қиып-қиып беру. Бүгінгі танысқан үстеу сөздерді қолдану арқылы сөйлемдер құрастыру.
Ф: әр топ келесі топты критерийлер арқылы бағалайды. мазмұндығы |
| ||
көркемділігі |
|
Exercise 7. p.52. Asel's shopping list.
This is Asel's shopping list of this morning. She didn't get everything. A tick (*) means she got it. A cross (X) means she didn't get it.
Greengrocer's: apples X, oranges *, pears *, grapes X.
Chemist's: tooth paste *, tooth brush *, aspirin X, soap X.
Baker's: bread *, cakes X, rolls *, biscuits *.
Look at the list. Ask and answer about Asel's list.
Did she she go to …..?
Did she buy …..?
Ф: 2 тілек, 1 жұлдыз
оқулық
Аяқталуы 5 min
What do you like to buy?
The home task is to make a list of shopping. What do you want to buy?
Бағалау. Бағалау парақшасын тарату арқылы. Топтарға таратамын, олар сабақ барысында жинаған смайликтерін жабыстырып береді. Сол арқылы сабақ соңында оқушылардың қорытынды бағасын шығарамын.
Reflexive. Маған ұнады......сары
маған ұнаған жоқ....жасыл
келесі жолы мен.....
стикерға жазып алма ағашына іліп кету.
Saying good bye.
Қосымша ақпарат
Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Сабақ мақсаты шынайы болды, өйткені оқушылардың әр түрлі деңгейдегі білімдерін анық білемін. Соған байланысты құрылған. Сонымен қатар сабақ соңына дейін сол көздеген мақсаттарыма -жеттім. Әрине уақытым 7-8 мин жетпей қалды. Оқушыларды ұстап қалдым. Бағалау мен рефлексияны сабақтан кейін жүргіздім. Қоңырауды естіген оқушылар кетуге қатты асыққан жоқ, бізде бұл соңғы сабақ деп жұмыстарын жалғастыра берді. Бүгін оқушылар үстеу сөздерді қолданып, сөйлем құра алуға, және сол үстеулерді қай кезде қолданатынымызды түсінген сияқты. Сыныптағы ахуал өткен сабаққа қарағанда маған ұнады, өйткені өткен сабақта оқушыларды сөзге өзім тартып, қазақшаны көп қоладнғанмын. Бүгін сол сабаққа қарағанда шапшаңырақ жұмыс істеген сияқты. Мен де өткен сабаққа қарағанда қазақшаны аздап қолданған сияқтымын. Өз басымда қобалжу аз болды. Өткен сабақпен салыстырғанда аздап ақылым кірген сияқты. Барлық жоспарлаған жұмыстар тиімді болған сияқты, өйткені оқушылардың мынаған менің шамам келемейді дегені жоқ, оларға тым жеңіл де болған жоқ, әр топтың дарынды деген жақсы оқитын оқушыларының арқасында барлық тапсырмалар өз деңгейінде орындалды. Сол уақытты әлі де тиімді пайдаланып үлгере алмай жатырмын. Бірақ тырысып бағудамын. 7-8 мин үлгермей қалдым. Диалогпен жұмыс кезінде уақытым көп дайындыққа кетіп қалды. Уақытты тиімді пайдалану мен үй жұмысына жаттауға бермеуге тырысып көремін. Өйткені көп оқушылар жаңылтпашты жаттамай келіпті. Мүмкін оларға қиын болған шығар.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: жемістерді себетке жинау, оларды саналатын және саналмайтын дер екі топқа бөлуді компьютерде атқару оқушылар үшін қызығырақ болған сияқты. Өйткені әр оқушы өз кезегін асыға күтіп отырды.
2: әр тапсырмадан кейін бағалау парақтарын қолдану табысты болған сияқты, өйткені оқушылар үшін де, мен үшін де сол бағалау парақтардың көмегі зор болды. Сабақ барысында әр тапсырмадан кейінгі бағалауларды пайдалану арқылы сабақтың қорытынды бағасын шығардым.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?
1: қиылған суреттерді (тағамдардың атаулары) пайдалану арқылы сөйлемдер құрау. Өйткені бұл жерде ең бірінші аңғарғаным деңгейі төмен деп зерттеуге алған оқушым - Нұрсұлтан тапсырманы зор қуанышпен орындады. Негізінен барлық оқушыға сабақтың басынан бастап желімді не істейміз? Не үшін қолданамыз? деген сұрақтармен мазасызданып отырды. Бастауыш сыныптағыдай ағылшын т ілінде желім қолдану оларды өте қызықтырып жіберді. Сөйлемдерді қалай ағылшын тілінде қолдану керектігін білмесе де, топтық жұмысқа өз үлесін қосуға белсене қатысты. Желімді ұстап алып, қай жерге жабыстырайын деп отырды.
2: сабақты тағы бір жұмыс жақсарта алды дейп ойлаймын, ол диалогпен жұмыс. Оқушылар жұппен диалогты оқып, қазақша түсінгендерін көмекші сөздікті қолданып айтып беру. Уақытымның жетпей жатқанын сезгеннен кейін, әр жұптың бір бір сөйлемнен ғана аударғанын тексергенін жөн көрдім. Негізінен сынып бойынша диалогтың әрбір сөйлемі оқылып аударылды, тек қана әр жұптың бір сөйлемін тыңдап үлгердім.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жалпы оқушылар рефлексия жазғанда тағы да барлығы сабақ ұнады деп жазыпты. Ешқандай оқушы сабақ ұнамады дегенді жазбапты. Кейбір оқушылар топпен жұмыс істеген ұнайды деп ерекше жазыпты. Оқушылардың жартысы жаңа сөздермен танысқанын жақсы болды деп жазыпты. Өйткені мен олардың алдына сабақ басталар алдында бүгінгі өтетін жаңа сөздердің атауларын әрбір оқушының алдына тастаған болатынмын. Маған бүгін деңгейі жоғары оқушы Дильназдың сабаққа қатысқаны ұнады, өйткені жұптық жұмыста да, топтық жұмыста да жекеленген жоқ. Қасындағылар мен, жұбымен ақылдасуға, бірігіп жұмыс істеуге тырысты. Бірақ үй жұмысы жаңылтпашты орташа деңгейде жаттап келіпті. Ал, Айбол деген орта деңгейдегі оқушы үй жұмысын ылғида бұлжытпай орындап келетін, бірақ бүгін ол өте төмен деңгейде жаттап келіпті. Сонысымен қатар, жұптасып жұмыс істеген кезде ол өз рөлінің жұмысын жеке орындады. Жұбына жақындаған да жоқ, ақылдасуға тырысқан да жоқ, көмектесуге де асыққан жоқ. Топтық жұмысқа әдеттегідей белсене қатысты, әрине ең қиын тапсырманы яғни ағылшын тілінде сөйлемдер жазуды өз мойнына алды. Деңгейі төмен деп таңдаған оқушым - Нұрсұлтан өз репертуарында болды. Өйткені өткен сабақта мен оқың үндемей, еш нәрсеге белсене қатыспай отырғанынан шошығанмын. Камерадан қорыққан шығар деп, өзімді жұбатқанмын. Әйтсе де бүгін ол өзін жақсы сезінді. Топтық жұмысына өз үлесін қосып отырды. Мен білмеймін, қате жауап беруім мүмкін деп жасқанбады. Келесі сабақта топтық жұмысты жалғастырып, үй жұмысына жаттауға ешнәрсе бермеуге тырысамын. Өйткені осы Нұрсұлтан рефлексияда үй жұмысына жаттау бермеңізші деп жазыпты. Өйткені осы сабақта мен үйге сауда тізімін жазып келуге берген болатынмын, соған ол қатты риза болды. Енді соның орындап келгенін асыға күтемін.