7


  • Учителю
  • Конспект урока по английскому языку для 5 класса. Тема: 'Food'

Конспект урока по английскому языку для 5 класса. Тема: 'Food'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Цель данного урока: контроль сформированности знаний, умений, навыков по изученным лексической и грамматической темам: «Еда», степени сравнения прилагательных.\Задачи:1. Закрепить и активизировать в речи слова и словосочетания;2. ввести несколько новых лексических един
предварительный просмотр материала

Урок по английскому языку в 5 классе

Тема: "Food"

Цели и задачи

1Контроль сформированности знаний, умений, навыков по изученным лексической и грамматической темам:

«Еда», степени сравнения прилагательных.

2 Закрепление и активизация в речи слов и словосочетаний ввести несколько новых лексических единиц odd, take away, advertisement, top, bottom.

3 Развивать логическое мышление, языковую догадку, умение сравнивать, анализировать, сопоставлять, делать выводы, аргументировать свой выбор.

4 Повышать интерес к иностранному языку, воспитывать языковую культуру, уважение к традициям и обычаям англоязычных народов.


I Орг. Момент

Hello, boys and girls! I'm glad to see you at our lesson today. I'd like to greet your parents as well. I hope you'll get pleasure at our lesson, and may be help us.

Now I'd like you to guess the theme of our lesson, let's try:

F O O D and D R I N K

I r n u r o n a i

S a e c u s m s

H n k m e e s

g

e

II Yes, the theme of our lesson is FOOD AND DRINK

Do you like to eat? I hope you do. As for me I'd like to eat a hamburger and to drink orange juice. And what about you?

What would you like to eat or drink now?

  1. Game "Chain"

  2. Let's recall some names of products.

  3. Doing exercise 48. I'd like a/an, some ….


  1. Game "Find out an odd word"

  1. water, juice, milk, pizza.

  2. orange, cheese, apple, banana.

  3. milk, egg, cheese, ice-cream.

  4. carrot, potato, ham, tomato.

  5. black, red, green, tasty, white.

  6. yellow, tasty, clever, big, fanny.

  1. Do you like cooking? Can you make soup?

Listening Comprehension "Mary's soup"

Mary wanted to cook soup. She took a big souse pan,

Put there ten carrots, two potatoes, chicken, sugar, fish, some salt, butter. But she couldn't make soup. Why?

What did she forget?

What did she put odd?

What did she do wrong?


Pause. Let's have a rest/

I can say UP you can say DOWN

I can say SMILE you can say FROWN

I can say FAST you can say SLOW

I can say STOP you can say GO

I can say LARGE you can say SMALL

I can say SHORT you can say TALL

I can say BOTTOM you can say TOP

I can say START you say STOP

III Let's open your own business


HAMBURGER BAR

FAST FOOD

PIZZA PLACE

TAKE AWAY

Tasks: a) Advertisement Words: modern, comfortable, new, beautiful, expensive, cheap, tasty.

b) Menu

c) Dialogue "In a café"

IV Reflection. Name words with double letter

Odd, apple, cook, food, carrot, pizza, little, small, cherry, booth, book,

V Puzzle Task 55

Find out and circle the words.

Now our lesson is over Thank you. Good bye!




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал